Sisukord
Kaup ja teenus
Postimees
11.10.2016
Eesti Ülemistel kaevatakse raudtee alla trammitunnelit Soome juhiloa vahetamine nõuab rahvusvahelist pingutust (1) Opositsioon ei taha Partsi kontrollikotta lubada Ossinovski: astusime sammu tagasi, sest koht ei saa tühjaks jääda (2) Laps jäi kraavi vajunud traktori alla Roolijoodikute karistused muutuvad karmimaks Vitsur mõtleb Kennedy kombel Kübar panustab armsasse valdkonda Ilvesed lahkusid Kadriorust helesinise Cadillaciga Vallapoliitiku ühingute nimed viitavad Natsi-Saksamaale Terviseportaali on kantud olematud arstivisiidid Sügis näitab oma värvikirevat palet Eesti teadlaste abiga leiti Michael Jacksoni nahahaigust põhjustavad geenid Majandus Nobeli majanduspreemia tõi lepinguteooria Norralasest spordirõivaste tootja ehitab Pärnusse uue tehase Välismaa Presidendidebati muljed: Hillary ei esinda mind, aga Trump on liiga bravuurikas Trump läks teleekraanil otserünnakule Leedu parlamendivalimiste esimene voor läks skandaalide saatel Keskkonnakaitsja: Venemaale tuleb maailma suurim tuumajäätmete hoidla (3) Arvamus Lugeja kiri: Rail Baltic soodsamalt ja vähem valulikult (2) Ahto Lobjakas: unistus Rail Estonicast (9) Erik Prozes: sõnum Kersti Kaljulaidile ja tema seniteadmata avalike suhete nõunikule (3) Juhtkiri: musta pori näkku Ameerika moodi (1) Postimees 1995. aastal: siseministri nõunik tunnistas end poliitiliste vestluste salvestajaks Jarmo Mäkelä: Soome, «paha maa» Kultuur Blairi nõid jäi jälle leidmata Suur tõe kujutaja lahkus Eesti koomikute edetabel (1) Sport Milline võiks olla jalgpallikoondise nägu lähiaastatel? See, mis klubile keelatud, on kohtunikele lubatud Võidusõidusari, mis päästab planeeti Surmasuust Hawaii Ironmani finišisse Nadal ja Federer 13 aasta jooksul esimest korda esinelikust väljas Tartu Katoliku kirik lubab tondilossi ohutuks muuta Töötukassa uue kontori leidmine on paras pähkel Ihastes käib hiline heinategu Fotograaf jäädvustas maju ja elu sajandivanuses Karlovas Koolitund lavalaudadel võttis võhmale Loomad väärivad lugupidamist Meelelahutus Koomiks Sudoku

Soome juhiloa vahetamine nõuab rahvusvahelist pingutust

2 min lugemist
Juhiluba. FOTO: Erik Prozes / Postimees

Maanteeamet peab paluma Soome maanteeametilt luba tühistada eestlanna juhtimisdokument, et anda talle uus kehtiv.

Nimelt kolis Kati Luik mõni aeg tagasi Soomest Eestisse tagasi. Sel perioodil aga, kui ta oma Soome juhiluba Eesti omade vastu vahetama läks, olid põhjanaabrid muutnud oma lubade väljastamise süsteemi (load väljastatakse varasema kahe aasta asemel 15 aastaks – toim) ning talle väljastati uus Soome juhiluba. «Ise ma ei teinud selleks midagi,» rääkis naine.

Kuna rahvastikuregistris paistab nüüd, justkui oleks Luigele esmased juhiload väljastatud Eestis elamise ajal (olenemata sellest, et tegelikult väljastati juhtimisõigus Soomes – M. R.) siis ei saa maanteeamet talle Eesti juhilube väljastada.

«Maanteeamet keeldub minu luba vahetamast, manipuleerides liiklusseaduse punktiga. Veel enam – maanteeamet läheb oma otsuses vastuollu teiste liiklusseaduse punktidega,» lausus Luik ning lisas, et tema loeb seadusest välja, et tal on õigus luba vahetada. «Veel enam, see on meie kohustus, kui tahame Eestis sõita.»

Maanteeameti töötajatega rääkides keeldusid viimased juhiloa vahetamisest, toetudes justnimelt sellele liiklusseadusele. Liiklusseaduse paragrahv 99 lõige neli ütleb: käesoleva paragrahvi lõigetes üks, kaks ja kolm nimetatud juhiluba ei kehti, kui see on välja antud isikule, kes loa saamise ajal elas rahvastikuregistri andmetel Eestis.

Naise sõnul saab aga sellest seadusest välja lugeda, et juhiluba ei tohi väljastada inimesele, kes loa saamise ajal elas Eestis, mitte sellele, kes loa vahetamise ajal elas Eestis. «Olen nagu üksik hüüdja hääl kõrbes suure ametkonna vastu,» märkis ta.

Maanteeameti eksamiosakonna juhataja Toivo Kanguri sõnul on tegemist väga kahetsusväärse ja harva esineva olukorraga. «Arutasime seda meie Soome kolleegidega ning saime teada, et nende õigusruumi muutmisel selle aasta alguses loobuti juhilubadest, mis kehtivad kaks aastat. Seetõttu väljastati kõigile lühiajalise juhiloa omanikele ilma isiku sooviavalduseta juhiload, mille kehtivusaeg on 15 aastat,» selgitas ta.

Kanguri kinnitusel saatis maanteeamet Soome uue päringu, et soomlastest kolleegid tunnistaksid kehtetuks isiku viimase juhiloa, mis väljastati talle siis, kui isik oli juba peaaegu aasta Eestis elanud.

«Seejärel saaksime talle väljastada Eesti juhiloa. Oleme terve selle aja olnud kontaktis ka kodanikuga ja talle selgitanud, kuidas olukorda lahendada püüame,» põhjendas osakonnajuhataja.

Esmaspäeval, 10. oktoobril, sai Luik enda juhiloa kätta.

Seotud lood
10.10.2016 12.10.2016
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto