Sisukord
Lapse tervis
Postimees
28.09.2016
Eesti EKRE ja Vabaerakonna toetus on aasta väikseim Eesti lühiuudised Mälumäng Rongides saab näha teadusteatrit Horoskoop Male Palju õnne Dilbert Esikülg Tagakülg Kiirreageerijate töökorraldus jääb esialgu endiseks Kaljulaid: mulle pandud vastutust on väga raske kanda Putšikatse Keskerakonnas Kuidas jõudsid erakonnad Kersti Kaljulaiuni? (11) Presidendikandidaat Kaljulaid – analüütiline ja ratsionaalne (1) Majandus Kasvueelarve hästi saladuses hoitud kahanemine (1) Majanduse lühiuudised OPEC leevendab meie jaoks kütuseaktsiiside tõusu tagajärgi Välismaa Kennedyst Clintonini ehk üle poole sajandi teledebatte Clinton pani Trumpi kaamerate ees paika Esimese debatiga kurnas Clinton Trumpi ära Välismaa lühiuudised Debatist kujunes kolme vaatusega teatritükk Venemaa eitab sõjakuritegusid Aleppos (1) Clinton ja Trump ristasid mõõgad Arvamus Jaak Nigul: valede auk haigekassa rahakotis (2) Airi Värnik: tervis kui laiatarbekaup ja pensionist ka Erkki Bahovski: parlamentarismi allakäik (3) Ahto Lobjakas: president allahindlusega (8) Toomas Tamsar ja Robert Kitt: hea tööandja, annetame aega! (2) Postimees 1926. aastal: Nõukogude-Balti läbirääkimised Aivar Reinap: pensioniõiglus (1) Juhtkiri: erakondlik egoism tuleb viimaks ületada (5) Päeva karikatuur: mida me nende pensionisammastega teeme? Kultuur Kirjandusega kimpus mägironimine Kultuuri lühiuudised Sport Kas suur suu viib unistuste töö? Spordi lühiuudised Noored lootused saavad Saaremaal suure võimaluse Tee tõusis hetkeks püsti, ent rühitakse edasi Kui mänguisu on suurem kui hirm surra FIFA otsus kergitab Venemaa MMi eel rohkelt küsimusi Tarbija Tasub teada: kuidas aidata võõrkeha alla neelanud last Kopsupõletik kimbutab nõrga tervisega inimesi Tartu Tartu sai uue ja kireva idufirmade kasvuhoone Karupere pesitseb terviseraja lähistel Naine kui kunstiteos näitab kodulindude pilte Uued tuuled Kallaste sadamas: kõik ei mahu enam marjamaale Eesti keele selge hääldamine on oluline küll Meelelahutus Koomiks Sudoku
minu meedia
Minu Meedia digi­paketiga saad piiramatu ligipääsu Postimehe ja maakonnalehtede tasulisele sisule nii veebis, mobiilis kui tahvlis.
Telli minu meedia

Tasub teada: kuidas aidata võõrkeha alla neelanud last

2 min lugemist
Esmaabikoolitaja Marge Pärn just laste aitamiseks sobilikke esmaabivõtteid. FOTO: Peeter Langovits

Perefoorumeid lugedes jääb silma, et üks väikelaste emade suurimaid hirme on, et laps tõmbab endale midagi kurku. Et seda ei juhtuks, ei anta veel mõnele kolmeaastaselegi tükilist toitu ning kui ka julgetakse veidi tahkemat sööki pakkuda, seistakse ärevalt oma järeltulija kõrval, valmis talle iga köhatuse või grimassi peale käega seljale lajatama või ta lausa pea alaspidi rippuma panema.

Tellijale

Kogenud meedik ja esmaabikoolitaja Margit Pärn MTÜst Rahvakoolitus Elu rahustab lapsevanemaid, öeldes, et köha annab hoopis tunnistust sellest, et laps saab hingata, ning siis tuleks teda julgustada rohkem köhima. Kindlasti ei tohi last seljale taguda, kuna nii teed olukorra veelgi hullemaks, lüües võõrkeha sügavamale. Imikul, kes on veel piimatoidul, saab ema või isa aidata kurku läinud vedelikku välja köhida nii, et asetab lapse kõhuli üle oma põlve ja koputab kumera käega seljale.

Kui kurku tõmmatud ese lapsel siiski hingata ei lase, saab olenevalt lapse vanusest rakendada kolme abinõu. Lapsevanemate seas levinud võtet last pea alaspidi raputada võib kasutada siiski vaid umbes kuni kaheaastaste laste puhul, märgib Pärn. Asi on selles, et last tuleb kinni hoida puusakondist, mitte jalgadest, nagu sageli ekslikult arvatakse, ning siis tugevalt paar korda üles-alla raputada. Aga eks te proovige nõndamoodi vanemaid ja raskemaid lapsi nii tugevasti raputada, et komm või nööp hingetorust välja lupsaks. Pärn rahustab ka, et kindlasti ei too see meetod kaasa raputatud lapse sündroomi, sest aju puutub vastu koljut ning tõsine trauma tekib vaid juhul, kui lapse pea liigub raputamisel ette-taha, mitte üles-alla.

27.09.2016 29.09.2016
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Minu Meedia kontole.
LOGI SISSE
Sul ei ole kontot?
Loo Minu Meedia konto