Sisukord
Arvamus
Tänane leht
07.10.2016
Eesti Keskerakonna juubeliaastast sai rutakas partei ülevõtt (6) Avaldamata intervjuu, mida väärtustas president Ilves ametiaja alguses (1) Sportlased on täna algavaks Horse Show’ks valmis Äärmusluse ilminguid märgatakse üha rohkem (3) Hirm vangla ees sunnib ravivigu varjama (8) Majandus Brexit kolm kuud hiljem: nael põhjas, börs tipus Maailma parimate brändide eesotsas on tehnoloogiakompaniid Raasukese arvates soosib riigi palgapoliitika keskpärasust (6) Välismaa Slovakkia ei pea end Kremli Trooja hobuseks ELis Steinmeierist võib saada presidendikandidaat (1) Moskva-visiitidest jäi väheks Arvamus Urmas Viilma vastus Olev Remsule: usuvabaduse kaitseks sõnavabadust kasutades (44) Teibi Torm ja Eve Eisenschmidt: mida on viimased kümme aastat hariduses muutnud? (2) Postimees 1889. aastal: kaela-murdev pilvekõrguselt maha kargamine Iisraeli ajakirjanik: probleem «pimedalt» lendavate Vene lennukitega tuleb lahendada (17) Päeva karikatuur: rongist julgem Juhtkiri: kas riigijuhtidel on liiga väike palk? (5) Andrus Karnau: maksta makse või mitte maksta (1) Neeme Korv: terve mõistuse tee kalmistule (3) Ardo Hansson: Eesti majandus ei vaja eelarvepoliitilist stiimulit (9) Kultuur Kultuuri lühiuudiseid Kivirähk kirjutas lihtsa loo, mida tasub vaadata juba Merle Palmiste ja Piret Raugi pärast Mäletate ikka, et venelasi pidi vihkama? Sport Läti imemees sõlmis võimsa lepingu Taani klubilt õppetunni saanud Tartu jääb Meistrite liigast eemale Kas ka koondist võiks aidata Arbeiteri-efekt? Küsimused seoses Eesti koondise koosseisuga Varrak: kahju, et mäng Permis tuleb nii vara Vollemeestel on kohustus alati võita Tarbija Maroko kui tänapäeva muinasjutt Tartu Lasteaia ehitus tõi tüli majja Väike Karu lõpetab lasteaedade pidamise Kõige paremad hotellid polegi pealinnas (2) Nagu kaks tilka vett – lasteaed ja Eesti Rahva Muuseum Vallavalitsus ei näe Soobile preemia maksmises vigu Uus lennuplaan teeb reisijarekordite sajule lõpu (1) Sadakond Tartu tantsijat hurmas Pihkvat Inimesed pääsevad peagi Ööbikupessa (1) Meelelahutus Koomiks Sudoku

Iisraeli ajakirjanik: probleem «pimedalt» lendavate Vene lennukitega tuleb lahendada

4 min lugemist
Sergei Hirshfeld FOTO: Erakogu

Viimasel ajal on tulnud maailmameediasse palju ärevaid uudiseid Süüriast ja Lähis-Idast. Sellest, mis toimub maailmajaos, mis juba piibliaegadest on inimkonna ajaloos olulist rolli mänginud, aga ka sellest, miks Benjamin Netanyahu on viimase poolaasta vältel korduvalt Moskvat külastanud, räägib Taavi Minnikule iisraeli ajakirjanik Sergei Hirshfeld.

Tellijale Tellijale

-Meil Eestis on viimastel aastatel sagenenud probleemid transpondriteta lendavate Vene sõjalennukitega. Kas Lähis-Idas on seoses möödunud aasta 30. septembril alanud Vene sõjalise operatsiooniga Süüria kohal samasugune probleem?

Ainuüksi selle aasta vältel on Iisraeli peaminister Benjamin Netanyahu käinud sel põhjusel kahel korral Moskvas Vladimir Putiniga kõnelusi pidamas. Ametlikult on visiite põhjendatud muuga, küll Venemaalt sisserännanute pensioniküsimustega, küll et tähistada Venemaa ja Iisraeli vaheliste diplomaatiliste suhete sisseseadmise 25. aastapäeva.

Tegelik põhjus on aga selles, et koordineerida Vene ja Iisraeli sõjaväe tegevust. Iisraeli sõjaline kontseptsioon põhineb Lähis-Ida taevas ülemvõimu säilitamisel ning seetõttu investeeritakse ka ebaproportsionaalselt suur osa Iisraeli kaitsekulutustest õhujõudude arendamisse. Kui selleks peaks tekkima vajadus, siis Iisraeli õhujõud peavad olema valmis piltlikult öeldes Lähis-Ida kohal oleva taeva araablaste lennukitest puhtaks lükkama.

Vene lennuväe põhiline probleem on see, et neil puudub juurdepääs nüüdisaegsetele navigeerimissüsteemidele. Strateegilised pommitajad peavad aga Süüria kohal tegutsema nii, et nende baasid on tuhandete kilomeetrite kaugusel Venemaal.

Vene lennukid kujutavad endast Lähis-Idas tõsist ohtu, kuna ekspertide arvamuse järgi kasutavad nad juba 40 aastat vanu radareid ja elektroonilisi süsteeme. Venemaa sõjalistest operatsioonidest alates, on olnud mitmeid juhtumeid, kui Vene lennukid ei vasta Iisraeli dispetšeritele ja põhjustavad ohtlikke olukordi.

Kõige halvem stsenaarium oleks see, kui Iisraeli hävitajad tulistaksid alla pimedalt lendava Vene lennuki, nagu juhtus Türgis. Seetõttu on Iisraeli juhtkond teinud kõik, et venelased koordineeriksid meiega oma tegevust. Probleem pimedalt lendavate Vene lennukitega tuleb lahendada.

06.10.2016 08.10.2016
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto