Sisukord
Kultuur
Postimees
29.09.2016
Eesti Horoskoop Male Palju õnne Dilbert Liive: Kaljulaiust saaks väga hea president (1) Tagakülg PERHi uus juht lubab vürtsi Riigirestoranide hulk paneb valitsuse kukalt kratsima (3) Tallinnas rööviti kellapoodi Ida-Virumaal hukkus tõstuki alla jäänud poiss Eesti lühiuudised Tallinnas mälestati Estonia katastroofis hukkunuid Eesti Meedia endine juht Mart Kadastik esitles elutööraamatut Mälumäng Viimaste aastate seisukohavõtud Taavi Rõivas andis eelarve riigikogule üle (1) Terane, kiire, selge sõnaga – Eesti võib saada esimese naisriigipea (22) Majandus Ükski Eesti omanikele kuuluv suur kaubalaev pole siin registreeritud (1) USS võtab kõik Balti riikide Prismad oma valve alla Välismaa Shimon Peres tahtis tuua Iisraeli rahu Malaisia reisilennuki alla tulistanud rakett pärines Venemaalt Hirmud uuest paadirallist Egeusel pole tõeks saanud Ajalooline Rosetta kosmosemissioon saadab oma viimase signaali Arvamus Rein Lang: ärapanemisest ühistegevuseni (14) Postimees 1935. aastal: sõda tuleval nädalal? Juhtkiri: raport mõjutab Venemaa ja vaba maailma suhteid (5) Jüri Allik: kuidas valijamehed Tallinnas käisid ehk Presidendivalimistest psühholoogi pilguga (7) Päeva karikatuur: uus president on kätte saadud? Egle Heinsar: pension on pension (5) Kultuur Venemaa teatritipud tulevad Eestisse Kinoliit kulutas loometoetuste raha maja peale Kontserdihooaeg algas majesteetlikult Hannes Praksi tudengid lõid Soomaale põneva ujuvlebola Sport Eesti sportlased pole meldooniumi tarvitamisest puhtad Spordi lühiuudised Skandaal viis peatreeneri ametist Võimas kolmik lammutab edasi Kanter: pean julgema teha vähem, mitte rohkem Kõrbesse kolinud Eesti videoanalüütik õpib oma ala tippudelt Virtuaalspordi võidukäik Tarbija Kas istutada lillesibulaid käsitsi, korviga või istutajaga AK Kontserdihooaeg algas majesteetlikult Tartu ERM pöörab muuseumide elus uue lehe Roosi tänava avasid lõõtsamees ja tantsijad ERM: meie muuseum ERM: Moodne maja sisult ja vormilt (12) Krista Aru: kõikidest kriitilistest märkustest oli ainult kasu Andrus Ansip: valitsus oli ühel meelel (2) Õnnemärgiga uus miniatuur – ERMi mark Kolm korrust uhiuut muuseumi Armunud Arhitektide võimalus Vaike Reemann: me kõik kohtume siin tundmatuga Eri ajad ja lood, kaks näitust Meelelahutus Koomiks Sudoku
minu meedia
Minu Meedia digi­paketiga saad piiramatu ligipääsu Postimehe ja maakonnalehtede tasulisele sisule nii veebis, mobiilis kui tahvlis.
Telli minu meedia

Kontserdihooaeg algas majesteetlikult

2 min lugemist
Tragöödia sünd muusika vaimust: staar-dirigent Charles Dutoit ja kuninglik filharmooniaorkester Estonias. FOTO: Peeter Langovits

Kindlasti oli see Sündmus, nii kohtumise enda kui ka muusikalises mõttes. Võimalus oma kodus osa saada 70. tegevusaastat tähistava Briti rahvuslikuks orkestriks peetava Kuningliku Filharmooniaorkestri (RPO) esinemisest avaneb kord elus ja võib-olla jääbki selleks, kui just ei võeta ette reisi Londoni Cadogan Halli, orkestri kodusaali või käida kaasas nende kümnetel kontserdireisidel üle maailma.

Tellijale

Niisamuti oli sündmus näha juhatamas 7. oktoobril oma 80. sünnipäeva tähistavat maailma üht nõutavamat dirigenti, Šveitsi prantslast Charles Dutoit’d. Enne RPO kunstilise juhi ja peadirigendi ametit oli ta veerand sajandit juhatanud Montréali sümfooniaorkestrit, kümme hooaega (1991–2001) seisnud Prantsuse rahvusorkestri ees, teist samapalju olnud Philadelphia orkestri muusikadirektor ning ka Tōkyō sümfooniaorkestri muusikaline juht. Alates 2009. aastast on ta RPO peadirigent ja kunstiline juht.

Majesteetliku väärikusega astubki Dutoit orkestri ette. Publiku poolt vaadates mõjub ta kuju nagu kaljunukil avarust mõõtev kondor. Kogu dirigendi käsutuses olev «arsenal» (alates peast, ülakehast, õlgadest, kätest ja lõpetades küünarnuki tõste, miimika ning sõrmeliigutusega) leiab kasutamist. Aga samas saadab seda teatav väljapeetus, isegi ökonoomsus. Ei mingit rabelemist. Muidugi peab silmas pidama maestro kõrget iga, aga samas, Brahmsi ekspressiivsete passaažide vahendamises  tuleb ilmsiks endiselt pakatav elu- ja loominguline ind. Imetlusväärne on ka dirigendi orienteeritus kõigi muusikaliste detailide ja finesside esiletoomisele. Siinkohal tuleb kasutusele võtta ilus eestikeelne sõna «oivalisus» ning selle ingliskeelne vaste excellence, mis domineerib RPO kontsertide retseptsioonis.

28.09.2016 30.09.2016
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Minu Meedia kontole.
LOGI SISSE
Sul ei ole kontot?
Loo Minu Meedia konto