Sisukord
Kaup ja teenus
Postimees
20.02.2020
Osula tarkvarafirma vallutab Aafrika ja Ameerika (3) Eesti Noor hooldekoduelanik: meditsiin hoiab elus neid, kes kunagi elama ei hakka (15) Riigikogu uurib vesinikuenergeetikat (8) Seksuaalsuhe õpilasega viis õpetaja kohtu alla (10) Mälestades Eesti tanki nimega Külli Majandus Yandex.Taxi kavatseb jätkata tegevusloata Rimi muutis kilekotid tasuliseks kriitika ja konkurentide kiuste (4) Välismaa Bloomberg ostis koha USA presidendivalimistel (1) Vene aktivist pani seksiskandaaliga Macroni partei kõikuma Vene humanitaarteadused on rahastamisreeglite tõttu tupikseisus Arvamus Marek Strandberg: miljonilinn Tallinn (16) Andres Herkel: aga Venemaa valmistub sõjaks (26) Vilja Kiisler: ajuvabadus ei tähenda sõnavabadust (18) Juhtkiri: elukvaliteet ja surm (3) Aivar Pau: jagamismajanduse ämber (15) Meie Eesti Kadri Tammepuu: lahendusi perearstide nappusele (1) Asendusarstid päästavad päeva Kultuur Eesti kunst saab erakordse võimaluse (1) Eesti kaasaegsele kunstile on omane väga tugev eksperimentaalsus (1) Kui kirest kasvab katastroof Ühe soovi täitumine Sport Euroopa võrkpallijuhiks pürgiv Pevkur: mõnes suurriigis pole vollet sisuliselt olemas PM Skopjes ⟩ Korvpallifännid mäletavad hirmsat sauna, kuid usuvad nüüd võitu Tarbija Rimi muutis kilekotid tasuliseks kriitika ja konkurentide kiuste (4) Reis Somaalimaa – riik, mida pole olemas Maa Elu Nädala mõte: lapsed metsa (3) Arst maainimeste tervisest: ülekoormuse hind on tervise kadu või siitilmast enneaegne lahkumine Kaitsealuste maade riigile ostmise järjekord lüheneb jõudsalt Teadlane, kes kinkis meile magusama sõstra Palgitöö käsiraamat aitab kooliraha kokku hoida Halba ventilatsiooni saab parandada Mis toimub meie ilmaga? (1) Tatrapliinid lõhetartariga kodumaa sünnipäevaks Salatikasvataja püüab öösel rohkem pilku kui päeval (1) Olukord Peipsil: kõik teevad hirmsasti tööd, aga raha ei teeni keegi (1) Tartu Teatripublikut kimbutab parkimiskitsikus (2) Kuldsete tammelehtedega medali pälvinud päästja riputab vooliku varna Marja tänava kõnniteedel laiutavad autod Tartu ettevõtlusosakonna juhataja läheb pensionile Keskkonna­hoidlikkust järgides võib sattuda rohepesu ohvriks Triin Lellep salvestas Eestile mõeldes loitsulise video Meelelahutus Koomiks Sudoku

Soome juhiloa vahetamine nõuab rahvusvahelist pingutust

2 min lugemist
Eesti maanteeamet palub Soome kolleegidelt juhiloa tühistamist, et inimesele anda Eesti juhiluba. FOTO: Erik Prozes / Postimees

Maanteeamet peab paluma Soome maanteeametilt luba tühistada eestlanna juhtimisdokument, et anda talle uus kehtiv.

Nimelt kolis Kati Luik mõni aeg tagasi Soomest Eestisse tagasi. Sel perioodil aga, kui ta oma Soome juhiluba Eesti omade vastu vahetama läks, olid põhjanaabrid muutnud oma lubade väljastamise süsteemi (load väljastatakse varasema kahe aasta asemel 15 aastaks – toim) ning talle väljastati uus Soome juhiluba. «Ise ma ei teinud selleks midagi,» rääkis naine.

Kuna rahvastikuregistris paistab nüüd, justkui oleks Luigele esmased juhiload väljastatud Eestis elamise ajal (olenemata sellest, et tegelikult väljastati juhtimisõigus Soomes – M. R.) siis ei saa maanteeamet talle Eesti juhilube väljastada.

«Maanteeamet keeldub minu luba vahetamast, manipuleerides liiklusseaduse punktiga. Veel enam – maanteeamet läheb oma otsuses vastuollu teiste liiklusseaduse punktidega,» lausus Luik ning lisas, et tema loeb seadusest välja, et tal on õigus luba vahetada. «Veel enam, see on meie kohustus, kui tahame Eestis sõita.»

Maanteeameti töötajatega rääkides keeldusid viimased juhiloa vahetamisest, toetudes justnimelt sellele liiklusseadusele. Liiklusseaduse paragrahv 99 lõige neli ütleb: käesoleva paragrahvi lõigetes üks, kaks ja kolm nimetatud juhiluba ei kehti, kui see on välja antud isikule, kes loa saamise ajal elas rahvastikuregistri andmetel Eestis.

Naise sõnul saab aga sellest seadusest välja lugeda, et juhiluba ei tohi väljastada inimesele, kes loa saamise ajal elas Eestis, mitte sellele, kes loa vahetamise ajal elas Eestis. «Olen nagu üksik hüüdja hääl kõrbes suure ametkonna vastu,» märkis ta.

Maanteeameti eksamiosakonna juhataja Toivo Kanguri sõnul on tegemist väga kahetsusväärse ja harva esineva olukorraga. «Arutasime seda meie Soome kolleegidega ning saime teada, et nende õigusruumi muutmisel selle aasta alguses loobuti juhilubadest, mis kehtivad kaks aastat. Seetõttu väljastati kõigile lühiajalise juhiloa omanikele ilma isiku sooviavalduseta juhiload, mille kehtivusaeg on 15 aastat,» selgitas ta.

Kanguri kinnitusel saatis maanteeamet Soome uue päringu, et soomlastest kolleegid tunnistaksid kehtetuks isiku viimase juhiloa, mis väljastati talle siis, kui isik oli juba peaaegu aasta Eestis elanud.

«Seejärel saaksime talle väljastada Eesti juhiloa. Oleme terve selle aja olnud kontaktis ka kodanikuga ja talle selgitanud, kuidas olukorda lahendada püüame,» põhjendas osakonnajuhataja.

Esmaspäeval, 10. oktoobril, sai Luik enda juhiloa kätta.

Seotud lood
19.02.2020 20.02.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Minu Meedia kontole.
LOGI SISSE
Sul ei ole kontot?
Loo Minu Meedia konto