Sisukord
Arvamus
Tänane leht
11.10.2016
Eesti Ülemistel kaevatakse raudtee alla trammitunnelit Soome juhiloa vahetamine nõuab rahvusvahelist pingutust (1) Opositsioon ei taha Partsi kontrollikotta lubada Ossinovski: astusime sammu tagasi, sest koht ei saa tühjaks jääda (2) Laps jäi kraavi vajunud traktori alla Roolijoodikute karistused muutuvad karmimaks Vitsur mõtleb Kennedy kombel Kübar panustab armsasse valdkonda Ilvesed lahkusid Kadriorust helesinise Cadillaciga Vallapoliitiku ühingute nimed viitavad Natsi-Saksamaale Terviseportaali on kantud olematud arstivisiidid Sügis näitab oma värvikirevat palet Eesti teadlaste abiga leiti Michael Jacksoni nahahaigust põhjustavad geenid Majandus Nobeli majanduspreemia tõi lepinguteooria Norralasest spordirõivaste tootja ehitab Pärnusse uue tehase Välismaa Presidendidebati muljed: Hillary ei esinda mind, aga Trump on liiga bravuurikas Trump läks teleekraanil otserünnakule Leedu parlamendivalimiste esimene voor läks skandaalide saatel Keskkonnakaitsja: Venemaale tuleb maailma suurim tuumajäätmete hoidla (3) Arvamus Lugeja kiri: Rail Baltic soodsamalt ja vähem valulikult (2) Ahto Lobjakas: unistus Rail Estonicast (9) Erik Prozes: sõnum Kersti Kaljulaidile ja tema seniteadmata avalike suhete nõunikule (3) Juhtkiri: musta pori näkku Ameerika moodi (1) Postimees 1995. aastal: siseministri nõunik tunnistas end poliitiliste vestluste salvestajaks Jarmo Mäkelä: Soome, «paha maa» Kultuur Blairi nõid jäi jälle leidmata Suur tõe kujutaja lahkus Eesti koomikute edetabel (1) Sport Milline võiks olla jalgpallikoondise nägu lähiaastatel? See, mis klubile keelatud, on kohtunikele lubatud Võidusõidusari, mis päästab planeeti Surmasuust Hawaii Ironmani finišisse Nadal ja Federer 13 aasta jooksul esimest korda esinelikust väljas Tartu Katoliku kirik lubab tondilossi ohutuks muuta Töötukassa uue kontori leidmine on paras pähkel Ihastes käib hiline heinategu Fotograaf jäädvustas maju ja elu sajandivanuses Karlovas Koolitund lavalaudadel võttis võhmale Loomad väärivad lugupidamist Meelelahutus Koomiks Sudoku

Erik Prozes: sõnum Kersti Kaljulaidile ja tema seniteadmata avalike suhete nõunikule

2 min lugemist
Erik Prozes FOTO: Postimees

Kui sul pole head pilti, siis järelikult polnud sa piisavalt lähedal, ütles eelmise sajandi esimeses pooles tegutsenud ajakirjandusfotograafia klassik Robert Capa. Tänapäeval on see tõdemus fotograafide poolt laialdaselt teadvustatud.

Eilset presidentide vahetuse tseremooniat jäädvustanud pressifotograafid võisid oma sumadane lai- ja normaaloptika võrra kergendada, sest ajakirjandus paigutati nööri taha; riigikogu hoones suleti meie ees koridore ja presidendilossi lubati ainult kodustatud ehk nn ametlik fotograaf. Karmuselt meenutasid turvameetmed suurriikide juhtide visiite.

Pressifotograafide ametiliidu koodeks sätestab, et peame hea seisma ühiskondlikult olulistele sündmustele ligipääsetavuse eest. Meie 1,3 miljoni rahvaarvuga riigis, kus ajakirjanikke suhtarvuna vaid käputäis ja ka välispressi huvi leige, võiks see missioon ju lihtne olla.

Ometi meenutab presidendi ja pressi vahel hoitav distants oma ülereguleerituselt pigem Valget Maja kui kastanite vahele paigutatud hubast väikeriigi presidendilossikest. Avalike suhete eest vastutavad ametnikud toovad ülepingutuse (inglise keeles on hea sõna: overkill) põhjenduseks pealetükkivat meediat. Ent võib-olla on pealetükkivus tingitud just nendesamade ametnike poolt üha kõrgemaks ehitatud müürist ja kehvast organiseeritusest?

Need aastad president Ilvesega istutasid minusse arusaama, et nii kaugeks ja kõrgeks konstrueeritud tegelaskuju esitati meile hologrammina, mitte luust ja lihast inimesena. Tõsi, president peabki olema natuke müstifitseeritud tegelane. Üldsusel pole vaja teada, millist hambaharja ta kasutab.

Teisalt ootame presidendilt inimlikkust, empaatiat, mõistmist. Eelmine president neile ootustele ei vastanud. Vähesed inimlikud kontaktid piirdusid fotograafidele tehtud tülpinud grimasside ja loobitud üleolevate sententsitega. Nõnda pöördus president kogu rahva poole. Me oleme ju vahendajad.

Kahtlemata oli ka palju head, sobiks kokkuvõtteks öelda. Ja miks sellest üldse enam rääkida, kui meil nüüd uus president pukis. Aga sellepärast, et edastada sõnum Kersti Kaljulaidile ja tema seniteadmata avalike suhete nõunikule. Riigi esindusfiguurina on teil kohustus suhelda ajakirjanikega ja mitte blokeerida igal võimalusel fotograafe. Sundides pressifotograafe nii piltlikult kui ka otse öeldes nööri taha, jääte kaugeks ka oma rahvale.

*Erik Prozes on Postimehe foto- ja videotoimetuse juhataja ning Eesti Pressifotograafide Liidu liige.

Seotud lood
10.10.2016 12.10.2016
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto