N, 8.12.2022
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.

Postimees 1921. aastal: ajakirjanduse-vabaduse vägistus või kodaniku-vabaduse kaitse?

Postimees
Postimees 1921. aastal: ajakirjanduse-vabaduse vägistus või kodaniku-vabaduse kaitse?
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments

Ajakirjanduse-vabaduse vägistus või kodaniku-vabaduse kaitse? Vene ajutine valitsus pani revolutsioni algusel täieliku ajakirjanduse-vabaduse maksma. Seejuures ei kaotatud mitte ainult igasugused tsensuri-kitsendused, vaid jäeti ära ka lähemad määrused, mis tarvilikult kaitsesid kodanikke ajakirjanduse-vabaduse kurjasti tarvitamise vastu.

Seda olukorda ära kasutades hakkasid meil mineva aasta esimesel poolel mõnes vastasrindlikus ajalehes järjekindlalt ilmuma sihilikud pealekäimised valitsuse-asutuste, valitsuse-liikmete, kõrgemate ametnikkude j.t. vastu, ilma et auriivavate kirjutiste tagasitõrjumiseks saadetud õiendusi oleks ära trükitud. Lugu läks nii kaugele, et korralikud mehed keeldusid valitsuses ehk valitsuse-asutustes vabanenud kohtadele astumast, sest et nemad mitte ei soovinud auteotuslikkude kallalekippumiste sihtlauaks ajalehtedes saada.

Et sarnast väljakannatamata seisukorda lõpetada ja edaspidiseks ajakirjanduslikku hirmuvalitsust poliitilises võitluses kõrvaldada, andis Vabariigi Valitsus ajutise põhiseaduse põhjal 27. aprillil 1920 määruse välja, et ajalehed kohustatud on oma kirjutuste peale tulevaid õiendusi ajaviitmata – järgmises numbris – ilma vastu- ja ümberseletuseta avaldama. Vastasel korral tabaks ajalehte trahv.

Selle määruse vastu vaidles üksi vastasrindlik ajakirjandus.

10.10.1921

Tagasi üles