Sisukord
Arvamus
Tänane leht
05.10.2016
Eesti Kontrollikoja liige selgub lähinädalatel Mälumäng Riigikohus pööras tähelepanu haldusreformi tähtaegadele (2) Horoskoop Male Palju õnne Dilbert Tagakülg Esikülg Maris Lauri: vajame tõlki teadlaste ja ettevõtjate vahele (3) Majandus Sester plaanib ergutada väikeettevõtlust (4) Elisa juht pakub Ansipile lahendust Välismaa Välismaa lühiuudised Keset sõjast laastatud Ida-Ukrainat õlmitseb luksus KOHALIK VAADE. Hispaania sotsialistid vaevlevad sisekriisis Eksootiliste ainete saladuste paljastamine tõi Nobeli Arvamus Vahur Kersna: Eesti saigi endale presidendi, keda ta hetkel väärib (9) Postimees 1994. aastal: Kaitsepolitsei ei usu, et Avo Piht on elus (2) Mart Raudsaar: rong see sõitis… (14) Juhtkiri: riik jätku kodanike kehad rahule Priit Rohtmets: ERMi Maarja kuju ümber toimuv näitab, et religioon ei kuulu Eestis sugugi eilsesse päeva (16) Iivi Anna Masso: üks hääl, üks kandidaat, üks võitja? (44) Karel Reisenbuk: söbrad, kui annaks öige vöimaluse? (10) Päeva karikatuur: kalade ja inimeste meri Kultuur Kultuuriveerg Bukahooliku märg unenägu Kultuuri lühiuudised Sport Spordi lühiuudised Rumalused ja lollused ehk Tartu 25 pallikaotust (1) Ojamaa rännakutest ja umbkaitse murdmisest Šarapova luges tennisemaailma juhtidele sõnad peale Avo Keel: Eesti taganemistee Läti vastu on üks samm, edasi tuleb kuristik Võtmemängijaks tõusev Margus Hunt pälvis kaaslaste usalduse Tarbija Arstide liit: arstliku vea eest ei tohiks saada kriminaalkaristust (11) Pulsikella näit võib tekitada asjatuid tervisehirme Palavikust saab võitu ka ravimiteta Tartu Linn päästab hädas eralastehoiu Suur kalalast pudenes puude alla Kaasava eelarve rahale konkureerib tänavu 25 ettepanekut Alasti Contra läheb enampakkumisele Aedniku lemmikroosid kasvavad haiglas Meelelahutus Koomiks Sudoku

Mart Raudsaar: rong see sõitis…

2 min lugemist
Mart Raudsaar FOTO: Peeter Langovits

Presidendivalimiste käras on jäänud avalikkuses suurema vastukajata pauk, mis muidu oleks kostnud üle terve maa: 102 avaliku elu tegelase pöördumine, mis nõuab Rail Balticu rajamise peatamist kavandatud kujul. Allakirjutanute seas on palju väga tuntud ja mõjukaid inimesi. On palju keskkonnainimesi. Kunstnikke, kirjanikke, luuletajaid ja näitlejaid. Kuid on vähe majandusinimesi ja reaalainete esindajaid, keda võiks kutsuda ambivalentse sõnaga «tehnokraadid».

Tellijale Tellijale

Seega võib eeldada peagi kolme tüüpi vastuväidete kuulmist: esiteks, autorid ei tunne valdkonda; teiseks, kus olid nad varem, ning kolmandaks, kavandatud kujul Rail Balticu peatamine tähendaks Eesti jaoks suurt rahakadu ja kiirrongi-unistuse luhtumist.

Mulle meenub isiklik väike võitlus sügavate maanteekraavide kaevamise vastu Unipihas, mis oleks hävitanud vanade tammede juurestiku. Maanteeameti esindaja käratas mulle: «Kas te olete insener?»

Ei, ma ei ole insener. Vastasin, et saan aru, sügavatel maanteekraavidel on oma funktsioon, kuid nende kaevamisega (mis on kahtlemata kaevajatele tulus) on mindud Eestis liiale ja tee muldkeha tervise nimel on toodud ohvriks liiklusohutus.

«Siis pole vaja kihutada,» kostis maanteeameti inimene.

Ma tahan selle näitega öelda, et meil pole vaja üle tähtsustada tehnorajatisi kui asju iseeneses, vaid tuleb näha ka ümbritsevat. Mõistlike inimeste loodud infrastruktuur võiks olla mõeldud mõistlike inimeste kasutamiseks. Kuid meil on hiiglaslikud viaduktid, kus inimesed enam sõita ei oska. Ja me saame ilmsesti kiirraudtee, mis toob kiiruse nimel ohvriks kõik muud aspektid, kui uskuda pöördumise autoreid.

04.10.2016 06.10.2016
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto