Sisukord
Päevakomm
Postimees
10.10.2016
Eesti Savisaar välistab Keskerakonna lõhenemise President Toomas Hendrik Ilvese ametiajad arvudes Lõikuspüha Eesti Põllumajandusmuuseumis Presidendiaastad läbi fotoobjektiivi Elukaaslast jõhkralt peksnud mees pääses tingimisi vangistusega Ametiühingud soovivad töökohut Hinnanguid Toomas Hendrik Ilvesele kui riigimehele, mõtlejale ja inimesele (2) Poolakad lüpsid Tallinna Sadamat kümnete miljonitega (23) Parvlaevaprojekt on miljonitega miinuses (4) Majandus Kustutamine vastutajata maksuvõlglasi ei päästa Kaabli järele tulnud laev vajas tormivarju Panused pannakse sundlõpetamisele Välismaa Gruusia ei muuda praegust kurssi AJA PEEGEL: Kuidas Nikita Hruštšov New Yorgis kingaga märatses (10) KOHALIK VAADE: Ungari päevalehe töö peatamine tõi kaasa protestid Arvamus Raul Eamets: pensionidest arvude keeles, ilma emotsioonideta (45) Jüri Vendik: Vene liberaalse opositsiooni jaoks on mäng seks korraks läbi Kirjanike pöördumine sõna- ja väljendusvabaduse toetuseks (6) Kaupo Meiel: president ei lõhu su puid Juhtkiri: Toomas Hendrik Ilvese pärand (3) Postimees 1921. aastal: ajakirjanduse-vabaduse vägistus või kodaniku-vabaduse kaitse? Kultuur Etnokulpide jagamisel oli edukaim Naised Köögis Bertmanit huvitab konsteptsioonist enam emotsioon Sport Plangi külm pea ja õpipoiste kiirus Mercedes võitis tiitli, Rosberg suurendas edu Jalgpallikoondise taastatud usu tugev kondiproov Kas imemees Käit saab kohe ühe võimaluse veel? Albert Hawaii Ironmani järel: jätsin endast kõik rajale Kalev võitis uustulnuka lõvikoopas Väärt etendusele jäi punkt panemata Tarbija Luksuslikum taksosõit läheb pealinnas kallimaks Pardakaamera aitab klaarida liiklusõnnetusi Tartu Toomas Hansson: vajame korralikke maanteid, mitte e-teid (2) Plagiaadikahtlane töö jäi oksjonilt eemale Hädalistele vajalikke elamisi jääb Tartus aina vähemaks (3) Juhtkiri: siiruses Väikest Karu süüdistada ei saa Liibanonist pärit põgenikepere sõitis tagasi kodumaale (12) Laevareise Emajõel naudib üha rohkem rahvast Muusikud käivad koolilastele klassikalist muusikat tutvustamas Veri, higi ja pisarad: parimaid selgitasid nahkkindamehed Priit Pullerits: Klavanist jääb väheks Meelelahutus Koomiks Sudoku

Kaupo Meiel: president ei lõhu su puid

2 min lugemist
Kaupo Meiel. FOTO: Urmas Luik

Mida iganes tänane päev ei too, troonib üle kõige üks ja ainuke kahest osast koosnev sündmus, mille rütmis hingab kirglikult meedia ja hingab kergendatult väsinum osa Eesti inimestest, sest «see on nüüd siis ametlikult läbi, Taara olgu kiidetud».

Toomas Hendrik Ilvesest saab tänasest ametist lahkunud president ja Kersti Kaljulaidist Eesti Vabariigi president. Presidendivahetuse tseremoonia tuleb varasematest mitu korda pidulikum ja miks mitte, sest presidendiamet ongi enamjaolt seotud pidulikkusega.

Eesti president, ükskõik kui karismaatiline, arukas või vastuoluline ta ei ole, ei lahenda mitte ühtegi probleemi. President ei pane vabrikutöölistele palka juurde. President ei tõsta talunike rõõmuks piimaliitri hinda ega langeta seda samal ajal ostjate rõõmuks. President ei korista meie tube ega aita vastu talve puid lõhkuda. Õigupoolest president ei tee ega peagi tegema midagi, millest tõuseks praktilist, käegakatsutavat kasu.

Samal ajal võib sümboolne kasu, mida Eesti Vabariigi presidendil on võimalik tuua, olla väga suur ja hea suhtumise korral anda jõudu endal tube koristada ja puid lõhkuda.

Toomas Hendrik Ilves ütles eile, oma viimase täispika tööpäeva lõpetuseks tehtud telepöördumises: «Minu hinges on rahulik tunne. Kümme aastat presidendina on iga päev kinnistanud seda, millesse uskusin juba lapsena. Et Eesti rahvas on tubli, nutikas ja sitke. Meil on ärgas meel, usk iseendasse ja oma riiki.»

Presidendi sedastusele ei järgnenud ühtegi «aga». Nelja lausesse oli lühidalt kokku võetud peamine, mida presidendilt tahaks ikka ja jälle kuulda. Vähimagi irooniata – hea on kuulda, et presidendil, kes ei ole kunagi pelgalt indiviid, vaid samuti institutsiooni esindaja, on säilinud usk sellesse, et Eesti rahvas on tubli, nutikas ja sitke ning et meil endil on säilinud usk iseendasse ja oma riiki. Halb tuleb alati enamasti ise meelde ega kipu meelest kaduma, kuid hea teadvustamiseks peab vaeva nägema ning abi selleks on alati teretulnud

Muidugi ütles president Ilves oma pika ametiaja jooksul mõndagi, mis mõnelgi inimesel ehk siiani südames kripeldab, kuid lõppsõna positiivsusest negatiivset välja manama hakata oleks ebaõiglane ja mitte kõnelejale, vaid kuulajale.

Ei president Päts, president Meri, president Rüütel ega president Ilves ole muutnud eesti rahvast ei paremaks ega halvemaks, sellega saab rahvas alati ise hakkama. Samamoodi ei muuda meid ei paremaks ega halvemaks täna ametisse astuv Kersti Kaljulaid. Kõik, kes vastupidist loodavad või kardavad, lihtsalt petavad end.

Toomas Hendrik Ilves avaldas oma viimases avalikus pöördumises Eesti Vabariigi presidendina kindlust, et Kersti Kaljulaidist saab Eestile hea riigipea. «Palun teid, kaasmaalased, hoiame kõik koos uut presidenti, tema peret ja tema lähedasi,» ütles ta ning seegi sõnum vaatega tulevikku kannab positiivset lisasõnumit. Kui me kõik koos hoiame uut presidenti, tema peret ja tema lähedasi, suudame ehk rohkem hoida iseennast, oma peret ja lähedasi ja kui me sellega toime tuleme, siis võime ise uhked olla ja miks mitte lasta presidendil end uhkena tunda, ning hoolimata kogu sümboolsusest polegi see nii ebaoluline.

Seotud lood
08.10.2016 11.10.2016
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto