Sisukord
Tartu Postimees
Tänane leht
07.10.2016
Eesti Keskerakonna juubeliaastast sai rutakas partei ülevõtt (6) Avaldamata intervjuu, mida väärtustas president Ilves ametiaja alguses (1) Sportlased on täna algavaks Horse Show’ks valmis Äärmusluse ilminguid märgatakse üha rohkem (3) Hirm vangla ees sunnib ravivigu varjama (8) Majandus Brexit kolm kuud hiljem: nael põhjas, börs tipus Maailma parimate brändide eesotsas on tehnoloogiakompaniid Raasukese arvates soosib riigi palgapoliitika keskpärasust (6) Välismaa Slovakkia ei pea end Kremli Trooja hobuseks ELis Steinmeierist võib saada presidendikandidaat (1) Moskva-visiitidest jäi väheks Arvamus Urmas Viilma vastus Olev Remsule: usuvabaduse kaitseks sõnavabadust kasutades (44) Teibi Torm ja Eve Eisenschmidt: mida on viimased kümme aastat hariduses muutnud? (2) Postimees 1889. aastal: kaela-murdev pilvekõrguselt maha kargamine Iisraeli ajakirjanik: probleem «pimedalt» lendavate Vene lennukitega tuleb lahendada (17) Päeva karikatuur: rongist julgem Juhtkiri: kas riigijuhtidel on liiga väike palk? (5) Andrus Karnau: maksta makse või mitte maksta (1) Neeme Korv: terve mõistuse tee kalmistule (3) Ardo Hansson: Eesti majandus ei vaja eelarvepoliitilist stiimulit (9) Kultuur Kultuuri lühiuudiseid Kivirähk kirjutas lihtsa loo, mida tasub vaadata juba Merle Palmiste ja Piret Raugi pärast Mäletate ikka, et venelasi pidi vihkama? Sport Läti imemees sõlmis võimsa lepingu Taani klubilt õppetunni saanud Tartu jääb Meistrite liigast eemale Kas ka koondist võiks aidata Arbeiteri-efekt? Küsimused seoses Eesti koondise koosseisuga Varrak: kahju, et mäng Permis tuleb nii vara Vollemeestel on kohustus alati võita Tarbija Maroko kui tänapäeva muinasjutt Tartu Lasteaia ehitus tõi tüli majja Väike Karu lõpetab lasteaedade pidamise Kõige paremad hotellid polegi pealinnas (2) Nagu kaks tilka vett – lasteaed ja Eesti Rahva Muuseum Vallavalitsus ei näe Soobile preemia maksmises vigu Uus lennuplaan teeb reisijarekordite sajule lõpu (1) Sadakond Tartu tantsijat hurmas Pihkvat Inimesed pääsevad peagi Ööbikupessa (1) Meelelahutus Koomiks Sudoku

Sadakond Tartu tantsijat hurmas Pihkvat

2 min lugemist
  • Duende stuudio viis 1. oktoobril kaks bussitäit esinejaid Venemaale

Duende flamenko- ja kõhutantsijad koos muusikutest kvartetiga Castaño teenisid Pihkvas oma kahe ja poole tunnise kontserdiga vaimustavaid aplause ning isiklikke tänuavaldusi. 

Pihkvalanna Olga Skaistkalne, kes on lapsest peale tantsuga tegelnud, ütles, et tema ei mäleta, et eestlased oleksid Pihkva kultuurikeskuse laval üldse kunagi üles astunud.

Seda suurem oli tema rõõm nüüd, sest nüüd kuulus ta ka ise Eestist kohalesõitnud esinejate perre.

Olga Skaistkalne tuli Pihkvast Tartu ülikooli õppima slaavi filoloogiat neli aastat tagasi. Duende kunstiline juht Tiina Pikas tunneb teda juba mitu aastat. 

Kui tüdruk esimest korda ta juurde astus ja oma taustast kõneles – Skaistkalne on Pihkvas tantsinud rahva- ja estraaditantsu, samuti klassikalist tantsu –, võttis ta tema soovi stuudioga liituda tõsiselt. Pikas pani Skaistkalne treenima samal ajal nii algajate kui edasijõudnute rühmas, et neiu saaks vast omandatud tehnikaga hakata kohe ka koreograafiat harjutama.

Pole kahtlust, et Pihkva kontserdireisi idee taga seisab Olga Skaistkalne isiklikult. 

Lahked võõrustajad

Tartus 17. aastat tegutsev stuudio Duende võttis Pihkvasse kaasa läbilõike oma viimase kümnendi efektsematest kavadest – sagedaste kostüümivahetustega flamenko- ja idamaiste tantsude numbreid. 

Duende kõhutantsijad FOTO: Erakogu foto

Duende kõhutantsija ja treener Leena Mägi kiitis eriti venelaste külalislahkust. Eestlased paluti kõigepealt pirukalauda keha kinnitama. Peaproovi ajal täideti abivalmilt iga pisimgi soov ning lavapõrandat pesti nii enne kui pärast proovi. Kardinapoisile, kes eesriiet kinni ja lahti tõmbas, meeldisid esinejad sedavõrd, et ta küsis, kas eestlastel bussis vaba kohta on.

Tiina Pikas tõstis esile ka venelaste konfereerimiskunsti, kuna Eestis ei ole teadustamine ammu enam moes.

«Millise kaasaelamisega see pihkvalanna meie etendust juhtis,» meenutas Pikas. «Ja kuidas ta kõik oma vahelaused minuga veel enne kontserti läbi rääkis.»

Sabaga kleidid. FOTO: Erakogu

Kuna eestlased ei teadnud, kui hästi Pihkvas flamenkotantsu tuntakse, palus Tiina Pikas vahetekstideks tõlkida ka selgitusi, alates flamenkotantsu keppidest ja lehvikutest kuni sabaga kleitideni välja. Nii sai kontsert lisaks vaatemängulisusele väga informatiivne ja hariv. Saalis jälgis toimuvat enam kui paarsada inimest.

Pihkvas neli huvilist

Vaheajal tuli Tiina Pikase garderoobi keegi naine, kes ütles, et Pihkvas on neli naist, kes flamenkoga tegelevad. Need neli naist viibisid ka saalis ja küsisid pärast, kuidas Tiina Pikas neile meistriklassi tunde andma tulla saaks, ja uurisid lähemalt eestlaste kostüüme.

Tiina Pikas rääkis veel, et väga paljudele noortele oli üllatuseks, kui lähedal asub Pihkva ja kui ilus on sealne sügisestes värvides maastik ning kui lahked on sealsed inimesed. 

Olga Skaistkalne ütles, et temagi tunneb end Duende stuudios mugavalt ja tal läheb väga hästi, mis sest, et kogenud rühma tantsijate treeningustaaž on juba 12 ja enam aastat ning et naisi käib stuudios koos väga erinevas vanuses. 

Seotud lood
06.10.2016 08.10.2016
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto