Sisukord
Arvamus
Postimees
24.09.2016
Eesti Male Mälumäng Palju õnne Horoskoop Kapo kahtlustab kapo komisjoni esimehe naist kuriteos (5) Jaan Männik pettus IRLis ja astus parteist välja (7) Tagakülg Ninasarvikute pidupäev Dilbert Gustav Tuki kord Absurdist, pirukatest ja haldusreformist – presidendid maitsesid elu (1) Majandus Uus aasta toob kõigi aegade kõrgeimad kaitsekulud (1) Eestlanna õpetab Kamerunis naisi raha tegema (1) Välismaa Elu Tiibetis ehk usuvabadus Hiina eripäradega Ameerika ei leia lahtisele haavale ravi Välismaa lühiuudised Lõhenenud leiboristid valivad juhti Arvamus Arvamusliider Madis-Ulf Regi: minu päevik 2016 Postimees 1928. aastal: hävitage põldnälkjas! Hea valimiskogu liige! (2) Lauri Hussar: valijamees, välista halvim Viimne jünger Hurraa, Brad on vaba! Evelin Ilves: õnnelik president (8) Gustav Tuki kord Juhtkiri: «vandenõude ohvrid» närivad vabadust (1) Päeva karikatuur: lühhikene öppetus valijameestele (1) Maire Raadik: kommunikeerimise kunst Kultuur Eesti kultuuri täheatlas: priiuse kuulutus Nädala album. Pole pohlad Aja auk. Charles Barkley Godzilla vastu ja tossud Gustav Tuki kord Seni tundmatu, keeruline ja ilus organism Arhitekti elu – inimene, kes elab tulevikus ega kanna alati musta (1) Sport Spordi lühiuudised Miski ei klapi, aga keegi ei tea, mis ja miks Sokk: meistriliigas peaks olema välismaalaste piirang (1) Mäng, mida ootavad kõik AK Cervus poeticus «Tartust Pariisi ja tagasi». Poolelijäänud vestlus Indrek Hirvega Urve Eslas: Mis teeb hea detektiivi? Aga hea ajakirjaniku? (1) Nädala album. Pole pohlad Valimiskogu valis Lennart Meri FROM SIGULDA WITH KEPP Aja auk. Charles Barkley Godzilla vastu ja tossud Valijamehe märkmed KODULIIGA VAJAB RAVIKANEPIT David Vseviov: meie, nemad ja katastroofid (4) Seni tundmatu, keeruline ja ilus organism Arhitekti elu – inimene, kes elab tulevikus ega kanna alati musta (1) Arter Internet topib nina meie asjadesse (1) «Jaak oleks olnud hea mafiooso!» Viis päeva elu püstloodis Rain Tolk: praegusel ajal pole enam piinlik loll olla (3) Suur ja graatsiline kassisiksus Anni ja sügisannid Kuuba murdub Grafitist inspireeritud mood Naine, kes muudab võõrad omadeks (1) Mitte ainult hinkaalide maja Tahan lennata, ja eriti kõrgelt! Meelelahutus Koomiks Sudoku

Hea valimiskogu liige!

3 min lugemist
Valimiskogu liige FOTO: Andrus Peegel

Täna oled sina kõige tähtsam, sest nii ajalugu kui ka udused küsitlused on näidanud, et ainult üks hääl võib otsustada kõik. Enne veel aga tahaks paluda vabandust, et ma sind, võhivõõrast inimest, sinatan. Meid, eestlasi on nii vähe, et võime üksteist tegelikult sinatada küll.

Aga kes sa siis õieti oled? Statistilise keskmise järgi oled sa peaaegu 51-aastane vallavolikogu esimees. Oma koduvallas oled sa tegija, sind on valitud ja ka sa ise teed valikuid ja osaled nende tegemises. Jah, muidugi oled sa mees ja tõenäoliselt ka kõrgharidusega.

Vabal laupäevasel päeval ajas sind pealinna kohaliku volikogu otsus, mis määras sind esindama oma kodukohta vabariigi presidenti valivas valimiskogus. Seaduse järgi oled sa oma otsuses vaba, hääletamine on salajane. Keegi ei saa ega tohi kontrollida, kuidas ja kas sa üldse hääletasid.

Tegelikult sa muidugi ei ole päris vaba. Võib-olla olete volikogus arutanud, kelle poolt võiks hääle anda, kes võiks olla hea president, võib-olla võiks kellestki isegi kohalikus elus kasu olla. Sul võivad olla viimasel ajal tekkinud tihedamad sidemed erakonna peakontoriga – muidugi juhul, kui sa erakonda kuulud. Aga isegi kui ei kuulu, oled kindlasti saanud erinevatest kontoritest ahvatlevaid-meelitavaid, aga võib-olla ka nõudlikke-kurjustavaid telefonikõnesid. Sul on perekond ja sõbrad. Kõik nad tahavad sind mõjutada.

Võib-olla see ei olegi nii halb. Kes meist ikka mõtleks pidevalt presidendi ülesannete ja sobivate isikuomaduste peale. Hea, kui infot on palju, hoopis keerulisem on üles leida tõesti oluline info ja arvamus.

Täna on sul kuus võimalust. Meil on esile kerkinud, üles seatud viis kandidaati. Ükski neist pole päris puudusteta, aga võib-olla see ongi hea: must-valge on maailm ainult koomiksites. Riigikogu ei suutnud presidenti ära valida; ma arvan, et nad ei tahtnudki. Sinul on see võimalus. Kui vähegi võimalik, palun ära kasuta kuuendat võimalust.

Minul endal on muidugi oma soosik olemas, aga see ei ole tähtis. Hoopis tähtsam on viimaste nädalatega tekkinud veendumus, et viiest kandidaadist kõik saaksid presidendiametiga vähemalt rahuldavalt hakkama. Väga halbu valikuid ei olegi ja see on juba väga palju rohkem, kui veel kevadel tundus.

Siinkohal tahaks jagada veel paari mõtet. Ükskõik, mida mõne erakonna peakontorid ja neist hargnevad juhtmed lubavad ja räägivad: tee valik ära! Absoluutselt kõige magedam oleks täna õhtul avastada, et president on jäänud valimata. Sul pole põhjust minna linna peale tähistama, pead koju tagasi sõitma, peas mõte: kurat, ei saanudki hakkama. Hea tunne see kindlasti ei ole, aga veel hullem ootab ees.

Tulevad uued intriigid, kogunevad tagatoad ja sepitsused. Tulevad uued uuringud ja arvamuslood, pikkadest intervjuudest rääkimata. Tulevad uued debatid. Niigi pole telekast midagi tarka vaadata. Ja mis kõige tüütum: riigikogu juba korra ei suutnud valikut teha. Miks nad peaksid seda nüüd suutma? Ja võib-olla pead sa veel ühe vaba päeva ohverdama, et tulla uuesti pealinna. Palju parem oleks ju laupäeva õhtu veeta kodus.

Eesti avalikkuse, meedia aga ka ametnike ja poliitikute teravat tähelepanu vajavad hoopis elulisemad teemad kui küsimus järgmisest presidendist. Ükski president ei saa Eestile väga palju halba teha, küll aga teeb praegu – aga veelgi enam tulevikus – halba, kui pensionireform ja tervishoiu korrastamine jälle tasakesi kabinetivaikusesse kaob. Veelgi enam halba teeb, kui haldusreform jääb poolkõvaks sundliitmiseks. Rääkimata tähtsaimast: kes teeb tööd ja edendab Eesti elu, kui sina ja mina tahaks pensionile minna?

Ja kui sa ikkagi ei oska kellegi poolt hääletada, siis veereta kasvõi täringut. Aga seda kuuendat, tühja sedelit, ära vali.

Kahe hääletusvooru vahel lase endale kõike head ja paremat välja teha, aga valik tee ikkagi nii, nagu paremaks pead. Muide, Eestil ei ole veel olnud naispresidenti.

Kõike paremat

Aarne Seppel

Seotud lood
23.09.2016 26.09.2016
EELMINE
JÄRGMINE
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Minu Meedia kontole.
LOGI SISSE
Sul ei ole kontot?
Loo Minu Meedia konto