K, 27.09.2023
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.

Valimiskogu valis Lennart Meri

Peeter Langovits
, fotograaf
Facebook
Comments
Valimiskogu 1996
Valimiskogu 1996 Foto: Peeter Langovits

Riigikogu ei suutnud 26. ja 27. augustil 1996 presidenti ära valida ning seal enim hääli saanud Lennart Meri (67) ja Arnold Rüütel (68) jõudsid 20. septembril Estonia kontserdisaalis esimest korda kogunenud valimiskogu ette. 374 valijamehest oli kohal 372, neist 90 protsenti mehed. Kirjut valimiskogu hakati kutsuma põlluks – termin on kasutusel siiani.

Nüüd osutunuks valituks kandidaat, kelle poolt hääletab osavõtnute enamus. Seega vajati vähemalt 187 häält. Uute kandidaatidena lisandusid esimesse vooru keskerakondlane Siiri Oviir (48), isamaaliitlane Tunne Kelam (60) ja professor Enn Tõugu (61). Juba enne valimisi hindasid politoloogid ja mitmed uuringud Lennart Meri teiseks perioodiks presidendiks valimist üsna tõenäoliseks. Oluline oli Meri rahvusvaheline autoriteet, mis töötas Eesti kasuks. Uutele kandidaatidele jäi aeg valimiskampaaniaks lühikeseks, valimistepäeval kampaaniat teha ei tohtinud.

Estonia kontserdimajja pääsesid valijamehed paraaduksest, ajakirjanikud aga läbi turvakontrolli kõrvalasuvast trepikojast. Kell 10 fuajees alanud registreerimisel oli mitmel valijamehel probleeme passi puudumise pärast. Mõned valijamehed jõudsid veel kodus passi järel käia.

Facebook
Comments
Tagasi üles