Sisukord
Arvamus
Postimees
01.10.2016
Eesti Mälumäng Dilbert Horoskoop Male Palju õnne Tagakülg Kibibi ootab järglast Kaljulaidi ülesseadmiseks andis allkirja 90 riigikogu liiget Eesti lühiuudised Ilm mängis Leedole viimasel päeval vingerpussi Suurte ootuste president (1) Metropoliit: ühiskirik on Stefanuse unistus (4) Kornelius ei näe kokkuleppekohta (4) Presidendikandidaat Kersti Kaljulaid räägib… (25) Majandus Saksamaa suurima panga jalgealune kõigub (1) Afgaan, ukrainlane ja tadžikk võitlevad Riias Eesti lipu all Välismaa Moskva ehitab Anti-Disneylandi Itaalia referendumil on Euroopale ettearvamatud tagajärjed (1) Militaar-Disneyland kui osa Vene noorsookasvatusest Kodune surve teeb V4 trotslikuks Arvamus Postimees 1991. aastal: kinnipidamisasutustes on jälle streike oodata Tuvi meie aknal. Debora Vaarandi sajand.* Juhtkiri: uue ajastu algus parvlaevaliikluses Marti Aavik: riigikogu! Palun tehke vorstivabrik korda (1) Päeva karikatuur Karl Martin Sinijärv: kuidas öelda? Mart Kivastiku veste: ma helistan Kerstile Suurte ootuste president (1) Kui Eesti kistakse kriisi: viis ohtlikku stsenaariumit (8) Peeter Langovitsi tagasivaade: kuus Leninit EKI keelekool: loeme raha Kultuur Eesti kultuuri täheatlas: esimene nooreestlane Rõlge roim provintsis! Tuvi meie aknal. Debora Vaarandi sajand.* Küll see kvantfüüsika on ikka üks segane asi! Õnn on otsuse küsimus Nädala plaat. Päikesemees kõneleb Aja auk. Potiässa fataalne lõpp Juudid ja rumeenlased – kes neid suudaks lahuta? Sport Spordi lühiuudised Kolm minutit, mis lõpetasid Euroopa muinasjutu Lihtsurelike meister püüab positsiooni säilitada Õnn, tihedad sidemed ja suur tõehetk Vaimsed probleemid lõid poksimaailmas kaardid segi Naiste jalgpallile näo andnud visionäär annab teed Zelinski uuele tulemisele AK Tuvi meie aknal. Debora Vaarandi sajand.* Kas ja kuidas töötab teadus majanduse mootorina? (1) Küll see kvantfüüsika on ikka üks segane asi! Rõlge roim provintsis! Nädala plaat. Päikesemees kõneleb Õnn on otsuse küsimus Korteriostjate nõudmised on läinud üle mõistuse Aja auk. Potiässa fataalne lõpp Putš keskerakonnas Viimane veerg Piret Õunapuu: kuidas eestlased oma muuseumi said Ansipi juubel (2) Kui Eesti kistakse kriisi: viis ohtlikku stsenaariumit (8) Juudid ja rumeenlased – kes neid suudaks lahuta? Sir Martyn Poliakoff: roheline keemia kui tänapäeva Robin Hood Arter Kodu – kindlus või lõks? Kohvikud kutsuvad Pärnusse Peksame pakse?! (1) Ennast ei tohi ahistada! Ikka need hispaania naised Sõiduproov: Opel Mokka X ehk X-faktoriga väikemaastur Trendisoovitus: liblikad talves Eestlased tegidki supermuuseumi Hoidistajad, mitte mingid tavalised moosikeetjad Soome suursaadik – mitmendat ringi Eestis Wabrik – midagi palju enamat kui pubi Tavaline hammustustreening Juuksed on nagu taimed – neid saab ümber istutada! Multikulti teine katse (7) Egle Eller-Nabi: šokolaad ja supervorm Kaja Kallas: töö ja aeg (1) Spordihullude püha üritus võlub ka algajaid Igaühest võib saada näitleja. Vähemalt seriaalis (1) Meelelahutus Koomiks Sudoku

Kui Eesti kistakse kriisi: viis ohtlikku stsenaariumit

6 min lugemist
Raul Rebane FOTO: Loco Studio/ERR

Postimehe arvamuskultuurilisel klubiõhtul Trehvunks väitlesid 22. septembril presidendikandidaadid. Õhtu juhid, välisuudiste toimetuse juhataja Evelyn Kaldoja ja arvamustoimetaja Marti Aavik koostasid viis kriisistsenaariumit. Küsimus oli üks: kuidas tegutsete ja milliseid avalikke sõnumeid annate teie presidendina kirjeldatud oludes?

Tellijale Tellijale

Seda, kuidas vastasid presidendikandidaadid, saab vaadata Postimehe veebilehel www.postimees.ee. Postimehe arvamus- ja kultuurilisa AK palus stsenaariumite olemust ja elulisust kommenteerida kriisikommunikatsiooni asjatundjatel. Vastasid Kirsti Ruul, Urve Eslas ja Raul Rebane.

Neeme Korv

Kriis nr 1: vägivald Toomemäel

Mustanahaline külalistudeng USAst saab Tartus Toomemäel rängalt peksa – ta on haiglas üliraskes seisundis. Asi jõuab kiirelt lääne meediakanalitesse. Seal räägitakse Eestist kui tüüpilisest postsovetlikust rassistlikust maast: tuuakse paralleele Viktor Orbáni Ungari ja Jarosław Kaczńynski Poolaga. Intervjuusid annavad ka tudengi murest murtud vanemad USAs. Teile helistatakse öösel, kuus tundi pärast sündmust ja antakse teada, et kolm globaalse levikuga telekanalit – CNN, BBC ja RT – soovivad intervjuud just nimelt presidendilt. Ühelt poolt tuleb kogu juhtum teilegi üllatusena. Teile öeldakse, et politsei pole peksjaid tabanud ning pole ka tõsikindlat teadmist, kas peksmisel olid mingilgi määral rassistlikud motiivid või mitte. Teisalt tähendaks intervjuudest keeldumine, et läänepoolkeral lükkuks Eesti sõnumi edastamine järgmise päeva uudiste tsüklisse ja kogu vahepealse aja leviksid eespool kirjeldatud, kogu Eesti mainele kahjulikud tõlgendused. Ametlikud, selge esindusliku näota Eesti riigi selgitused jäävad aga uudiselõikude lõppu.

30.09.2016 03.10.2016
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
LOGI SISSE
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto