N, 1.12.2022
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.

AJA PEEGEL: Kuidas Nikita Hruštšov New Yorgis kingaga märatses

Juhan Mellik
, reporter
AJA PEEGEL: Kuidas Nikita Hruštšov New Yorgis kingaga märatses
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments 10
Hruštšov 1960. aasta 12. oktoobril ÜRO kõnepuldis. Laamendama polnud ta veel hakanud.
Hruštšov 1960. aasta 12. oktoobril ÜRO kõnepuldis. Laamendama polnud ta veel hakanud. Foto: AP/Scanpix

Kolmapäev, 12. oktoober 1960. Ühinenud Rahvaste Organisatsiooni Peaassamblee koguneb Ameerika Ühendriikides New Yorgis. Nõukogude Liidu Kommunistliku Partei Keskkomitee esimese sekretäri Nikita Hruštšovi suhted lääne kolleegidega pole kiita, ta ähvardab ürituselt kiiremas korras lahkuda. Enne seda jõuab taltsutamatu loomusega venelane end ajaloo annaalidesse kirjutada.

Filipiinide delegatsiooni juhil, senaator Lorenzo Sumulongil jätkub jultumust teha avalikku kriitikat Nõukogude Liidu rahvaste pere kehvavõitu eluolu kohta. «Inimesed nii Ida-Euroopas kui mujal on jäetud ilma oma õigusest viia vabalt ellu oma poliitilisi kodanikuõigusi ning Nõukogude Liit on nad alla neelanud,» kõneles Sumulong.

Säärast asjade seisu arvesse võttes ei tohi Moskval olla mingisugust kriitikat lääneriikide niinimetatud imperialismi kohta, arvas Sumulong.

Nikita Hruštšov läks raevu. «Jobu», «kannupoiss», «imperialistide lakei» – selline on valik sõnadest, millega ta Filipiinide saadikut kostitas.

Märksõnad
Tagasi üles