Sisukord
Arvamus
Postimees
01.10.2016
Eesti Mälumäng Dilbert Horoskoop Male Palju õnne Tagakülg Kibibi ootab järglast Kaljulaidi ülesseadmiseks andis allkirja 90 riigikogu liiget Eesti lühiuudised Ilm mängis Leedole viimasel päeval vingerpussi Suurte ootuste president (1) Metropoliit: ühiskirik on Stefanuse unistus (4) Kornelius ei näe kokkuleppekohta (4) Presidendikandidaat Kersti Kaljulaid räägib… (25) Majandus Saksamaa suurima panga jalgealune kõigub (1) Afgaan, ukrainlane ja tadžikk võitlevad Riias Eesti lipu all Välismaa Moskva ehitab Anti-Disneylandi Itaalia referendumil on Euroopale ettearvamatud tagajärjed (1) Militaar-Disneyland kui osa Vene noorsookasvatusest Kodune surve teeb V4 trotslikuks Arvamus Postimees 1991. aastal: kinnipidamisasutustes on jälle streike oodata Tuvi meie aknal. Debora Vaarandi sajand.* Juhtkiri: uue ajastu algus parvlaevaliikluses Marti Aavik: riigikogu! Palun tehke vorstivabrik korda (1) Päeva karikatuur Karl Martin Sinijärv: kuidas öelda? Mart Kivastiku veste: ma helistan Kerstile Suurte ootuste president (1) Kui Eesti kistakse kriisi: viis ohtlikku stsenaariumit (8) Peeter Langovitsi tagasivaade: kuus Leninit EKI keelekool: loeme raha Kultuur Eesti kultuuri täheatlas: esimene nooreestlane Rõlge roim provintsis! Tuvi meie aknal. Debora Vaarandi sajand.* Küll see kvantfüüsika on ikka üks segane asi! Õnn on otsuse küsimus Nädala plaat. Päikesemees kõneleb Aja auk. Potiässa fataalne lõpp Juudid ja rumeenlased – kes neid suudaks lahuta? Sport Spordi lühiuudised Kolm minutit, mis lõpetasid Euroopa muinasjutu Lihtsurelike meister püüab positsiooni säilitada Õnn, tihedad sidemed ja suur tõehetk Vaimsed probleemid lõid poksimaailmas kaardid segi Naiste jalgpallile näo andnud visionäär annab teed Zelinski uuele tulemisele AK Tuvi meie aknal. Debora Vaarandi sajand.* Kas ja kuidas töötab teadus majanduse mootorina? (1) Küll see kvantfüüsika on ikka üks segane asi! Rõlge roim provintsis! Nädala plaat. Päikesemees kõneleb Õnn on otsuse küsimus Korteriostjate nõudmised on läinud üle mõistuse Aja auk. Potiässa fataalne lõpp Putš keskerakonnas Viimane veerg Piret Õunapuu: kuidas eestlased oma muuseumi said Ansipi juubel (2) Kui Eesti kistakse kriisi: viis ohtlikku stsenaariumit (8) Juudid ja rumeenlased – kes neid suudaks lahuta? Sir Martyn Poliakoff: roheline keemia kui tänapäeva Robin Hood Arter Kodu – kindlus või lõks? Kohvikud kutsuvad Pärnusse Peksame pakse?! (1) Ennast ei tohi ahistada! Ikka need hispaania naised Sõiduproov: Opel Mokka X ehk X-faktoriga väikemaastur Trendisoovitus: liblikad talves Eestlased tegidki supermuuseumi Hoidistajad, mitte mingid tavalised moosikeetjad Soome suursaadik – mitmendat ringi Eestis Wabrik – midagi palju enamat kui pubi Tavaline hammustustreening Juuksed on nagu taimed – neid saab ümber istutada! Multikulti teine katse (7) Egle Eller-Nabi: šokolaad ja supervorm Kaja Kallas: töö ja aeg (1) Spordihullude püha üritus võlub ka algajaid Igaühest võib saada näitleja. Vähemalt seriaalis (1) Meelelahutus Koomiks Sudoku

Peeter Langovitsi tagasivaade: kuus Leninit

2 min lugemist
Mängufilm "Minu Leninid" võtted 1996. FOTO: Peeter Langovits

Eesti mängufilmi «Minu Leninid» võtteid alustati Rägaveres 16.septembril 1996. Samal ajal tutvustati filmi pubis Tehas 43. Üllatusin, kui kohale jõudes silmasin õlut rüüpamas multitalent Hardi Volmerit koos Leniniga. Üsna usutavalt mõjus selles rollis fotokunstnik Peeter Laurits.

Vabas õhkkonnas ja intrigeeriva sissejuhatusega asuti uue linateose juurde. Laua taga võtsid istet filmi produtsent Mati Sepping, näitleja Üllar Saaremäe, kes kehastas peategelast Aleksander Kesküla, üks Lenini teisikutest Peeter Laurits, filmi idee autorid Ott Sandrak ja Hardi Volmer koos stsenaristi, hea huumorimeelega Toomas Kalliga. Märkasin ka operaator Arko Okki ja kostüümikunstnik Hannes Võrnot.

Seda filmi oodati, sest juba mitu aastat polnud Eestis täispikka mängufilmi tehtud. Tootjateks olid Faama Film ja filmistuudio Lenfilm (Venemaa). Kaasati ka Taani filmistuudio Centropa, kuid nendega koostöö katkes. Tutvustati linateose tagamaid ja sedagi, kuidas jõuti ideest teostuseni. Režissöör Volmer lubas, et pseudoajaloolises filmis, mille sündmustik viis I maailmasõja ja Venemaa revolutsioonide aega, saab nii nutta kui naerda. Tegemist oli mängufilmiga, milleks autorid said inspiratsiooni ajaloolistest persoonidest, Leninist ja Eesti päritolu ettevõtlikust avantüristist Aleksander Keskülast. Ühel neist oli sihiks maailmarevolutsioon, teisel kinnisidee olukorda Venemaal Saksamaa abiga ära kasutada utoopilise Suur-Eesti loomiseks. Filmis oli nende tegevuses palju oletatavat ja väljamõeldut ning sellest sai irooniline tagasivaade ajaloosündmustele. Värvikal kommunistil Keskülal olid ilmselt sidemeid nii Lenini kui Saksamaa ladvikuga ning oma eesmärkide saavutamiseks kaasas ka filmis olulist rolli mängivad vale-Leninid. Leninit ja üht ta teisikutest mängis filmis Viktor Suhhorukov Leningradi komöödiateatrist. Teisi, lihtrahva seast pärit vale-Lenineid kehastasid Peeter Laurits, Eero Spriit, Jüri Järvet jr ja Lauri Nebel. Lisaks Saaremäele olid kandvates rollides Helene Vannari, Andrus Vaarik, Peeter Volkonski, Janne Ševtšenko ja Indrek Taalmaa.

Aasta pärast võtete algust esilinastus film 2. oktoobril 1997 kinos Kosmos. Paslik on meenutada Volmeri sõnu filmi moraalist intervjuus Õhtulehele: inimene peab tajuma piiri, kus tema head kavatsused saavad sillutiseks teel põrgusse.

Seotud lood
    30.09.2016 03.10.2016
    Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
    LOGI SISSE
    Sul ei ole kontot?
    Loo Postimees konto