Sisukord
Arvamus
Postimees
01.10.2016
Eesti Mälumäng Dilbert Horoskoop Male Palju õnne Tagakülg Kibibi ootab järglast Kaljulaidi ülesseadmiseks andis allkirja 90 riigikogu liiget Eesti lühiuudised Ilm mängis Leedole viimasel päeval vingerpussi Suurte ootuste president (1) Metropoliit: ühiskirik on Stefanuse unistus (4) Kornelius ei näe kokkuleppekohta (4) Presidendikandidaat Kersti Kaljulaid räägib… (25) Majandus Saksamaa suurima panga jalgealune kõigub (1) Afgaan, ukrainlane ja tadžikk võitlevad Riias Eesti lipu all Välismaa Moskva ehitab Anti-Disneylandi Itaalia referendumil on Euroopale ettearvamatud tagajärjed (1) Militaar-Disneyland kui osa Vene noorsookasvatusest Kodune surve teeb V4 trotslikuks Arvamus Postimees 1991. aastal: kinnipidamisasutustes on jälle streike oodata Tuvi meie aknal. Debora Vaarandi sajand.* Juhtkiri: uue ajastu algus parvlaevaliikluses Marti Aavik: riigikogu! Palun tehke vorstivabrik korda (1) Päeva karikatuur Karl Martin Sinijärv: kuidas öelda? Mart Kivastiku veste: ma helistan Kerstile Suurte ootuste president (1) Kui Eesti kistakse kriisi: viis ohtlikku stsenaariumit (8) Peeter Langovitsi tagasivaade: kuus Leninit EKI keelekool: loeme raha Kultuur Eesti kultuuri täheatlas: esimene nooreestlane Rõlge roim provintsis! Tuvi meie aknal. Debora Vaarandi sajand.* Küll see kvantfüüsika on ikka üks segane asi! Õnn on otsuse küsimus Nädala plaat. Päikesemees kõneleb Aja auk. Potiässa fataalne lõpp Juudid ja rumeenlased – kes neid suudaks lahuta? Sport Spordi lühiuudised Kolm minutit, mis lõpetasid Euroopa muinasjutu Lihtsurelike meister püüab positsiooni säilitada Õnn, tihedad sidemed ja suur tõehetk Vaimsed probleemid lõid poksimaailmas kaardid segi Naiste jalgpallile näo andnud visionäär annab teed Zelinski uuele tulemisele AK Tuvi meie aknal. Debora Vaarandi sajand.* Kas ja kuidas töötab teadus majanduse mootorina? (1) Küll see kvantfüüsika on ikka üks segane asi! Rõlge roim provintsis! Nädala plaat. Päikesemees kõneleb Õnn on otsuse küsimus Korteriostjate nõudmised on läinud üle mõistuse Aja auk. Potiässa fataalne lõpp Putš keskerakonnas Viimane veerg Piret Õunapuu: kuidas eestlased oma muuseumi said Ansipi juubel (2) Kui Eesti kistakse kriisi: viis ohtlikku stsenaariumit (8) Juudid ja rumeenlased – kes neid suudaks lahuta? Sir Martyn Poliakoff: roheline keemia kui tänapäeva Robin Hood Arter Kodu – kindlus või lõks? Kohvikud kutsuvad Pärnusse Peksame pakse?! (1) Ennast ei tohi ahistada! Ikka need hispaania naised Sõiduproov: Opel Mokka X ehk X-faktoriga väikemaastur Trendisoovitus: liblikad talves Eestlased tegidki supermuuseumi Hoidistajad, mitte mingid tavalised moosikeetjad Soome suursaadik – mitmendat ringi Eestis Wabrik – midagi palju enamat kui pubi Tavaline hammustustreening Juuksed on nagu taimed – neid saab ümber istutada! Multikulti teine katse (7) Egle Eller-Nabi: šokolaad ja supervorm Kaja Kallas: töö ja aeg (1) Spordihullude püha üritus võlub ka algajaid Igaühest võib saada näitleja. Vähemalt seriaalis (1) Meelelahutus Koomiks Sudoku

Mart Kivastiku veste: ma helistan Kerstile

4 min lugemist
Mart Kivastik FOTO: Silja Paavle

Seekordsete presidendivalimistega läks, nagu öeldakse, pisut lappama. Eestlased, kes olid valimiste mõttes ammu talveunne vajunud või – nagu teises muinasjutus – õuna kurku ajanud, kisti täiesti ootamatult presidendivalimisjamasse. Ma kujutan hästi ette, kuidas see toimub. Istud,  vahid telekat, jood õlut, silm vajub kinni, kui äkki mehed hakkavad omavahel  vaidlema, kuidas meie riigil võiks paremini minna.

Tellijale Tellijale

Mis see minu asi on, mõtled vanast harjumusest, nad maksavad ju endale selle eest palka, las tegelevad sellega, aga ei. Teed järgmisel korral teleka lahti, jääd kogemata kuulama ja saad aru, et see asi puudutab otsapidi sind. Tuleb meelde Balti kett ja muud ammused sündmused, kui me kõik koos, käed kinni, laulsime, kartulikoored suus. Kas see oli unes või ilmsi, kui Heinz Valk meid võidule viis, ei mäleta, nüüd on kõik teistmoodi. Ühed valitsevad, teised maksavad makse ja katsuvad reeglite järgi elada, vahel põikavad salaja Valka ka, nii et keegi teada ei saaks.

Aga siis saad aru, et see polnudki unenägu, paljudel tuli tõepoolest meelde. Ja  laulurahvas tegi üle pika aja suure vea, köhis õuna välja ja hakkaski presidenti valima. Kuigi tal pole selleks vähimatki õigust! Kui rahvas presidenti valiks, läheks kogu meie Eesti süsteem, kus rahvas tegeleb oma asjadega, valitsus ja parteid omaga, täiesti segi. Tuleks jälle otsast peale hakata leiutama, kuidas teha nii, et rahvas ei segaks eliiti riigiasjade ajamisel. Aga rahvas, sinisilmne, nagu ta on, ju ei teadnud seda. Võttis debattidest tuld.

30.09.2016 03.10.2016
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
LOGI SISSE
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto