Sisukord
Maailm
Postimees
01.10.2016
Eesti Mälumäng Dilbert Horoskoop Male Palju õnne Tagakülg Kibibi ootab järglast Kaljulaidi ülesseadmiseks andis allkirja 90 riigikogu liiget Eesti lühiuudised Ilm mängis Leedole viimasel päeval vingerpussi Suurte ootuste president (1) Metropoliit: ühiskirik on Stefanuse unistus (4) Kornelius ei näe kokkuleppekohta (4) Presidendikandidaat Kersti Kaljulaid räägib… (25) Majandus Saksamaa suurima panga jalgealune kõigub (1) Afgaan, ukrainlane ja tadžikk võitlevad Riias Eesti lipu all Välismaa Moskva ehitab Anti-Disneylandi Itaalia referendumil on Euroopale ettearvamatud tagajärjed (1) Militaar-Disneyland kui osa Vene noorsookasvatusest Kodune surve teeb V4 trotslikuks Arvamus Postimees 1991. aastal: kinnipidamisasutustes on jälle streike oodata Tuvi meie aknal. Debora Vaarandi sajand.* Juhtkiri: uue ajastu algus parvlaevaliikluses Marti Aavik: riigikogu! Palun tehke vorstivabrik korda (1) Päeva karikatuur Karl Martin Sinijärv: kuidas öelda? Mart Kivastiku veste: ma helistan Kerstile Suurte ootuste president (1) Kui Eesti kistakse kriisi: viis ohtlikku stsenaariumit (8) Peeter Langovitsi tagasivaade: kuus Leninit EKI keelekool: loeme raha Kultuur Eesti kultuuri täheatlas: esimene nooreestlane Rõlge roim provintsis! Tuvi meie aknal. Debora Vaarandi sajand.* Küll see kvantfüüsika on ikka üks segane asi! Õnn on otsuse küsimus Nädala plaat. Päikesemees kõneleb Aja auk. Potiässa fataalne lõpp Juudid ja rumeenlased – kes neid suudaks lahuta? Sport Spordi lühiuudised Kolm minutit, mis lõpetasid Euroopa muinasjutu Lihtsurelike meister püüab positsiooni säilitada Õnn, tihedad sidemed ja suur tõehetk Vaimsed probleemid lõid poksimaailmas kaardid segi Naiste jalgpallile näo andnud visionäär annab teed Zelinski uuele tulemisele AK Tuvi meie aknal. Debora Vaarandi sajand.* Kas ja kuidas töötab teadus majanduse mootorina? (1) Küll see kvantfüüsika on ikka üks segane asi! Rõlge roim provintsis! Nädala plaat. Päikesemees kõneleb Õnn on otsuse küsimus Korteriostjate nõudmised on läinud üle mõistuse Aja auk. Potiässa fataalne lõpp Putš keskerakonnas Viimane veerg Piret Õunapuu: kuidas eestlased oma muuseumi said Ansipi juubel (2) Kui Eesti kistakse kriisi: viis ohtlikku stsenaariumit (8) Juudid ja rumeenlased – kes neid suudaks lahuta? Sir Martyn Poliakoff: roheline keemia kui tänapäeva Robin Hood Arter Kodu – kindlus või lõks? Kohvikud kutsuvad Pärnusse Peksame pakse?! (1) Ennast ei tohi ahistada! Ikka need hispaania naised Sõiduproov: Opel Mokka X ehk X-faktoriga väikemaastur Trendisoovitus: liblikad talves Eestlased tegidki supermuuseumi Hoidistajad, mitte mingid tavalised moosikeetjad Soome suursaadik – mitmendat ringi Eestis Wabrik – midagi palju enamat kui pubi Tavaline hammustustreening Juuksed on nagu taimed – neid saab ümber istutada! Multikulti teine katse (7) Egle Eller-Nabi: šokolaad ja supervorm Kaja Kallas: töö ja aeg (1) Spordihullude püha üritus võlub ka algajaid Igaühest võib saada näitleja. Vähemalt seriaalis (1) Meelelahutus Koomiks Sudoku

Kodune surve teeb V4 trotslikuks

4 min lugemist
Graafik. Referendum Ungaris. FOTO: GRAPHIC NEWS

Poola, Ungari, Tšehhi ja ELi praegune eesistujamaa Slovakkia, kes on koondunud Visegrádi gruppi (V4), seisavad kategooriliselt vastu migrantide liikmesriikide vahel ümber jagamise kvootidele, nähes selles komisjoni soovi föderaalriigi vaimus võimu juurde haarata. Ungaris toimub homme selles küsimuses rahvahääletus.

Tellijale Tellijale

V4 riigid on rändeküsimustes vähemalt avalikult ühtsed. Kvoodisüsteemi asemel soovivad nad, et EL tugevdaks migrantide tagasihoidmiseks kontrolli oma välispiiridel ning lahendaks rändeprobleemi selle lähteriikides. Nende arvates komisjoni kvoodisüsteem lihtsalt ei tööta.

«Nende väide on, et lahendus on poolik ega lahenda probleemi kui sellist,» ütles Postimehele Slovakkia Välispoliitika Assotsiatsiooni (SFPA) teadur Tomáš Strážay. «Teatud vaatepunktist võib seda tajuda solidaarsuse puudumisena, kuigi EL näib nüüd kaaluvat probleemile ka teisi lahendusi.»

Ungari pealinnas Budapestis tegutseva ning V4 riikidele keskendunud Euro-Atlandi Integratsiooni ja Demokraatia Keskuse (CEID) juhi Dániel Bartha arvates seisavad Poola, Slovakkia, Tšehhi ja Ungari ELi lahendusele vastu kahel põhjusel.

«Tähtsaim on õhutada viha, et kindlustada kodumaal valijate suurem toetus. Teiseks nõrgestada komisjoni, kuna [Ungari peaminister Viktor] Orbán ja [Slovakkia peaminister Robert] Fico ei poolda [Euroopa Komisjoni presidendi Jean-Claude] Junckeri poliitikat ega võimu tsentraliseerimise püüdeid,» ütles Bartha Postimehele.

Sellega, et V4 liikmesmaade trotslikkuse põhjus on eelkõige soov kodumaal plusspunkte teenida, nõustus ka Postimehega vestelnud Euroopa Komisjoni esindaja. «Igaühel on oma kodupoliitika ja kodupublik, keda toidetakse. Pole üllatus, et see valitseb ükskõik millise ühisosa üle,» sõnas anonüümseks jääda soovinud allikas.

30.09.2016 03.10.2016
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto