Sisukord
Arvamus
Postimees
26.09.2016
Eesti Kogenud varas jooksis politsei nina alt otse vargile Mälumäng Eesti noored paistavad silma kanepi proovimisega Horoskoop Male Palju õnne Dilbert Kes võiks olla uus kandidaat? Tagakülg Tapmises kahtlustatav politseinik töötas kiirreageerijana Eesti lühiuudised Keskerakond tagandas Loone peasekretäri ametist Terve vald oli kokku aetud... (16) Eestlased ei erista sõjapõgenikke ikka veel õnneotsijatest (20) Majandus Üllas idee: neli miljonit tundi heategevust Kanadas avati suur teemandikaevandus Parvlaevareisijaid ootab paar nädalat segadust (1) Välismaa Välismaa lühiuudised Leedu parempoolsed pistavad rinda üksteisega California eugeenikud kinkisid natsidele tumeda pärandi Naisevahetus maksis Leedu kaitseatašeele töö PILTUUDIS: Kanada peaministri sarm jättis tulevase riigipea ükskõikseks Arvamus Tõnis Saarts: erakondliku enesekesksuse mihklipäev (2) Tarmo Pikner: trooja hobune Tühi Sedel Evelyn Sepp: kuidas me küll sellisesse olukorda jõudsime?! (6) Hanneli Rudi: hea kriis lähebki raisku (1) Juhtkiri: uus ring - otsime väärikat presidenti (6) Postimees 1931. aastal: pilte tiisikusehaigete elust Kultuur Desperaadode manifest Dutoit' arvates ei tule muutused ühiskonnas klassikalisele muusikale kasuks Kultuuri lühiuudiseid Sport Eesti sai Rahvuste motokrossil üheksanda koha Spordi lühiuudised Valmierale karikas, Kalevile kolmas koht Šokk pöördus muinasjutuks ja lootus elab Kanada ässad lõid suurima vaenlase auti Eestis jalg maas, ees ootavad MM-rallid Video: Baruto jätkas vabavõitleja karjääri võiduga vanameistri üle (1) Aeg minna: NBAd muutnud suur suu lahkub areenilt Tarbija Eestlane kindlustab pigem oma auto kui kodu Kärssav aluspesu ja lakutud auto ehk veidraimad kahjujuhtumid Eestist Meelelahutus Koomiks Sudoku

Juhtkiri: uus ring - otsime väärikat presidenti

2 min lugemist
FOTO: Urmas Nemvalts

Mida siis nüüd teha? Eri osaliste omavaheline vimm, kius ja läbirääkimatus jooksutasid vähemalt viis kuud kestnud valimiskampaania tükkis seniste kandidaatidega tühja. Ilmselt ei tasu süüdlast otsida omavalitsuste esindajate hulgast valimiskogus, vaid pöörata pilk neile laupäeval Estonias tegutsenud mängijatele, kes saavad päevapoliitika eest palka.

Eestile presidendi valimise kohustus jõuab tagasi kuue riigikogu fraktsiooni kätte, kes ei suutnud leida piisavat üksmeelt eelmistes riigikogus toimunud valimisvoorudes. Samad vastuolud ja (uute nüanssidega) mängud kandusid üle ka valimiskogusse.

Kuidas siis leida nüüd üksmeelt vähemalt 68 riigikogu liikme vahel – just niipalju on vaja poolthääli inimesele, kellest saab järgmine vabariigi president? Üks võimalik variant on võtta šnitti 2006. aasta presidendivalimistest ja leppida esmalt omavahel kokku põhimõtetes ja reeglites, mille järgi kõik erakonnad pakuksid välja teatava hulga nimesid ja selitaksid lõpuks välja ühise kandidaadi. See oleks tore, kui aega oleks piisavalt.

Teine variant on hüpata kohe isikute otsimise juurde ja tegeleda sellega seni, kuni vähemalt 68 riigikogu liikme jaoks poolthäälekõlbulik kandidaat on leitud. Vaevamata ja sidumata end mingisuguste üldiste ideaalse presidentlikkuse tunnuste sõnastamisega.

Protsessi sujuvuse huvides on oluline, et läbirääkijad ja riigikogu liikmed hoiduksid konkreetsete nimede väljahõikumisest enne, kui ühiskandidaadis on kokkuleppele jõutud. Kõige lihtsamalt öeldes selleks, et ükski neist isikunimedest ei saaks kohe külge selle või teise erakonna silti, mis teeks ülejäänutel raskemaks teda toetada.

Kui niimoodi leitakse suurepärane kandidaat ja valitakse ta järgmiseks vabariigi presidendiks, siis ei tasu ülemäära muretseda järgnevate «tagatoas valitud» ilkumiste pärast. 68 riigikogu liikme konsensus ei ole tagatuba. See on parlamentaarses demokraatias nii eestuba, kui üldse saab olla. Ja põhiseaduse mõtte järgi on sellise väga suure parlamendienamuse toetusega presidendi leidmine ka riigikogu ülesanne.

Ei ole ka kena ilkuda oma tulevase presidendi üle juba ette, et ta valitakse näiteks erakondade väikseima ühisnimetaja järgi vmt. Esiteks on ta demokraatlikult valitud parlamendi kahekolmandikulise enamuse meelest sellesse ametisse sobiv. Teiseks on juba tema kui järgmise presidendi asi oma igapäevase tööga näidata, et valik on olnud õige.

Ometi jääb üks hiiglaslik aga. Meil on olnud vähemalt viis kuud kestev avalik presidendi valimise kampaania. Ühtpidi on väitlused olnud kohati tõesti põnevad. Teistpidi ei saa selle kulusid mõõta üksnes selle vaimujõu, aja ja rahaga, mida on panustanud kandidaadid ja erakonnad. Pikki kuid arvasid Eesti inimesed, et kogu tegevus on siiralt suunatud sellele, et nii leitaksegi Eestile järgmine president. Nende kuude tulemus on aga ümmargune null. Ootused millegi erilise järele on aga üles köetud.

Parlamendi vastutus leida suurepärane ja seejuures vast positiivselt üllatav ühiskandidaat on hoopis suurem, kui see oleks olnud kevadtalvel või kasvõi veel selle aasta augustis.

Seotud lood
24.09.2016 27.09.2016
EELMINE
JÄRGMINE
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Minu Meedia kontole.
LOGI SISSE
Sul ei ole kontot?
Loo Minu Meedia konto