Sisukord
Arvamus
Tänane leht
30.09.2016
Eesti Male Palju õnne Eesti Rahva Muuseumi uus peahoone Tagakülg Krista Aru on õnnelik, et sai seda kaasa teha (1) ERM tõmbab Raadil elu käima Muuseumide uue põlvkonna esimene esindaja tuleb koju kaasa Ringo Ringvee: meie õigeusukirikute ühinemise küsimus puudutab nii Moskvat kui Kiievit Kaljulaidi abikaasa tegutses RIKSis Kirikumaastikul algab võimujoonte ümberjagamine (12) Eesti jättis Venemaa ajakirjanikud piiri taha Elagu Eesti Rahva Muuseum! Elagu Eesti! Imiku sandistanud isa läheb üheksaks aastaks vangi Dilbert Armunud arhitektide meistriteos Horoskoop Eesti pätid lähevad aina rohkem üle piiri (4) Majandus Mobiilifirmad ähvardavad hinnatõusu ja internetipiiranguga (4) Saudi Araabia tegi naftapoliitikas kannapöörde Välismaa Calais’ migrandid maadlevad keeleprobleemiga Trafalgari väljakut ehib pöidlamonument KOHALIK VAADE. Kahe Sabaga Koer seisab Ungaris põgenike õiguste eest Välismaa lühiuudised 30.09 KOHALIK VAADE. Läti korruptsiooni vastu võitlejad kaotasid dokumente Ainult jutuga Venemaa NATOt ei veena (4) Arvamus Shmuel Kot: Shimon Peresit mälestades Avaliku elu tegelaste pöördumine: Eesti rahva ja maa tuleviku nimel tuleb peatada Rail Balticu rajamine kavandatud kujul (47) Kersti Kaljulaid: minu kiri kõigile Eestimaa inimestele (47) Päeva karikatuur Juhtkiri: kas Eesti õigeusukirikute liitmine on lahendus või probleem? Raimu Hanson: uhke Tartu ja meie kõigi uus muuseum Postimees 1896. aastal: ajalehtede eesmärk on selget mõtet ja puhast tõde välja laotada Kultuur Tim Burtoni veidruste paraad saabub taas linna Nõukogude ööst ja teravdatumast tajuilmast Sport Spordi lühiuudised Sisu näidanud Tartu Meistrite liiga unistus elab Kalev võidab tiitli, ülejäänud meeskondade tase ühtlustub Eesti parimad sõudjad istuvad uuel hooajal ka kaheksapaati Rahahädas jaapanlased tahavad Tokyo olümpial sadu sportlasi riigi teise otsa kupatada (2) Bayern ja Manchester City toodi reaalsusesse tagasi Tarbija Maailma vulkaanilises nabas Yellowstone’is Tartu Korraldaja ootab maratonilt osalusrekordit ERM valmistub kiireks nädalalõpuks Remont tõi Uude Teatrisse kolm suuremat uuendust Tartu Raadio elab tegijate südames edasi Elupõline lasteaiaõpetaja pisaraid ei häbene Öös on asju: füüsik näitab seost kirurgi ja füüsika vahel Põnevad selgitused toidavad laste teadushuvi Muusika kõlab hommikust õhtuni Elva hiiglaslik tondiloss võib variseda kevadel Meelelahutus Koomiks Sudoku

Shmuel Kot: Shimon Peresit mälestades

2 min lugemist
Shmuel Kot, FOTO: Peeter Langovits

Shimon Peres oli oma maa ja riigiga tihedalt seotud ning tegi oma elu jooksul väga palju Iisraeli heaks. Paljud ei nõustunud tema eluajal tema poliitiliste vaadetega või polnud rahul tema tegevusega, kuid isegi nemad imetlesid tema siirust ja seda, et riigimehena oli ta valmis oma kodumaa heaks kõik andma, kirjutab Eesti pearabi Shmuel Kot järelhüüdes Iisraeli riigimehele, kellel on oluline koht ka Eesti juudi kogukonna ajaloos.

Sel nädalal lahkus elust Iisraeli president, mitmekordne peaminister Shimon Peres, kes on väga palju andnud enda rahva ja kogu maailma heaks.

Meie, Eesti juutide elus oli tähtsamaid päevi, kui Tallinna uue sünagoogi avamisel viibis ka toonane asepeaminister Peres. See, et ta oli sel meile nii olulisel päeval meiega, ei unune mitte kunagi. Shimon Peresi lahkumine on suur kaotus kogu maailmale, aga ka meile, Eesti juutidele.

Jumal õpetab, et lahkunuist räägitakse ainult head ning et temast tuleb õppida. Üks Shimon Peresi lemmikfraase oli: me ei pea alati ja kõike õnnestunult tegema ega edukad olema, meie ülesanne on vaid töötada selle nimel. Siis võib edu tulla meie juurde, aga see ei sõltu enam meist. Ka Shimon Peresi elus ei õnnestunud alati kõik, oli aegu, mil ta ei pääsenud riigi juhtimises ega poliitikas löögile, kuid ta ei heitunud: ta jätkas töötamist ja siis tuli edu tema juurde.

Juudi tarkuse järgi ei nõua Jumal meilt edu, meilt nõutakse tööd; kui teeme seda hästi, kogu südamest, kingib Kõigekõrgem meile edu.

Sama õpetab meile ka peatselt algav juutide uus aasta ehk Rosh ha-Shana. 3.–4. oktoobril tähistab juudi rahvas kõikjal üle maailma uut aastat. Saabuv aasta kannab numbrit 5777. Kui üks arv või nähtus kordub kolm korda, siis juudi seaduse järgi muutub see ülioluliseks, dominantseks.

Mida võiksime sellest õppida? Millise sõnumi toob endaga aasta 5777? Arv seitse sümboliseerib täiuslikkust: nädalas on seitse päeva, taevas on seitse taset. Arv seitse meenutab meile ka Loomise täiuslikkust: Jumal lõi maailma seitsme päevaga, kusjuures kuus esimest olid tööpäevad, seitsmes aga puhkepäev. Tahtmatult tekib küsimus, kas ka inimene võib saavutada täiuslikkuse. Kas see on üldse võimalik?

Vastus on: inimene peab tegema esimesed kuus sammu, siis Jumal annab seitsmenda. Juudi tarkuse järgi ei nõua Jumal meilt edu, meilt nõutakse tööd; kui teeme seda hästi, kogu südamest, kingib Kõigekõrgem meile edu.

Nii pingutame ka saabuval aastal, et saada üha paremaks, ning kui kõik ei õnnestu, siis ei tohiks meelt heita. Nii saame kindlustunde, et uuel aastal on võimalik saavutada edu ja täiuslikkust. Nii õpetab meile Toora. Heebrea keeles tähistab arvu seitse sõna «ševa»,mis tuleneb sõnatüvest «sova» – küllastumine. See tähendab, et uus aasta võib meile tuua edu ja külluslikkust kõiges. Head uut ja magusat aastat!

Seotud lood
29.09.2016 01.10.2016
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto