T, 21.03.2023
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.

Kõigepealt maraton ja siis ERMi!

Risto Mets
, reporter
Kõigepealt maraton ja siis ERMi!
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Start pimestavasse päikesesse. Laupäeva hommikul kell 9 alustas Vabaduse puiesteelt maratoniteed üle poole tuhande spordisõbra. Ees mullune võitja Rait Ratasepp (nr 1).
Start pimestavasse päikesesse. Laupäeva hommikul kell 9 alustas Vabaduse puiesteelt maratoniteed üle poole tuhande spordisõbra. Ees mullune võitja Rait Ratasepp (nr 1). Foto: Sille Annuk

Just sellise plaaniga sõitis laupäeva varahommikul Tartusse viljandlane Juhan Änilane. Esimese asjana tahtis ta Emajõelinnas joosta täispika maratoni ja seejärel minna koos abikaasaga uudistama just avatud Eesti Rahva Muuseumi.

Enda rõõmuks

Raja 31. kilomeetril Eedeni kaubanduskeskuse taha püsti pandud teeninduspunktis tegi Änilane peatuse keskpäeva paiku. Maratoni võitja Raivo Alla oli selleks ajaks juba finišis. Nii tema kui mitmed teisedki jooksjad rääkisid, et rajale ei too neid mitte võistlusmoment, vaid puhas spordinauding. «See on rõõm enda jaoks,» lausus 65-aastane Änilane.

Linnamaraton polnud Änilasele sugugi viimane spordisündmus sel sügisel. Kohe ootab ees Saaremaa kolme päeva jooks.

Tegu on kõva spordimehega, kinnitas toitlustuspunkti perenaine Eike Tasa, kes koos abikaasa Voldemar Tasaga on maratoniklubil vabatahtlikuna käinud abis juba ligi 30 aastat. Tasad elavad Tartu maratonile jääva Matu teeninduspunkti lähedal ning perenaise sõnul käivad nende juures saunas tihti teisedki maratoni korraldajad. Koos arutatakse ikka, kuidas sportlasi paremini aidata. Sestap on Änilane staažikatele vabatahtlikele juba vana tuttav ka suusarajalt ning igal kohtumisel peatub spordimees, et sõbralikult juttu puhuda.

Sportimisrõõmu pärast käivad lisaks Änilasele paljud teisedki maratonidel. Näiteks Tallinnas pärit Kuno Kipper. «Eile õhtul tulin Horvaatiast reisilt, täna on väike väsimus sees,» tõdes 62-aastane sitke spordimees. Maraton ikkagi peibutas ning tulemata jätta ei saanud, tõdes ta. Tartus on see tal joosta juba kolmas maraton, kokku on ta seda distantsi elu jooksul läbinud 36 korda.

«Tunne on väga hea, ainult jalad hakkavad tasapisi kangeks jääma,» tunnistas samas 31 kilomeetri teeninduspunktis Soomest Tartusse maratonile reisinud Jarmo Salminen. Lõpujoone ületamiseks kulus tal ligi 12 minutit üle viie tunni. 60-aastasele mehele oli see elu 22. maraton ning Tartusse tuli ta saama uut kogemust.

Tormine retk

Seekordne linnamaraton sattus ilma poolest üsna tormisele nädalavahetusele. Jõulised iilid ajasid kohati jooksjate sammu sassi. Teeninduspunktides kippus aga alatasa midagi lendu minema või pikali kukkuma. Ka vett täis topsid ei tahtnud laudadel püsida.

Kui võistlejad Ihaste poolt kesklinna jooksid, tabas neid veel ka vihmasagar, mis võttis korraks jalgealuse lirtsuma. Õnneks sai sadu peagi läbi ja päike kuivatas asfaldi.

Tavalisest raskemad olud ei takistanud aga uue rajarekordi sündi. Raivo Alla saabus finišisse ülekaalukalt nobedaima ajaga 2:28:09. Mullune võitja Rait Ratasepp pidi leppima kolmanda kohaga, kaotades võitjale rohkem kui seitsme minutiga. Kahe eestlase vahele pressis end lätlane Jevgenijs Turkins. Naistest parimana saavutas Jana Treier üldarvestuses 33. koha.
------------------------

Tartu 5. linnamaraton

42,195 km

• 1. Raivo Alla (Harjumaa) 2:28:09.

• 2. Jevgenijs Turkins (Läti) 2:34:28.

• 3. Rait Ratasepp (Tartu) 2:35.

...

• 33. kiireim naine Jana Treier (Harjumaa) 3:07:47.

21 km

• Võitja Indrek Tobreluts (Tartumaa) 1:14:32.

10 km

• Võitja Rauno Laumets (Tartumaa) 32:29.

Allikas: Klubi Tartu Maraton

Tagasi üles