Sisukord
Arvamus
Postimees
04.10.2016
Eesti Seitsme päevaga presidendiks (5) Horoskoop Male Dilbert Palju õnne Brüssel õpetab eestlastele kannatlikkust (6) Kolimisautod, kõrgete lagedega majad ja tohutu bürokraatia Kiirabi hakkab pealinnas töötama uutmoodi Saku suurhall on valmis paarisaja hobuse tulekuks Talvik süüdistab Ilvest parteide mõjutamises (1) Ligi 190 omavalitsust ühineb vabatahtlikult Rail Balticu lepe ootab Leedu Raudtee allkirja (2) Majandus Maksuboss Helm siirdub Nortalisse Kas miljardärist Trump hiilis 18 aastat maksudest kõrvale? (4) Välismaa Ungarlased migrante ei taha – kuid nende arvamus on kehtetu (1) Algas Vene opositsionääri Nemtsovi tapmise kohtuprotsess «Must esmaspäev» tõi Poola tänavatele tuhandeid naisi Välismaa lühiuudised Valkude taaskasutuse uurimine tõi meditsiini Nobeli Arvamus Sirje Niitra: president kui (vanem) õde (3) Artur Talvik: presidendi valimine – valus nagu puhastustuli! (13) Juhtkiri: tervist, proua president! (2) Postimees 1933. aastal: sakslaste «teine ida rügement» teel Tartu Tõnu Tender: kas riik hülgab eesti keele arendamise? (12) Santeri Junttila: miks Rail Baltic ei mahu rahvuslikku vaatevälja? (5) Kultuur Tulekul on kolm eriti naljakat päeva Laimjala rahvas püstitas Debora Vaarandi mälestuseks pronksist kuju (1) Lillelaste väljakutse maailmale Kultuuri lühiuudised Sport Poksi valitseja hullud päevad: Tony Montanaks kehastumine ja halb nali Spordi lühiuudised Haavatud Tartu jahib uut hingamist andvat edasipääsu Mida oodata Martin Reimi juhendatavalt koondiselt? (2) Tartu Ülikool läheb unistust püüdma kahe põhimeheta Eesti astub maailma kabe poole Arter Tulekul on kolm eriti naljakat päeva Tartu Tartu Ülikool läheb unistust püüdma kahe põhimeheta Talongideta söökla ei jäta ühtki last koolilõunast ilma Kuidas leida muuseumi, mis end nähtavaks ei tee? (1) Kolmikõed Luiged proovivad treeneriametit Unistus Vooremaa vallast hakkab hääbuma Veniv remont paneb tudengid proovile (6) Fookuses identiteet ja seksuaalsus Meelelahutus Koomiks Sudoku

Postimees 1933. aastal: sakslaste «teine ida rügement» teel Tartu

1 min lugemist

Paar päeva tagasi juhtisime tähelepanu sellele, kuidas lühikese aja kestel Tartut on külastanud juba 8 saksa professorit, kes pidasid loenguid Saksa kultuurvalitsuse kutsel. Ühtlasi oli meil võimalik kindlate andmete põhjal näidata, et sellega on alanud sakslaste tung itta. Tahetakse välisilmale näidata, et tegelikult Eestis valitseb saksa kultuur, kuna saksa professoridki käivad siin vaimuvalgust külvamas.

Esimesele rünnakule on järgnenud teine. Saksa kultuuromavalitsus on kohale kutsunud veel kümmekond uut professorit, et need esineksid Tartus loengutega. Meil maksab aga kord, et välismaalased ei või siin töötada, ka loenguid pidada ilma sellekohase tööloata. Politseivõimud ei saa loenguteks, mis registreeritud peavad olema, luba anda enne tööloa saamist. Sellepärast on hakatud ründama ministeeriumi, et sealt töölubade saamiseks takistusi ei tuleks. Liikuma on pandud hulk inimesi, et töölubade saamist hõlbustada.

See osa seltskonnast, kes nendest loengutest huvi peaks tundma, ütleb et neid meile tarvis ei ole, kuna loengud on propaganda sisuga ja ilma teadusliku kvalifikatsioonita. Nende pidamiseks ei ole välismaalasi tarvis.

Kuidas «pealetung» areneb, näitab lähem tulevik. Kui tööload antakse, siis on sakslaste propaganda igatahes täielik.

4.10.1933

Seotud lood
    03.10.2016 05.10.2016
    Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
    Logi sisse
    Sul ei ole kontot?
    Loo Postimees konto