Sisukord
Arvamus
Postimees
27.09.2016
Eesti Riigipea otsingutes kõlab enim Jüri Luige nimi (15) Galerii: vaata, mis toimus Teadlaste Öö festivalil kaisuloomahaiglas Mälumäng Tartu maantee neljarajaliseks ehitanud Nordecon nõuab hiigelsummat (2) Horoskoop Male Palju õnne Dilbert Tarankovi tapmises kahtlustatakse ohvri lähikondlast Kirglik võimuvõitlus Keskerakonna kontoris (2) Eestiga seotud suur salakaubaskeem kukutas FSB kindralid (4) Salakaubaärimehed kaebavad üksteise peale ULS Estonia: need on tellitud artiklid Majandus Puidutootjad heidavad kivi töötukassa kapsaaeda (3) Millised maksud järgmisel aastal tõusevad Osa eesti digikultuuri pääseb hävingust (1) Välismaa Teisitimõtlejate raske elu: intiimpildid internetti ja kõrva äralõikamisähvardused Välismaa lühiuudised Aseri kritiseeritud referendum koondab trumbid Əliyevi kätte Gröönimaa jääkilbi sulamine võib paljastada külma sõja aegsed jäätmed (1) Hispaania sotsi sõnul tõi Podemosele edu Merkeli «suur koalitsioon» KOHALIK VAADE: Rajoy kindlustas seljatagust Korruptsiooni hõng Əliyevite ümber Kas Uganda surmatee vajab vaimude väljaajamist või paremat kontrolli? Arvamus Mart Laar: ENSV viimane ohe (10) Alar Kilp: valimiskogu koosseisu häälteenamuse nõude kaotamine oleks suur viga (6) Margit Sutrop: spikker riigikogule. Kuidas leida Eestile konsensuslik president? (3) Indrek Mustimets: kuidas valida ühisosaga presidenti? (1) Juhtkiri: troonide mäng Keskerakonnas (3) Postimees 1996. aastal: Kogan kandideerib edasi Kalev Aasmäe: rändlustasude kaotamine vähendab privaatsust Liisi Uder: pension pole vaid riigi mure (14) Kultuur Kultuuri lühiuudised Paha oled, kapitalismike! Osa eesti digikultuuri pääseb hävingust (1) Sport Tartu alustab euroteekonda Spordi lühiuudised Margus Hunt kehastus taas kopameheks MMA-matš lõppes Barutole kipsis käe ja kümne õmblusega Kodune jalgpalliliiga: võrdne nelik spurdib fotofiniši poole Heiki Nabi uutest reeglitest: muutused sobivad mulle Meeskond, millel pole minevikku ega tulevikku Klopp nõuab Liverpooli mängijatelt veelgi suuremat panust Tartu Majamürakas Kanada suurimas linnas sai nime Tartu ülikooli järgi Tartu ülikool paneb kinni oma viimase apteegi Tartus joonistatud nädala näod vaatavad möödujaid Torontos Poed haaravad Lõunakeskuse liuvälja enda alla Annelinna kahe kooli juures valmis uus võimlemislinnak Võitluskunstid eeldavad isiksuse küpsust (1) Meelelahutus Koomiks Sudoku

Juhtkiri: troonide mäng Keskerakonnas

2 min lugemist
FOTO: Urmas Nemvalts

«Et tu, Brute?» olid William Shakespeare’i näidendis «Julius Caesar» nimitegelasest Rooma riigimehe ja türanni viimased sõnad. Tegelikult ei tea keegi, mida Caesar enne surma ütles, kuid nähes, et vandenõulaste hulgas on mitu tema enda protežeed, sealhulgas Brutus, võinuks ta sel hetkel tõepoolest midagi sellist lausuda.

Kui Julius Caesari viimane aasta andis Shakespeare’ile ainest tragöödiaks, siis viimase aasta jooksul Keskerakonna ümber toimuv võiks pakkuda rohket ainest Tallinna TV komöödiasarjale. Tallinna TV ongi Savisaare eluepisoodidest vändanud ühe telesarja, milles Edgar Savisaar mängib iseennast. Põhimõtteliselt on Keskerakonna sisevõitlus võtnud kõigi vaatajate silme all lahti rullunud komöödiaetenduse kuju, kus tegelased iseennast mängivad.

Tegelikult võiks Edgar Savisaar öelda Päikesekuninga kombel: «Partei – see olen mina.» Tema on selle erakonna ju loonud ja sellele 25 aasta jooksul oma näo andnud, pannes aluse klassikalisele klannisüsteemile, mille eesotsas on ta kogu selle aja patroonina seisnud. Iseenesest võib klanlust täheldada ka teiste Eesti erakondade puhul, kuid Keskerakonnas on see jõudnud täiuseni.

Keskerakonna 25-aastase ajaloo vältel on Edgar Savisaare kõrvalt kadunud endised Rahvarinde-aegsed kaasvõitlejad, kes Keskerakonna asutajate hulka kuulusid, ning jäänud selle süsteemi kasvandikud, kes patrooni jagatavatest hüvedest osasaamiseks on pidanud alluma juhi tahtele ja volile. Põhimõtteliselt võiks Savisaargi Shakespeare’i Caesari kombel öelda «Et tu, Brute?», sest Eesti poliitikas tegutseb praegugi keskpäraseid või lausa tühiseid, ilma igasuguse karismata inimesi, kes võlgnevad kogu oma karjääri klannijuhile – neid jätkub ühtlasi mõlemale poole praegust Keskerakonna kodusõjatandrit.

Edgar Savisaar, kes on nüüd juba väsinud ja haige mees, pole igavene ning need, kes on oma karjääri üles ehitanud erakondlikule klannisüsteemile, seda mõistagi ka teavad. See ongi erakonna ladvikus käivale võimuvõitlusele hoogu juure andnud. Põhimõtteliselt heideldaksegi selle nimel, kes tuleb pärast Savisaart. Klannisüsteemis on võimu üleandmine probleem ja selle instrumentide formeerumisest puudub klanniliikmetel ettekujutus, kuna hüvede ümberjagamine varjutab ülejäänu. Sellistes süsteemides saab võim vahetuda ainult siis, kui juht sureb või toimub paleepööre.

Keskerakonna juhtkonnas toimuv meenutabki pigem viimast ning tulevikus saab olema huvitav jälgida, kes selle erakonna juhtfiguuridest jääb patroonile lõpuni truuks ja kes mitte. Olukorda Keskerakonnas iseloomustab suurepäraselt meditsiiniterminin «kriis», kuna see tähendab seisundit, kui organism kõigub surma ja paranemise vahel.

Seotud lood
26.09.2016 28.09.2016
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto