Sisukord
Maailm
Postimees
15.02.2020
Eesti Postimehel kaheksa kujundusauhinna kandidaati Eesti Rahva Muuseum muinsuskaitse alla (2) Kodu panti – rikkus paistab (5) Majandus Stockmann hakkab jalgu alla saama LHV päästis konkurendi aktsionärid plindrist Merko vähendab järsult dividende TS Laevad kavandab uue parvlaeva ostu, rahvas tahab silda (8) Välismaa Postimees Müncheni julgeolekukonverentsil: Vene rünnaku võimalust võetakse realistlikult (19) Renzi ja Di Maio lammutavad Itaalia valitsust (1) Aasias vahetati valentinipäevaõrnusi näomaski varjus Arvamus Juhtkiri: korralagedus taksonduses (2) Herman Kelomees: Kaja, nii ei saa rallit sõita! (8) Köidete kaupa vaimuvara Poliitilisest pärandist loobuja Ida-Aasia imemees Luba kartmatult kihutada (2) Kultuur Digikultuur. Digitaalse ajalookultuuri sünd (2) Sport Kas Evansi närv ja auto peavad vastu? Mart Soidro kolumn: vesine värk Oja ja Talihärm punktikohal Esimene Eesti mäesuusataja pääseb MK-sarja Saaremaa võrkpallurid teenisid matši täieliku tippklubiga Kliima Üheksa kliimamurrangut, mida tagasi pöörata ei saa (5) AK Soomeugrilase minapilt ja vallutaja pilk (2) Digikultuur. Digitaalse ajalookultuuri sünd (2) NÄDALA PLAAT: Lill ühes, nuga teises käes Aja auk. Laulame keha elektrilist Juurikas. Kiri Stenbocki majast Juurikas. Millest mõelda seksi ajal? Juurikas. Viimane veerg Arter Toomas Sulling: Osa soomlasi pidas seda häbiplekiks, et Soome inimene tuleb meile operatsioonile (7) Kuidas pimedad näeksid teatrit ja kurdid kuuleks laulupidu? Viimnepäev (2) Appi, huntide pealetung! Kas varsti lapsed neil hambus? (13) Roosa, pikajalgne Bob äratab südametunnistusi Antarktika 200 – värske peatükk Eesti mereajaloos ehk albatrossitiibadega suitsupääsukesed (1) Priit Pullerits: kus ja millega «Talve» film eksib? (5) Vastlasupp läheb aina rohelisemaks ja kergemaks (3) Pittsburgh – teras, ketšup ja Andy Warhol Otse silmapiirini ja siis paremale. Helsingi motomessist, ja mitte üksnes mootorratturitele Stiilne viis hulluks minna Meelelahutus Koomiks Sudoku
minu meedia
Minu Meedia digi­paketiga saad piiramatu ligipääsu Postimehe ja maakonnalehtede tasulisele sisule nii veebis, mobiilis kui tahvlis.
Telli minu meedia

Kodune surve teeb V4 trotslikuks

4 min lugemist
Graafik. Referendum Ungaris. FOTO: GRAPHIC NEWS

Poola, Ungari, Tšehhi ja ELi praegune eesistujamaa Slovakkia, kes on koondunud Visegrádi gruppi (V4), seisavad kategooriliselt vastu migrantide liikmesriikide vahel ümber jagamise kvootidele, nähes selles komisjoni soovi föderaalriigi vaimus võimu juurde haarata. Ungaris toimub homme selles küsimuses rahvahääletus.

Tellijale

V4 riigid on rändeküsimustes vähemalt avalikult ühtsed. Kvoodisüsteemi asemel soovivad nad, et EL tugevdaks migrantide tagasihoidmiseks kontrolli oma välispiiridel ning lahendaks rändeprobleemi selle lähteriikides. Nende arvates komisjoni kvoodisüsteem lihtsalt ei tööta.

«Nende väide on, et lahendus on poolik ega lahenda probleemi kui sellist,» ütles Postimehele Slovakkia Välispoliitika Assotsiatsiooni (SFPA) teadur Tomáš Strážay. «Teatud vaatepunktist võib seda tajuda solidaarsuse puudumisena, kuigi EL näib nüüd kaaluvat probleemile ka teisi lahendusi.»

Ungari pealinnas Budapestis tegutseva ning V4 riikidele keskendunud Euro-Atlandi Integratsiooni ja Demokraatia Keskuse (CEID) juhi Dániel Bartha arvates seisavad Poola, Slovakkia, Tšehhi ja Ungari ELi lahendusele vastu kahel põhjusel.

«Tähtsaim on õhutada viha, et kindlustada kodumaal valijate suurem toetus. Teiseks nõrgestada komisjoni, kuna [Ungari peaminister Viktor] Orbán ja [Slovakkia peaminister Robert] Fico ei poolda [Euroopa Komisjoni presidendi Jean-Claude] Junckeri poliitikat ega võimu tsentraliseerimise püüdeid,» ütles Bartha Postimehele.

Sellega, et V4 liikmesmaade trotslikkuse põhjus on eelkõige soov kodumaal plusspunkte teenida, nõustus ka Postimehega vestelnud Euroopa Komisjoni esindaja. «Igaühel on oma kodupoliitika ja kodupublik, keda toidetakse. Pole üllatus, et see valitseb ükskõik millise ühisosa üle,» sõnas anonüümseks jääda soovinud allikas.

14.02.2020 16.02.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Minu Meedia kontole.
LOGI SISSE
Sul ei ole kontot?
Loo Minu Meedia konto