Sisukord
Arvamus
Tänane leht
03.10.2016
Eesti Vene tsaari ihupiltnikule avatakse Saaremaal mälestusmärk Male Mälumäng Dilbert Horoskoop Palju õnne Kaljulaidi 12 aastat Euroopa Kontrollikojas (1) Savisaare sõnul ei lähe ta Keskerakonna kongressile kaotama (2) Inimkaubitsejad hülgavad Balti riigid (1) Parvlaevaliikluse uus tulemine Majandus Kindlustusseadused on ajast ja arust Riik lisab sukasäärde ettevaatlikult (4) Parvlaevaliikluse uus tulemine Välismaa AJA PEEGEL. Tintini seiklused Euroopa poliitilisel kaardil Briti peaminister lubas kodumaale iseseisvuse tagasi tuua Ungari pagulasreferendum kukkus läbi Välismaa lühiuudised Välismaa lühiuudised Arvamus Andres Reimer: Rail Balticuga eksiteele (32) Henrik Roonemaa: äkki hull lendabki Marsile? Juhtkiri: Venemaa lennukipommi-PR Süürias (3) Daniel Pipes: lääs peab agressiivsele islamipropagandale vastu astuma (1) Päeva karikatuur: presidendivalimiste käänuline tee Anne Nurmik: maanteeameti teenindusbürood jäävad kõigisse maakonnakeskustesse Allar Jõks: ei ole mõttetult elatud aegu ehk ühe kandidaadi aruanne (1) Postimees 1992. aastal: Eesti jõugud petavad Rootsi riiki Kultuur Uurali kaja seljatas ülejäänud väljapaneku Ansambel U: – ekstreemselt alalt, vastastikuse usaldusega Sport Liidrid tegid jälitajatele väikese kingituse Spordi lühiuudised Tagasi ree peale ja hoog üles Ajalooliseks turniiriks valmistuvad vehklejad testisid vormi Rapla pidutseb, Kalev muretseb Jumal ja hädised mootorid kiusavad Hamiltoni Tarbija Maitseproov: milline Caesari salat on suupäraseim? Tartu Ettevõtlusnädal ärgitab suurelt mõtlema Kõigepealt maraton ja siis ERMi! Linn tahab osta ERMi vana näitusemaja (1) ERMi esimesed külastajad pääsesid näitustele trügimiseta (2) Tabiveres nurjus vangerdus eakate ja mudilastega Volikogu taunis Vahile eksvangide keskuse loomise kava (1) Juhtkiri: kallis kingitus tühermaa serval (4) ERM – läbi raskuste muuseumi poole Lavastuse põhisõnum jääb kulisside vahele rippuma Tavatu kunstnik ajab teismelisega vaime välja Agronoomidiplomiga mees loob kuulsate maalide koopiaid Meelelahutus Koomiks Sudoku

Henrik Roonemaa: äkki hull lendabki Marsile?

3 min lugemist
Henrik Roonemaa FOTO: Peeter Langovits

Ilma naljata, kui suvel hakkas ajakirjandus kriitiliselt uurima, millised šansid on Elon Muskil mitusada tuhat eeltellitud Tesla Model 3 autot lubatud ajaks valmis ehitada, küsisin ma endalt, et huvitav, kunas Musk tuleb välja mõne veel suurema plaaniga, mis kõigi tähelepanu oleviku juurest jälle tulevikule tõmbaks. Näiteks Marsile lendamisega.

Tellijale Tellijale

Mõni päev tagasi täpselt see juhtuski. Musk esines Mehhikos rahvusvahelisel astronautikakongressil ning tõi inimeste ette oma järjekordse suurplaani: hakata juba mõne aasta pärast inimesi rakettidega Marsile viima, et nood punase planeedi koloniseeriksid.

Järellainetus internetis oli võimas. Alanud on elav arutelu selle üle, kui realistlikud Muski plaanid ja lubadused on, ning kui keegi on ka üritanud küsida, et huvitav, mida me sellel kõrbelisel vee ja eluta planeedil peale hakkame, pole seda tähele pandud. Avalikkuse nina ette riputatud läikiv mänguasi on liiga huvitav, et pöörata tähelepanu sellistele igavatele küsimustele.

Musk ise ei puudutanud oma esitluses üldse teemat, et mida need Marsile saadetavad tuhanded inimesed seal õigupoolest pihta peaks hakkama: kus elama, kust saama süüa ja juua ja kuidas hoolitsema selle eest, et kosmiline kiirgus neid ei tapaks või et Maa gravitatsioonist vaid umbes kolmandiku suurune Marsi gravitatsioon nende lihaseid ei atrofeeriks. Ta võrdles ennast raudtee-ehitajatega, kes üle USA rajasid teed läänerannikule, tänu kellele sai alguse praegu väga olulise piirkonna koloniseerimine, ja nentis kuivalt, et need esimesed inimesed peavad olema valmis ka surema.

Küllap tunneb igaüks meist inimesi, kes süüdimatult jama ajavad. Selliste puhul saab üsna kiiresti selgeks, et neid pole mõtet uskuda ja nende tegemistele tähelepanu pöörata: las ajavad oma jama kusagil mujal edasi, ning kui jama väga suureks läheb, tuleb politsei ja viib nad ära.

01.10.2016 04.10.2016
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto