Sisukord
Arvamus
Postimees
27.09.2016
Eesti Riigipea otsingutes kõlab enim Jüri Luige nimi (15) Galerii: vaata, mis toimus Teadlaste Öö festivalil kaisuloomahaiglas Mälumäng Tartu maantee neljarajaliseks ehitanud Nordecon nõuab hiigelsummat (2) Horoskoop Male Palju õnne Dilbert Tarankovi tapmises kahtlustatakse ohvri lähikondlast Kirglik võimuvõitlus Keskerakonna kontoris (2) Eestiga seotud suur salakaubaskeem kukutas FSB kindralid (4) Salakaubaärimehed kaebavad üksteise peale ULS Estonia: need on tellitud artiklid Majandus Puidutootjad heidavad kivi töötukassa kapsaaeda (3) Millised maksud järgmisel aastal tõusevad Osa eesti digikultuuri pääseb hävingust (1) Välismaa Teisitimõtlejate raske elu: intiimpildid internetti ja kõrva äralõikamisähvardused Välismaa lühiuudised Aseri kritiseeritud referendum koondab trumbid Əliyevi kätte Gröönimaa jääkilbi sulamine võib paljastada külma sõja aegsed jäätmed (1) Hispaania sotsi sõnul tõi Podemosele edu Merkeli «suur koalitsioon» KOHALIK VAADE: Rajoy kindlustas seljatagust Korruptsiooni hõng Əliyevite ümber Kas Uganda surmatee vajab vaimude väljaajamist või paremat kontrolli? Arvamus Mart Laar: ENSV viimane ohe (10) Alar Kilp: valimiskogu koosseisu häälteenamuse nõude kaotamine oleks suur viga (6) Margit Sutrop: spikker riigikogule. Kuidas leida Eestile konsensuslik president? (3) Indrek Mustimets: kuidas valida ühisosaga presidenti? (1) Juhtkiri: troonide mäng Keskerakonnas (3) Postimees 1996. aastal: Kogan kandideerib edasi Kalev Aasmäe: rändlustasude kaotamine vähendab privaatsust Liisi Uder: pension pole vaid riigi mure (14) Kultuur Kultuuri lühiuudised Paha oled, kapitalismike! Osa eesti digikultuuri pääseb hävingust (1) Sport Tartu alustab euroteekonda Spordi lühiuudised Margus Hunt kehastus taas kopameheks MMA-matš lõppes Barutole kipsis käe ja kümne õmblusega Kodune jalgpalliliiga: võrdne nelik spurdib fotofiniši poole Heiki Nabi uutest reeglitest: muutused sobivad mulle Meeskond, millel pole minevikku ega tulevikku Klopp nõuab Liverpooli mängijatelt veelgi suuremat panust Tartu Majamürakas Kanada suurimas linnas sai nime Tartu ülikooli järgi Tartu ülikool paneb kinni oma viimase apteegi Tartus joonistatud nädala näod vaatavad möödujaid Torontos Poed haaravad Lõunakeskuse liuvälja enda alla Annelinna kahe kooli juures valmis uus võimlemislinnak Võitluskunstid eeldavad isiksuse küpsust (1) Meelelahutus Koomiks Sudoku

Mart Laar: ENSV viimane ohe

2 min lugemist
Mart Laar FOTO: Tairo Lutter

Presidendivalimised Eestis kipuvad meenutama aastaid teleekraanidel ketravat sarja «Õnne 13», kus juba 20 eetriaastale vaatamata midagi juhtunud pole. Tegelikult olen ma siin ülekohtune, sest võrreldes presidendivalimistega toimub Õnne tänaval ikka väga palju.

Agaralt on juba arutatud, kes on tekkinud olukorras süüdi, ning leitud mitmeid süüdlasi valesti olukorda hinnanud meediast, kellegi solvumisest tõelise õeluseni Keskerakonnas välja. Kui siia lisada veel kevad, suvi, sügis ja talv ning rahvusvaheline imperialism, oleks loetelu täielik.

Kala hakkab paraku mädanema peast ning sama kehtib riigi kohta. Ehk peaminister Taavi Rõivase otsustamatuse ja «peenhäälestuseta» me sellises jamas ei istuks.

Just see võimaldas ENSV meestel üritada asja omal viisil korda ajada. 2001. aastast edukalt töötanud Viimsi-Hundisilma raudteeliin oli aga vahepeal rohtu kasvanud ning osalt ilmselt üles võetud, mistõttu ENSV viimane ohe jäi toimumata ning Kallase-Savisaare vankumatu liit pitseerimata. Kuid mis sest enam. Oluline on ikkagi see, mis saab edasi.

Siin otsustamata enam ei saa. Peenhäälestamise aeg on läbi ka laiemalt vaadates, sest otsustamist ootavaid küsimusi koguneb üha rohkem. Nii peab peaminister kas lõpuks otsustama hakkama või läheb otsustamine kellegi teise kätte. Muidu saame käimasolevat seriaali veel pikalt vaadata. Otsustamine ei tähenda seejuures otsuste langetamist mitte iseenda, oma erakonna või Euroopa huvidele, vaid Eestile mõeldes.

Üritades taas juttu, et Reformierakonnal on kolm kandidaati ning teil on luba välja valida, milline neist teile meeldib. Seda enam, et keegi ei tea enam täpselt, mida see Reformierakond endast kujutab. Või Keskerakond. Peenhäälestusega ei saada siingi ilmselt enam hakkama.

Peaminister peaks aru saama ja otsustama, et tema usalduskrediit on selles küsimuses otsas, ning andma otsustamisõiguse riigikogu esimehe Eiki Nestori kätte, kes selgitaks riigikogu fraktsioonidega välja kõigi fraktsioonide toetatava kandidaadi, ning minema siis ise, koos kõigi fraktsioonide nõusolekuga seda inimest veenma kandideerima. Presidendivalimiste praegune seis näitab, et me ei vaja enam kandidaate, kes on valmis «lõpuni minema», vaid neid, kes pole üldse vaimustatud presidendiks saamisest.

Sest seegi amet on pigem kohustus kui privileeg. Üksnes nii on seda võimalik pidada viisil, et selle ameti pidaja ka rahva südamesse jõuaks. Rahva südamesse jõudmine on aga presidendi tähtis ülesanne. Pealegi ei tohiks unustada sõnumit, mille valimiskogu Eesti poliitilisele eliidile tegelikult saatis, ehk selgelt silma torganud protest senise valitsemisviisi ja räpakalt tehtud otsuste suhtes, olgu selleks siis praamlaevasaaga või haldusreformi seadused. Seda hoiakut ignoreerides ei tule meil probleeme mitte üksnes uue presidendi valimisega, vaid laiemalt Eesti elu korraldamisega.

Kui presidendi suhtes kokkulepet ei saavutata, pole raske ennustada järjekordset läbikukkumist riigikogus ning valimiste uut liikumist valimiskokku. Seaduseelnõu igati mõistliku paranduse tegemiseks valijameeste kogu hääletusreeglites ei saa aga paraku kehtida nende presidendivalimiste kohta, mistõttu on täiesti ennustamatu, mis seal võib toimuda.

Valimiste tagasitulek uuesti riigikogusse pole aga sugugi võimatu. Ja nii edasi ja nii edasi. Kui ollakse otsustanud enda erakonna nimel lõputult kangeks ajada, siis ka aetakse. Ning kui mitte enda erakonna nimel, siis vähemalt teiste vastu.

Sellise vinguajamise otsa on Eesti vabariik ükskord komistanud ning see tõi kaasa 1934. aasta Konstantin Pätsi võimupöörde. Loodetavasti on see piisavalt hea õpetus, et sama reha otsa mitte uuesti astuda.

Seotud lood
    26.09.2016 28.09.2016
    Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
    Logi sisse
    Sul ei ole kontot?
    Loo Postimees konto