R, 9.12.2022
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.

Linn päästab hädas eralastehoiu

Mari-Liis Pintson
Linn päästab hädas eralastehoiu
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Kunagises Forseliuse keskuses on Karu lastehoiu kasutuses umbes 1400 ruutmeetrit pinda. Ruumide omanik AS Agerinvest lõpetas läinud neljapäeval makseraskustes OÜga Väike Karu üürilepingu ja annab lastehoiu ruumid Tartu linnale üürile.
Kunagises Forseliuse keskuses on Karu lastehoiu kasutuses umbes 1400 ruutmeetrit pinda. Ruumide omanik AS Agerinvest lõpetas läinud neljapäeval makseraskustes OÜga Väike Karu üürilepingu ja annab lastehoiu ruumid Tartu linnale üürile. Foto: Kristjan Teedema

Pikka aega makseraskustes olnud OÜ Väike Karu jäi ilma Tartu linna tegevustoetusest ning nende Tähe tänaval tegutsenud lastehoiu ruumide omanik lõpetas ettevõttega üürilepingu. Et lapsed ja töötajad saaksid lastehoius siiski jätkata, asub Tartu linn ise samas kohas teenust pakkuma.

Nädal tagasi selgus, et maksu- ja tolliamet pole nõus Väikese Karu maksuvõlga ajatama ning seetõttu ei ole ka Tartu linnal seaduse järgi voli jätkata ettevõttele tegevustoetuse maksmist. Väikese Karu maksuvõlg riigi ees on 232 857 eurot, lisaks intressivõlg 21 900 eurot.

Linna haridusosakonna juhataja Riho Raave rääkis, et läinud neljapäeval linnaga kohtudes teatas ettevõte, et kavatseb esitada Tartu maakohtule pankrotiavalduse ning jätkata lastehoiu- ja lasteaiateenuse pakkumist puhtalt lehelt OÜ El Oso äriühinguna.

Ruumid linna kasutusse

Väike Karu võlgades. Majaomanik ütles eralastehoiule üürilepingu üles. Et 75 last saaks siiski lastehoius käimist jätkata, hakkab Tartu linn ise samas kohas hoiuteenust pakkuma.

Peale kunagise Forseliuse keskusena tuntud Tähe 98 ruumides asuva lastehoiu on ettevõttel ka eralasteaed Ihastes ning kesklinnas Tiigi tänavas.

Selgus aga, et Tähe tänava ruumide omanik AS Agerinvest polnud nõus ei uue ega vana ärinime all lastehoiuga üürilepingut jätkama ning see lõpetati poolte kokkuleppel läinud neljapäeval.

«Uue firma sisseelamine võtab aega, aga lapsed tahavad hoidmist ja kasvatajad tööd,» rääkis AS-i Agerinvest juhatuse liige Mart Avarmaa. Väike Karu on võlgu ka Avarmaa firmale, ent võla suurust ta ei avaldanud.

Riho Raave sõnul oli linnal vaja tekkinud olukorras kiiresti tegutseda, et 75 Karu lastehoius käivat last ja 15 töötajat ei jääks päeva pealt tänavale. Nii oli juba eilseks ette valmistatud üürileping AS-i Agerinvest ja linna vahel, mille järgi kasutab linn umbes 1400 ruutmeetril olevaid lastehoiu ruume selle aasta lõpuni, ent Raave sõnul jätkatakse seejärel lepingut 30. juunini.

Linn pakub jätkamise võimalust ka praegustele töötajatele, ent see olukord on juriidiliselt keerulisem: kuidas lõpetada päeva pealt töölepingud OÜ-ga Väike Karu, mitte kaotada seaduses ette nähtud hüvitisi ja saada kätte ka mitme kuu saamata jäänud töötasu?

Lisaks, ehkki juriidiliselt on tegu lastehoiuga, töötavad seal kõrgharidusega õpetajad ja õpetaja abid samal põhimõttel nagu lasteaedades. See tähendab ka, et õpetajad saavad suuremat töötasu kui lastehoiu hoidjad.

Raave sõnul on linn valmis sõlmima töötajatega lepingu samadel tingimustel nagu praegu, säilitades ka senised palgad. Keerulisem on õpetaja abidega, kes ei saa lastehoius töötada, kui neil pole lapsehoidja kvalifikatsiooni.

Tehakse head tööd

Täna kohtuvad haridusosakonna esindajad Karu lastehoiu lapsevanematega ja pakuvad neile kõigile võimalust praeguses kohas hoiuteenust kasutada. Lastehoidu hakkab pidama läheduses asuv linna lasteaed Piilupesa.

Haridusosakonna alushariduse peaspetsialist Kaspar Kreegimäe lisas, et kindlasti on oluline, et praegused meeskonnad jääksid hoius kokku. «Nad teevad tööd suure südamega ja nad kõik naudivad seda,» kiitis ta lastehoiu sisulist poolt.

Raave lisas, et kuna järgmisel suvel valmivad kesklinnas uued lasteaiahooned, saavad Karu lastehoiu töötajad võimaluse neis tööd jätkata. Samuti on linn valmis stsenaariumiks, et Väikese Karu Ihaste ja Tiigi tänava lasteaed lõpetavad siiski millalgi töö ning seal käivatele lastele tuleb pakkuda kohta linna lasteaedades.

OÜ Väike Karu juhatuse liige Marko Silm teatas eile oma kirjalikus vastuses, et ettevõte ei ole siiski otsustanud esitada pankrotiavaldust ega soovi ka jätkata teenuse osutamist mõne teise ettevõtte nime all.

Tähe 98 ruumides jätkab lastehoiuteenuse osutamist Tartu linn, Ihaste ja Tiigi tänava lasteaed jätkavad Silma sõnul praegust tegevust.

«Samuti on võimalus vanematel soovi korral jätkata Tiigi 78 ja Ihaste ruumides, kus jäävad tingimused, kohatasud ning soodustused samaks,» tegi ta pakkumise Tähe tänava hoius käivatele vanematele.

Tähe tänava lastehoiu sisustus jääb sinna alles, kuna see on võlgade katteks antud üürileandja ASi Agerinvest omandusse.

Märksõnad
Tagasi üles