Sisukord
Tartu Postimees
Postimees
10.10.2016
Eesti Savisaar välistab Keskerakonna lõhenemise President Toomas Hendrik Ilvese ametiajad arvudes Lõikuspüha Eesti Põllumajandusmuuseumis Presidendiaastad läbi fotoobjektiivi Elukaaslast jõhkralt peksnud mees pääses tingimisi vangistusega Ametiühingud soovivad töökohut Hinnanguid Toomas Hendrik Ilvesele kui riigimehele, mõtlejale ja inimesele (2) Poolakad lüpsid Tallinna Sadamat kümnete miljonitega (23) Parvlaevaprojekt on miljonitega miinuses (4) Majandus Kustutamine vastutajata maksuvõlglasi ei päästa Kaabli järele tulnud laev vajas tormivarju Panused pannakse sundlõpetamisele Välismaa Gruusia ei muuda praegust kurssi AJA PEEGEL: Kuidas Nikita Hruštšov New Yorgis kingaga märatses (10) KOHALIK VAADE: Ungari päevalehe töö peatamine tõi kaasa protestid Arvamus Raul Eamets: pensionidest arvude keeles, ilma emotsioonideta (45) Jüri Vendik: Vene liberaalse opositsiooni jaoks on mäng seks korraks läbi Kirjanike pöördumine sõna- ja väljendusvabaduse toetuseks (6) Kaupo Meiel: president ei lõhu su puid Juhtkiri: Toomas Hendrik Ilvese pärand (3) Postimees 1921. aastal: ajakirjanduse-vabaduse vägistus või kodaniku-vabaduse kaitse? Kultuur Etnokulpide jagamisel oli edukaim Naised Köögis Bertmanit huvitab konsteptsioonist enam emotsioon Sport Plangi külm pea ja õpipoiste kiirus Mercedes võitis tiitli, Rosberg suurendas edu Jalgpallikoondise taastatud usu tugev kondiproov Kas imemees Käit saab kohe ühe võimaluse veel? Albert Hawaii Ironmani järel: jätsin endast kõik rajale Kalev võitis uustulnuka lõvikoopas Väärt etendusele jäi punkt panemata Tarbija Luksuslikum taksosõit läheb pealinnas kallimaks Pardakaamera aitab klaarida liiklusõnnetusi Tartu Toomas Hansson: vajame korralikke maanteid, mitte e-teid (2) Plagiaadikahtlane töö jäi oksjonilt eemale Hädalistele vajalikke elamisi jääb Tartus aina vähemaks (3) Juhtkiri: siiruses Väikest Karu süüdistada ei saa Liibanonist pärit põgenikepere sõitis tagasi kodumaale (12) Laevareise Emajõel naudib üha rohkem rahvast Muusikud käivad koolilastele klassikalist muusikat tutvustamas Veri, higi ja pisarad: parimaid selgitasid nahkkindamehed Priit Pullerits: Klavanist jääb väheks Meelelahutus Koomiks Sudoku

Plagiaadikahtlane töö jäi oksjonilt eemale

3 min lugemist
Cetlin K maalitud «Skinny love» (vasakul) ilmus veel eile nähtavale müügikeskkonnas Osta.ee, kus algne hind oli kuni oksjonilt eemaldamiseni tõusnud 50 eurole, kusjuures trükitud oksjonikataloogis on alghinnaks märgitud 20 eurot. Quibe´i «Close» (paremal) on giclée-tehnikas koopiana veebis aadressil society6.com müügis olenevalt suurusest hinnaga 27.04 kuni 54.50 dollarit. FOTO: Repro

Tartu noore kunsti oksjonil eelmisel nädalal Tartu loomemajanduskeskuse saalis läks oksjonile pandud 75 teosest lõpuks enampakkumisele 73. Ühe töö võttis kunstnik ise tagasi, ühe teise kunstniku teos aga kõrvaldati päev enne oksjonit müügist, sest kolm kunstnikku olid juhtinud enampakkumise korraldajate tähelepanu sellele kui plagiaadile.

Noor tartlanna oli kunstnikunime Cetlin K all esitanud oksjonile akrüülmaali «Skinny love», mille põhikujund sarnaneb kuulsa prantsuse kunstniku Quibe´i tuntuima, ühe joonega loodud teosega «Close» nagu kaks tilka vett.

Tsitaat ja plagiaat

Nii luuakse küll uus teos, kuid tuletatud teoste loomine võib toimuda ainult autori nõusolekul, lisas Evelin Simer, toonitades kolme viimast sõna.

Samal oksjonil leidis ostja kõige kallimalt – 800 euro eest ehk alghinnaga – Edward von Lõnguse maal «Saturn õgib burksi», mis tugineb Francisco de Goya maalile «Saturn õgib oma lapsi». Enampakkumist loomemajanduskeskuse saalis juhtinud Andres Keil nimetas selle töö puhul mõistet tsitaat.

Vahest oli ka Cetlin K kasutanud maalis «Skinny love» tsitaati? Mille poolest erineb plagiaat tsitaadist?

«Kui tegemist on väga kindla joonega, mille kunstnik on välja töötanud, ja kui see joon on üks ühele kopeeritud, siis käib see plagiaadi alla,» ütles oksjoni projektijuht Maria Lang.

Pealegi ei olnud noor tartlanna viidanud ei oma pildil, pildiallkirjas ega ka teose tutvustuses, et ta on tõlgendanud kuulsa kunstniku teost. «Meil ei olnud seda tööd lihtsalt võimalik oksjonile jätta,» lisas projektijuht.

Otsus akrüülmaal «Skinny love» enampakkumiselt kõrvaldada langes pärast konsulteerimist autoriõiguste spetsialistiga. «Me ei võtnud seda maha meelevaldselt või kiusu pärast,» ütles Maria Lang.

Toimetuse soovil võttis asja kommenteerida kunstiajaloolane, Nooruse galerist Reet Pulk-Piatkowska.

«Minu esimene tundmus oli pigem plagiaadi kui tsitaadi kasuks,» märkis ta. «Ühe kunstniku visuaalselt laetud kujund on paigutatud teise poolt äratuntaval kujul pildi kesksele, tähenduslikule pinnale, ja seda jäist, sinise-valge värviga edasi antud suhtepinget praktiliselt ei märkagi.»

Selgitab jurist

Advokaadibüroo Njord jurist Evelin Simer selgitas, et autoriõigus kaitseb mis tahes originaalset tulemust kirjanduse, kunsti või teaduse valdkonnas ning et teos on originaalne, kui see on autori enda intellektuaalse loomingu tulemus.

«Cetlin K «Skinny love’i» puhul on selgelt näha, et noore kunstniku maal on tehtud algset teost töödeldes ja kohandades,» lisas ta. «Tegemist on tuletatud teosega, kus originaaltööle on lisatud värve ning jooned on muudetud tugevamaks kui originaaltöös.»

Ühtlasi märkis jurist, et teise autori teosest tuletatud teose autoril tekib samuti autoriõigus oma teosele, sest ta on lisanud enda loomingut, mis on originaalne. «Nii luuakse küll uus teos, kuid tuletatud teoste loomine võib toimuda ainult autori nõusolekul,» lisas Evelin Simer, toonitades kolme viimast sõna.

Simeri sõnul on kunstnik mõnikord andnud oma töö vabaks kasutamiseks ja sellisel juhul on lubatud kasutada teost ilma autori nõusolekuta ning autoritasu maksmata. Siiski tuleb viidata originaalautorile ja avaldamisallikale. «Tavaliselt esineb selline allikate kasutamine teaduslikel, hariduslikel, informatsioonilistel ja õigusemõistmise eesmärkidel,» lisas ta.

Mis oleks aga võinud juhtuda siis, kui Tartu noore kunsti oksjoni korraldajad oleksid jätkanud Cetlin K teose müüki teadmisega, et tegemist on autoriõigust rikkuva teosega? «Siis oleks tegemist ebaseadusliku teose levitamisega ning sellega kaasnenuks vastutus autorile tekitatud varalise ja mittevaralise kahju eest,» selgitas jurist Evelin Simer.

Seekordsel Tartu noore kunsti oksjonil juhtus niisiis õpetlik lugu, mida võiksid kuulda võtta kõik kunstnikuhakatised. Mida õppis sellest Cetlin K, jäi kahjuks teadmata. Ta nimetas juhtunut küll suureks arusaamatuseks, kuid keeldus toimetuse pakutud võimalusest asja kommenteerida.

Saalis väike ostuhuvi

Tartu noore kunsti seekordsel oksjonil Tartu loomemajanduskeskuse saalis jäi lõpuks müüki läinud 73 teosest müümata 21. Osta.ee portaalis samal ajal tegutsenud ostjad omandasid 52 müügil olnud teosest 48 ja saalis istunud enampakkujad vaid neli.

«Ma arvan, et oksjon läks väga hästi,» ütles projektijuht Maria Lang. «Oleksin oodanud, et inimesed tuleksid arvutist välja rohkem oksjoniruumi, ostuhuvi oli ilmselgelt suurem internetis. On vaja töötada selle nimel, et järgmine kord oleks ostuhuvi saalis rohkem.»

Seotud lood
    08.10.2016 11.10.2016
    Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
    Logi sisse
    Sul ei ole kontot?
    Loo Postimees konto