Sisukord
Arvamus
Postimees
29.02.2020
Koroonaviirus jõudis Eestisse. See ei ole maailmalõpp! (33) Eesti Eestlased tekitavad koroonaviiruse tõttu välismaal õudu (2) IT-sektor andis majanduskasvule hoo sisse KOHALIK VAADE. Leedu läks viiruse pärast paanikarežiimile (1) Volikogu esimehel liiga suur palk ja liiga vähe tööd Majandus Tallink alustas sadamasõda Börsidel käib veresaun «Merendusel pole rahvust, kuid riikidel on huvid» Välismaa KOHALIK VAADE. Leedu läks viiruse pärast paanikarežiimile (1) Ankara mängib Euroopa pudelikaelaga Calvini kodukirikus toimub katoliku missa USA saab esimese naiseriväelase Hädas Türgi pöördus NATO poole Vene ekspert: Erdoğan kaupleb Putiniga (2) Hispaania astus ajaloolise sammu võitluses libauudistega Arvamus Eesti ärielu kolm musketäri Sport Gunnar Männik: kas lugupeetud VO2 max aitaks sportlast? Ferrari jääb Mercedesest hooaja alguses maha EKSKLUSIIVINTERVJUU ⟩ Kuidas võitsid püss ja suusad Dorothea Wiereri südame? Kliima Metsamulda talletunud süsinikku ei tohi alahinnata Merendus «Merendusel pole rahvust, kuid riikidel on huvid» AK Juurikas. Sigaretid ja viinad ja kirglised naised Arter Noorus ongi hukas! Ropendab nagu voorimees (2) Algaja poliitbroileri mure Seentest ülikond, koolnukomposter – matusekombed on muutumas Film "Parimad aastad me elus": prantslased teevad ka vanadekodust ja Alzheimerist midagi elegantset Kuidas teha porgandist külmsuitsulõhet? Kuidas Tiidrek Nurme riskide kiuste imelise tulemuse tegi (1) Maailma viimane suur seiklus. Budapest-Bamako ralli ehk hullumeelne retk Aafrikasse Käbi on Eesti teemant Meelelahutus Koomiks Sudoku

Erik Prozes: sõnum Kersti Kaljulaidile ja tema seniteadmata avalike suhete nõunikule

2 min lugemist
Erik Prozes FOTO: Postimees

Kui sul pole head pilti, siis järelikult polnud sa piisavalt lähedal, ütles eelmise sajandi esimeses pooles tegutsenud ajakirjandusfotograafia klassik Robert Capa. Tänapäeval on see tõdemus fotograafide poolt laialdaselt teadvustatud.

Eilset presidentide vahetuse tseremooniat jäädvustanud pressifotograafid võisid oma sumadane lai- ja normaaloptika võrra kergendada, sest ajakirjandus paigutati nööri taha; riigikogu hoones suleti meie ees koridore ja presidendilossi lubati ainult kodustatud ehk nn ametlik fotograaf. Karmuselt meenutasid turvameetmed suurriikide juhtide visiite.

Pressifotograafide ametiliidu koodeks sätestab, et peame hea seisma ühiskondlikult olulistele sündmustele ligipääsetavuse eest. Meie 1,3 miljoni rahvaarvuga riigis, kus ajakirjanikke suhtarvuna vaid käputäis ja ka välispressi huvi leige, võiks see missioon ju lihtne olla.

Ometi meenutab presidendi ja pressi vahel hoitav distants oma ülereguleerituselt pigem Valget Maja kui kastanite vahele paigutatud hubast väikeriigi presidendilossikest. Avalike suhete eest vastutavad ametnikud toovad ülepingutuse (inglise keeles on hea sõna: overkill) põhjenduseks pealetükkivat meediat. Ent võib-olla on pealetükkivus tingitud just nendesamade ametnike poolt üha kõrgemaks ehitatud müürist ja kehvast organiseeritusest?

Need aastad president Ilvesega istutasid minusse arusaama, et nii kaugeks ja kõrgeks konstrueeritud tegelaskuju esitati meile hologrammina, mitte luust ja lihast inimesena. Tõsi, president peabki olema natuke müstifitseeritud tegelane. Üldsusel pole vaja teada, millist hambaharja ta kasutab.

Teisalt ootame presidendilt inimlikkust, empaatiat, mõistmist. Eelmine president neile ootustele ei vastanud. Vähesed inimlikud kontaktid piirdusid fotograafidele tehtud tülpinud grimasside ja loobitud üleolevate sententsitega. Nõnda pöördus president kogu rahva poole. Me oleme ju vahendajad.

Kahtlemata oli ka palju head, sobiks kokkuvõtteks öelda. Ja miks sellest üldse enam rääkida, kui meil nüüd uus president pukis. Aga sellepärast, et edastada sõnum Kersti Kaljulaidile ja tema seniteadmata avalike suhete nõunikule. Riigi esindusfiguurina on teil kohustus suhelda ajakirjanikega ja mitte blokeerida igal võimalusel fotograafe. Sundides pressifotograafe nii piltlikult kui ka otse öeldes nööri taha, jääte kaugeks ka oma rahvale.

*Erik Prozes on Postimehe foto- ja videotoimetuse juhataja ning Eesti Pressifotograafide Liidu liige.

Seotud lood
28.02.2020 29.02.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Minu Meedia kontole.
LOGI SISSE
Sul ei ole kontot?
Loo Minu Meedia konto