Sisukord
Eesti
Postimees
22.02.2020
Eesti Viljandi valmistub võõrustama presidendi pidu (7) Süda läheb soojaks ja hingele pai – pannakse tähele Mida teha vabariigi aastapäeval? (2) Majandus Põhjamaade pankade veri hakkas viimaks hüübima Välismaa «Ihne nelik» keeldus kriipsugi taandumast (34) KOHALIK VAADE ⟩ Kolmejalgsed vallandasid Leedus liiklusraevu (15) Liibüas evakueeriti sõja jalust mitu tuhat kaamelit Arvamus Juhtkiri: viinarindel muutustega (5) Evelyn Kaldoja: valgustav lobiabsurd (1) Õlitööstuse eestkõneleja (6) Sipsik elab veel! (1) Läti ema eksirännakud (2) Esitus, mis tõi pisara silma Kertu Birgit Anton: kliimapööret ei tehta meie eest ära (24) Kultuur ELBERT TUGANOV 100 ⟩ Filmiarhitekt, kes ehitas Eesti animatsioonikiriku Loosiõnn innustas rahvariideid uurima Sport Eesti mehed vollemaailma absoluutses tipus Taavi Libe: kuidas tuua inimesed video­mängude abil spordi juurde? EAL nõuab Rally Estonia korraldamise eest meeletut summat (1) Kriisk: presidendiamet oleks minu olümpia Soomlase ajastu start jahmatas isegi suuri optimiste Kliima Uus normaalsus: jäävabal talvel sööb torm Eesti randa nagu labidaga Merendus Hiina viirus muserdab maailma laevandust AK Tehnoloogiagigantide uue põlvkonna juhid Liiga hilja ja poolikult tehtud otsus Ukraina ekspert: «Ilma Venemaa otsese sekkumiseta oleks see sõda varsti läbi» (84) Hasso Krull: maa, rahvas ja riik (21) VIDEO ⟩ Kunst sinu ümber. Dokumentaalne poeet Kristina Norman ELBERT TUGANOV 100 ⟩ Filmiarhitekt, kes ehitas Eesti animatsioonikiriku Kus poliitik ees, seal bandiidid taga Nädala plaat. Nagu seest külm juustuburger Nädala plaat. Ruttab aeglaselt keset üksildasi masse Kutse presidendi vastuvõtule Juurikas. Eesti tänab (5) Arter Depressiooni põrgust pääsenud Liis Velsker: emotsioonide kõikumine oli nii metsik, et ma enam ei jaksanud nendega tegeleda (4) Käputäis Eesti «kurjategijaid» Siberi kolkas... Viirusest ohtlikum (36) Kaitsja, kes võib mõnikord osutuda tapjaks VIDEO. Mägine Itaalia: hirmud, viirastused ja maagia Ei karjet, ei kõmakat, matkaja lihtsalt kadus teelt Ekstreem-Sipsiku seiklused Umbe hää süük!* Arter otsis võrumaist pidupäevamaitset Loosiõnn innustas rahvariideid uurima Superstaar Anne Veski: «Paabulinnuks ei pea saama!» (1) Kodune helisüsteem 10 000 euro eest. Eestis loodud Audese tippkõlarid valmivad kuulmise järgi (22) Meelelahutus Koomiks Sudoku
minu meedia
Minu Meedia digi­paketiga saad piiramatu ligipääsu Postimehe ja maakonnalehtede tasulisele sisule nii veebis, mobiilis kui tahvlis.
Telli minu meedia

Kirikumaastikul algab võimujoonte ümberjagamine

7 min lugemist
  • Metropoliit Stefanus püüab ühendada kaht õigeusu kirikut.
  • Eesti autonoomsete kirikute pead pole aastaid omavahel rääkinud.
  • Kiriku täiskogu on Eesti traditsioon ja seda ära kaotada pole tal plaanis.
  • Skeptikud kardavad, et ühendamisega saab hoopis Venemaa siin oma mõju laiendada.
Eesti Apostlik-Õigeusu Kiriku metropoliit Stefanus (esiplaanil paremal) allkirjastas tänavu suvel Kreetal toimunud suurkogul Eesti jaoks olulise otsuse – ühes riigis ei saa olla kahte õigeusu kirikut olla. FOTO: EAÕK

Siinse vaimulikkonna sisering kihab. Eestis seni teineteist tunnustamata kõrvuti eksisteerinud kaht õigeusu kirikut – Vene ja Eesti oma – võib oodata liitmine. Eesti Apostlik-Õigeusu Kiriku pea metropoliit Stefanus on võtnud südameasjaks teha Eestist n-ö pioneerriik, kus õigeusu kirikud teistele eeskujuks esimesena kokku pannakse.

Tellijale

Kui see nii läheb, tähendaks see siinsete kirikute hulgas ei vähem ega rohkem kui raputust. Hinnanguliselt mõjutab see vähemalt 200 000 Eesti õigeusu kirikute hingekirjas olijat. Kahel eri nägu kirikul ei seisaks ees mitte üksnes varade, vaid ka juhtimise ühendamine.

Olukord on mitmel põhjusel pikantne. Kuigi Konstantinoopoli patriarhaadi jurisdiktsioonis tegutsev Eesti Apostlik-Õigeusu Kirik (EAÕK) ning Moskvale alluv Moskva Patriarhaadi Eesti Õigeusu Kirik (MPEÕK) teenivad sama jumalat, pole läbisaamine ajaloolistel põhjustel kiita.

Mõlema autonoomse kiriku pead – metropoliidid Stefanus ja Kornelius – pole aastaid omavahel rääkinud. Katsed omavahel kohtuda on lõppenud olukorraga, kus metropoliidid keelduvad kõrvalseisjate hämminguks teineteist tunnistamast. Ka majanduslik seis on kirikuil erinev. Samal ajal, kui Eesti õigeusu kirik tuleb vaevu ots otsaga kokku, saab kümme korda suurem Moskva õigeusu kirik liikmetelt kopsakaid annetusi ja rajab pühakodasid.

Ometi võttis seni ulmevalda kuulunud ühinemisplaan tänavu juuni keskel reaalse käigu.

Just siis kinnitas Kreeta saarel kogunenud õigeusu ülemaailmne kirikukogu dokumendi, kus muu hulgas leitakse, et kahe õigeusu kiriku tegutsemine ühe ja sama riigi territooriumil on ebaeetiline ning kirikureeglitega vastuolus.

Täpselt selline seis valitseb praegu aga näiteks Eestis, Moldovas ja Ukrainas.

21.02.2020 24.02.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Minu Meedia kontole.
LOGI SISSE
Sul ei ole kontot?
Loo Minu Meedia konto