Sisukord
Kultuur
Tänane leht
15.10.2016
Eesti Majanduse lühiuudised Mälumäng Omastamises süüdistatav raamatupidaja astus kohtu ette (1) Horoskoop Male Palju õnne Dilbert Eesti lühiuudised Sõnasõda Reformierakonnas: Kallas nõuab süüdistuste arutamist juhatuses Vaheperiood riigikaitses: mida saame, teeme ära (20) Kõik presidendid on olnud kimpus kinnisvaraga (2) ERMi esimesed nädalad ületavad prognoosi (3) Majandus Eesti professor: Samsungi äparduse taga on tootjate võidujooks Majanduse lühiuudised Tasakaal töö ja palve vahel Välismaa ELi liidrid kahtlevad nn pehme Brexiti võimalikkuses Naeratuste maa leinab kuningat Elupõletajast prints viivitab troonile asumisega Šotimaa esitab uue referendumiplaani (1) Raha jalaga segada: Tai kuningapere on maailma rikkamaid Arvamus Postimees 1994. aastal: Laimons Raudsepp meenutab Soome koondise külastuskäiku: mul oli Eesti pärast häbi Juhtkiri: Ärmagate’i õppetunnid (14) EKI keelekool. Argo Mund: mesimumm (1) Rein Veidemann: kummardamiseni! Soolane supp à la Ärma Peeter Langovitsi tagasivaade: ühine toetus nõrgematele Parts, raisk! (7) Troonipärija pisarad Nobeli suudlus Juudale Neeme Korv: mis saab Tallinnast? (4) Kaire Uusen: kes on kuulsaim surnud eestlane? (4) Kultuur Eesti kultuuri täheatlas: eesti filoloogia sünd Jürgen Rooste looming nagu takjatihnik Vastalisi mõistujutte Venemaalt Nädala plaat. Klassikaline Warpi plaat Aja auk. Heroiini õied Bob Dylani müradest ja mõradest autoriteet Kas kõik oleks teisiti, kui kõik oleks teisiti? Sport Tänak lõpetas raske rallipäeva üheksandana Võidu nimel peab raha kulutama targalt Puhtaid suusariike jääb aina vähemaks (1) Kalamehed ja postitantsijad tahavad olümpiale AK Jürgen Rooste looming nagu takjatihnik Urve Eslas: kolm kohtumist Valge Maja lähedal Vastalisi mõistujutte Venemaalt Eesti kultuuri täheatlas: eesti filoloogia sünd Rein Veidemann: kummardamiseni! Aja auk. Heroiini õied Küsimused lollide klubile Kas teadus on ainult rikaste privileeg? Kas kõik oleks teisiti, kui kõik oleks teisiti? Hanno Ojalo: legendaarne Tehumardi öölahing (2) Viimane praam Hiiumaale Tere, Kersti Kreeka tähistab triumfi Pavel Lobkov: valitsus ei aita kedagi, kui inimesed oma õiguste eest ei seisa (1) Vana kuld: Kalaranna fordi viimased päevad (1) Arter Eesti kalamehed põgenesid orkaani eest Nelli Kalikova: armastus ravib kõige paremini Unenäos näeme iseennast, ei midagi enamat Peidus pinna all Andrus Ansip: rahva kannatust ei tahaks enam proovile panna (6) Särtsu šokolaadist «Ma tahaksin Donald Trumpi näkku lüüa!» (2) Autolugu. Renault Scenic: Tagasi troonile Kuidas preili Eestist neiu Estonia sirgus ehk Kuidas armastuse wabariigist vabaarmastuse riik sai Moenädala maiuspalad Kired Eesti moeköögis Kui asfalt linnas ei sula… Reisile teiega 760 kilomeetrit tuule ja vihmaga väntamist heategevuse nimel Reportaaž sünnituselt: elu ilusaimat hetke simuleerides Hunt karjas Kuvarite kuumad kurvid Meelelahutus Koomiks Sudoku

Jürgen Rooste looming nagu takjatihnik

4 min lugemist
Jürgen Rooste FOTO: Elmo Riig / Sakala

Jürgen Rooste loomingumeetod on efektiivne ja produktiivne. Ta rändab läbi elu nagu takjatihniku. See ulatab talle vähemalt peani, on väga viljakas, kuid liikumist eriti ei takista. Rooste on takjanuppudele väga külgetõmbav ja valida ta neid ei saa. Aeg-ajalt, kord-paar aastas, satub Rooste võsast välja, nopib külgehakanud nupud ära, laseb ära trükkida ning siseneb siis aega viitmata uude tihnikusse.   

Tellijale Tellijale

Elu haagib Rooste külge kõikvõimaliku kuju ja sisuga takjanuppe: globaalseid ja isiklikke, positiivseid ja negatiivseid, olevikku, lähiminevikku ja suhteliselt palju ka tulevikku puudutavaid. Kolm ajavormi põimuvad Roostel alatasa, eriti minevik ja olevik. Nii kuulutab ta mitmel kombel oma südamedaamiks Marie Underi. Tulevik on Rooste jaoks üldiselt tume. Lk 19: «...on alanud me allakäigu piinarikkaim lõik...», lk 23:«...küll see pallikujuline maailmaveerem kosmoses meid seljast pühib kui tal küll on saand...», lk 57 (Eesti kohta): «Sada aastat hiljem lööb üks väike ja väiklane mees samale kohale kaardil ehk templi: «men(s)chenfrei».» Juhtub sedagi, et minevik ja tulevik ilma olevikuta kohtuvad. Lk 54: «Miski pole veel pärale jõudnud, kõik on alles ees, kõik alles juhtub. Meid pole veel olemaski. Ma hulgun mööda lapsepõlvehoove, kus Villu Tamme on hirmus punkar ja sõbra emme armas lasteaiakokk.» 

Veel läbivaid teemasid: alkohol, seks, kirjandus- ja kunstiüritused. Ning hämmastavalt suur hulk autorit rohkem või vähem mõjutanud isikuid. Peamiselt Sveta Grigorjeva, Ivar Sild, Kaur Riismaa, Asko Künnap ja K. M. Sinijärv. (Ammendavaim näide leidub lk 53.)  Aga ka selline motiveerimatu jada (lk 32): «Jeesus ja Che / Buddha ja Ho Chi Minh / Under ja Rooste / õnnetud vääritimõistetud lollikesed...» (Miks mitte ka Piip, Tuut ja Mart Helme?) Raamatu ideeliseks kvintessentsiks sobib aga lk 64: «Inimene on masinavärk, mis alati tõrgub iseenda vastu. See vigane-olek teeb meid ilusaks, parandatavaks, annab meile mõtte.» Tõesti: ainult katkiseid asju saab terveks teha, terveid seevastu ainult lõhkuda.   

14.10.2016 17.10.2016
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto