Sisukord
Eesti
Postimees
21.09.2016
Eesti Kaljurannal poolte sotsidest valijameeste toetus Male Mälumäng Palju õnne Horoskoop Verega kaetud mõrvapaik viitab võitlusele (1) Dilbert Patsiendid toetasid arstide streiki Uuel juhil peab olema autoriteeti välismaal (2) ERM saab köögid soolase renditasuga Vene noored nõuavad tõendeid 5. kolonni kohta (2) Riik tõhustab sadade objektide terrorikaitset (7) Majandus Kui kopeerimine ei ole loojale enam kompliment (1) Majanduse lühiuudised Autoriõigus jääb autorile elu lõpuni Välismaa Emakas üürile ehk Kuidas India vaesed raha teenivad USA ja Süüria on vaikides nihkunud ühele poolele Vastse analüüsi järgi seisis Briti meedia kindlalt Brexiti taga USA plahvatuste arvataval pommimehel on kirju minevik ja keerulised peresuhted Välismaa lühiuudised 1970ndaist vindunud vimm Arvamus Maive Rute: tark mees riigikogu taskus Aarne Seppel: Eesti otsib... presidenti (2) Mart Raudsaar: kas ahnus viib olümpia eetrist? Juhtkiri: olgem avatud, aga mitte kaitsetud Postimees 1937. aastal: 183 surmaotsust Nõukogude maal Tiit Riismaa: ei taha partei kandidaati, ei taha elukutselist käsutäitjat (7) Päeva karikatuur Kultuur Kultuuri lühiuudised Kultuuri mõte. Uut reaalsust otsimas Sport Spordi lühiuudised Vormelijumal sunnitakse lahkuma Mitte enda ja riigi, vaid Euroopa hoki eest Sport kolib Aasiasse ja Katari ehk Euroopas enam tippvõistlusi ei näe Tarbija Usin perearstiabi suurendab arstide töökoormust (3) Tartu Meedikud pakkusid streigil õunu Autovaba linn: kas üllas unistus või üksnes sõnakõlks? (2) Tartu soovib tänavatele tulevikus ka elektribusse ERMi avapeo rohkem kui 2000 külalist saavad osa suurejoonelisest etendusest (1) Tartus valmib kevadeks veel üks külmajaam Maalid valmisid täiuseigatsuses Meelelahutus Koomiks Sudoku

Uuel juhil peab olema autoriteeti välismaal

2 min lugemist
Ahmedi sõnaõigus siinse allilma asjades olevat selgelt suurem, kui välja paistab. FOTO: Erakogu

Eesti allilma mõrvatud ristiisa Nikolai Tarankovi rivaaliks peetava Ahmedi hinnangul peab allilma uus juht olema autoriteetne omade hulgas ja aktsepteeritud väljaspool Eestit.

Ingušš Ahmedi peetakse meheks, kes esindab Eesti organiseeritud kuritegevuses osa, mis jääb väljapoole ühiskassa otsustusõigust. Ahmedi sõnaõigus siinse allilma asjades olevat selgelt suurem, kui välja paistab. Tema autoriteet põhinevat rahvusvahelisel kuritegevusel. Täpsemalt tšetšeeni päritolu inimestel rajaneval võrgustikul, mis ulatub Soome lahe lõunakaldalt Musta mereni.

1990. aastate lõpus Eestis väljapressimises süüdi mõistetud (seoses vaidlusega majoneesitehase omaniku asjus) ja vangi pandud Ahmed on hoidnud kümmekond aastat madalat profiili ja avalikust tähelepanust hoidunud.

Ainus meedia tähelepanu pälvinud uudis temaga seoses oli kuus aastat tagasi, kui Bulgaarias Kuldsetel Liivadel jooksis liiva kinnisvaraprojekt, mis lõppes Eesti investoritele raha kaotamisega.

Kulisside taga niite tõmmates on Ahmed olnud mitme äritehingu vahendaja. Näiteks räägitakse Venemaa kütusehiiglase Lukoili Eesti tanklaketi müügi vahendamisest.

Ahmedi mõjukuse üle võib vaidlema jäädagi, kuid üks on kindel: Eesti elamisloaga mehel on Venemaal äärmiselt mõjukad toetajad. Teda on nimetatud vene kriminaalse subkultuuri ehk seaduslike varaste siinseks esindajaks.

Eesti allilma ristiisa Nikolai Tarankovi tapmisele nädal tagasi järgnes küsimus, kes võiks üle võtta Tarankovist vabanenud trooni ja kas see võib olla Ahmed. Eesti Päevaleht nimetas teda otsesõnu Tarankovi surmast kõige suurema kasu saajaks. Otsisime kurikuulsa Ahmedi üles ja esitasime talle kuus Tarankovi surmast ajendatud küsimust.

Ahmed ei ole Eestis ajakirjanikele varem intervjuud andnud. Õigupoolest on Eesti allilmaliidritest end ajakirjanikele avanud vaid kaks inimest ja sedagi kaugetel 1990ndatel. Need olid hiljem tapetud metallikuningas Mihhail Gorbatšov ja toona selles maailmas sõnaõiguslik olnud Meelis Lao. Ülejäänud meedias sõna võtnud olid selgelt väiksema kaliibriga kurjategijad.

Seetõttu oli üllatav, kui vahendaja Postimehe küsimustele juba päev hiljem Ahmedi kirjalikud vastused tõi.

-Kuidas kommenteerite väidet, et just teie saate Nikolai Tarankovi surmast kõige rohkem kasu?

See küsimus tuleks esitada inimesele, kes seda väidab, sest tema peaks teadma, kes tegelikult selle taga on. Mina isiklikult sellest surmast mingit kasu ei saa.

Me olime head tuttavad, võiks öelda isegi sõbrad. Ta oli õiglane inimene, kes üritas alati kõiki küsimusi ja probleeme rahumeelselt lahendada.

Minu kaastunne lähedastele ja sugulastele.

-Millised olid teie suhted Tarankoviga?

Meie suhted olid head. Nagu ikka, on inimestel mõnikord asjadest erinev arusaam, nii ka meil, aga leidsime alati rahumeelse lahenduse.

-Kes võis olla huvitatud Tarankovi tapmisest?

Sellise positsiooniga inimesel on alati palju vaenlasi, aga praegu on keeruline öelda, kes võis olla huvitatud tema tapmisest. Kuni pole teada kohtumeditsiinilise ekspertiisi tulemus, on vara midagi öelda.

Olen ka ise huvitatud teada saama, kellele tema kõrvaldamine kasulik oli. Ning veelgi olulisem kogu selle asja juures on teada saada, kes tellis tapmisele järgnenud päeval artikli endise keskkriminaalpolitsei pealiku abikaasalt Kärt Anveltilt. Vägisi jääb mulje, et Tarankovi kõrvaldamine võis kasulik olla kellelegi kõrgemalt poolt, et mitte öelda, kellelegi võimuorganitest.

-Kuidas kuulsite Tarankovi tapmisest?

Ajakirjandusest, uudistest.

-Mida muudab see tapmine Eesti organiseeritud kuritegevuse jaoks?

Suures plaanis ei muutu midagi. Muutuste vältimiseks peab uus liider sarnaselt eelmisega olema autoriteetne omade hulgas ja aktsepteeritud väljaspool Eestit. Ainult sellisel juhul on võimalik hoida asjad korras.

-Kas te Tarankovi matustele lähete?

Plaanin minna.

Seotud lood
    20.09.2016 22.09.2016
    Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
    Logi sisse
    Sul ei ole kontot?
    Loo Postimees konto