Mart Raudsaar: kas ahnus viib olümpia eetrist?

Mart Raudsaar FOTO: Mihkel Maripuu / Postimees

Kus oli vanade kreeklaste Powerpoint? Seda küsides viitan ma asjaolule, et tehniliste abivahendite kasutamist avalikus esinemises ei saa fetišeerida, sest inimesed on jäänud aastatuhandete jooksul samasuguseks kõigi oma puuduste ja voorustega. Retoorika kuldvaramu näpunäited kehtivad endiselt.

Tellijale Tellijale

Kuid mis siis, kui vanadel kreeklastel oleks olnud televisioon? (Jätame kõrvale asjaolu, et antiiksed olümpiasangarid esinesid ihualasti.) Kui kaua oleks võtnud aega, et olümpiamängudest oleks saanud religioosse Zeusi ja Olümpose kultusega segatud kultuurisündmusest pelk kommertsnähtus?

Teatavasti pidasid antiiksed olümpiamängud vastu kaksteist sajandit, kuni Rooma imperaator Theodosius otsustas 393. aastal, et säärane «paganlik kultus» tuleb lõpetada. Meie saame nähtavasti hakkama pisut enam kui saja aastaga, et võõranduda moodsa olümpialiikumise isa Pierre de Coubertini aadetest ja juhtlausest «tähtis pole mitte võit, vaid osavõtt». Osavõtt olümpiamängudest näib muutuvat üha keerulisemaks nendele, kellel pole välja käia raskeid rahapakke.

20.09.2016 22.09.2016
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto