Sisukord
Arvamus
Postimees
21.02.2020
Isamaa Huawei-ohu koosolekul osales Huawei lobist (3) Eesti Kõlvart usaldab abilinnapead, opositsioon mitte (2) Lavly Perling reformib Ukraina prokuratuuri (3) Kliimamuutus sunnib metsatüli lõpetama Kaitseväest ajapikendust saanud noor: seni on enesetappu takistanud relva puudumine (45) Majandus Sealt tulevad maailma suurimad teemandid (1) Tere alustas Kruuda tehtud võlgade maksmist Helme ennustab Euroopas raskeid eelarvekõnelusi Välismaa Taani annab Misāne Lätile välja (1) Saksa radikaal mõrvas kümme inimest GRU võis korraldada keemiarünnaku ka Sofias Rootsi parlamendi spiiker: meie demokraatiale tehti stressitaluvustest Arvamus Juhtkiri: mida teha kroonijuveelidega? (2) Herman Kelomees: linnainimeste maaelu (1) Martin Mölder: erakondliku eelistuseta valijaist (2) Riina Solman: sõltuvusest peab olema väljapääs (7) Ene-Margit Tiit: Kapatoobri kooli lugu (4) Meie Eesti Aleksei Lotman: metsamajandus kestlikuks – kiiresti! (1) Anu Aug: riigimetsas toimuva üle otsustamine vajab selgeid reegleid Lauri Laanisto: tükeldamise tundlik teadus Kultuur Lelulugu Eesti moodi ehk mida arvata «Sipsikust»? (3) Sport Nurgeri elu Hispaanias: võib-olla ongi parem, et alati treenerist aru ei saa Eesti jõudis MMil paarissegateatesõidus esitosinasse Kontaveidi teekond lõppes veerandfinaalis Tallinn Kõlvart usaldab abilinnapead, opositsioon mitte (2) Tartu Tormituuled uhtusid Peipsi randa tapva taime (8) Ringkonnakohus jättis Martin Halliku hiigelhüvitiseta (2) Ulila rahvas soovib kõnniteed kiiremini kui võimalik (1) Tartlased tähistavad vabariigi aastapäeva mitu päeva Meelelahutus Koomiks Sudoku

Postimehe erisaade: panime presidendiks pürgijad lõpusirgel proovile

2 min lugemist

Kuidas käituksid viis presidendikandidaati pingeolukorras, kus neil tuleb lühikese ajaga langetada õigeid välis- ja julgeolekupoliitilisi otsuseid? Postimees pani kõik asjaosalised omanäolises otsedebatis proovile.

Kandidaadid Siim Kallas, Marina Kaljurand, Mailis Reps, Allar Jõks ja Mart Helme esinevad Postimehe avatud klubiõhtul – Postimehe trehvunksil. Väitlusele saavad kõik kaasa elada Postimehe veebiportaalis alates kella 18.15.

Kandidaatide ettastet kommenteerivad eksperdid Erkki Bahovski ja Andres Kasekamp.

Väitluse korraldaja, Postimehe arvamustoimetaja Marti Aavik ütles, et fookus on sihilikult seatud välis- ja julgeolekupoliitikale. Kõigis seni toimunud presidendidebattides on selle valdkonna teemadest pelgalt üle joostud ning Eesti suutlikkus välismaailmas rolli mängida on teenimatult jäänud piisava tähelepanuta.

«Põhiseaduses on Eesti esindamine presidendi ülesandena ära märgitud esimesena,» arutles Aavik. «Võib vaielda, kas see tähendab ka tähtsust, aga selge on see, et osavast esindajast võib olla palju kasu, keskpärane ei tee kahju, aga päris saamatu naeruvääristab Eestit.»

Debati teravik keskendubki sellele, mida tulevane president oma võimaluste piires teeks – kuidas kasutaks ära oma oskusi ja võimalusi Eestile maailmas kasu tuua. «Jah, presidendi võim ja võimalused on piiratud, aga mitte olematud,» ütleb väitluse teine moderaator, Postimehe välistoimetuse juhataja Evelyn Kaldoja.

Neile küsimustele vastuste saamiseks toimub debatt uue, omanäolise formaadi järgi. Esimeses osas tuleb kandidaatidel lühiküsimuste-vastuste voorus oma seisukohad selgelt ja lühidalt esitada. Igaks vastuseks on aega minut. Seejärel kandidaadid väitlevad omavahel.

Teises osas avavad kandidaadid neile loositud ümbrikud väljamõeldud stsenaariumitega ning peavad kirjeldama, kuidas nad riigipeana kirjeldatud olukorras kastanid tulest välja tooksid.

«Kuidas tulevane president tegutsema hakkab, et Eestile maailmas liiga ei tehtaks ja et meie võimalused avarduksid?» küsis Kaldoja.

Aaviku sõnul annab väitlus vaatajale olulisi vihjeid. «Ma loodan, et see näitab nende reaktsioonikiirust ja oskust välja pakkuda konkreetses olukorras strateegiline plaan, mismoodi just president Eesti eest seista saab. See on viis tegelike olude matkimiseks, sest ajalugu ei anna alati mõtlemisaega tundide, päevade ja nädalate kaupa,» seletas ta.

Seotud lood
20.02.2020 21.02.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Minu Meedia kontole.
LOGI SISSE
Sul ei ole kontot?
Loo Minu Meedia konto