Sisukord
Inimene
Tänane leht
11.10.2016
Eesti Ülemistel kaevatakse raudtee alla trammitunnelit Soome juhiloa vahetamine nõuab rahvusvahelist pingutust (1) Opositsioon ei taha Partsi kontrollikotta lubada Ossinovski: astusime sammu tagasi, sest koht ei saa tühjaks jääda (2) Laps jäi kraavi vajunud traktori alla Roolijoodikute karistused muutuvad karmimaks Vitsur mõtleb Kennedy kombel Kübar panustab armsasse valdkonda Ilvesed lahkusid Kadriorust helesinise Cadillaciga Vallapoliitiku ühingute nimed viitavad Natsi-Saksamaale Terviseportaali on kantud olematud arstivisiidid Sügis näitab oma värvikirevat palet Eesti teadlaste abiga leiti Michael Jacksoni nahahaigust põhjustavad geenid Majandus Nobeli majanduspreemia tõi lepinguteooria Norralasest spordirõivaste tootja ehitab Pärnusse uue tehase Välismaa Presidendidebati muljed: Hillary ei esinda mind, aga Trump on liiga bravuurikas Trump läks teleekraanil otserünnakule Leedu parlamendivalimiste esimene voor läks skandaalide saatel Keskkonnakaitsja: Venemaale tuleb maailma suurim tuumajäätmete hoidla (3) Arvamus Lugeja kiri: Rail Baltic soodsamalt ja vähem valulikult (2) Ahto Lobjakas: unistus Rail Estonicast (9) Erik Prozes: sõnum Kersti Kaljulaidile ja tema seniteadmata avalike suhete nõunikule (3) Juhtkiri: musta pori näkku Ameerika moodi (1) Postimees 1995. aastal: siseministri nõunik tunnistas end poliitiliste vestluste salvestajaks Jarmo Mäkelä: Soome, «paha maa» Kultuur Blairi nõid jäi jälle leidmata Suur tõe kujutaja lahkus Eesti koomikute edetabel (1) Sport Milline võiks olla jalgpallikoondise nägu lähiaastatel? See, mis klubile keelatud, on kohtunikele lubatud Võidusõidusari, mis päästab planeeti Surmasuust Hawaii Ironmani finišisse Nadal ja Federer 13 aasta jooksul esimest korda esinelikust väljas Tartu Katoliku kirik lubab tondilossi ohutuks muuta Töötukassa uue kontori leidmine on paras pähkel Ihastes käib hiline heinategu Fotograaf jäädvustas maju ja elu sajandivanuses Karlovas Koolitund lavalaudadel võttis võhmale Loomad väärivad lugupidamist Meelelahutus Koomiks Sudoku

Eesti teadlaste abiga leiti Michael Jacksoni nahahaigust põhjustavad geenid

2 min lugemist
Michael Jackson FOTO: Reuters

Laikpigmenditus ehk vitiliigo vaevas maailmakuulsat Michael Jacksonit, ent Eestiski põeb seda haigust ligi 10 000 - 15 000 inimest.

Vitiliigo puhul tekivad nahale melaniini puudusest tingitud ebaregulaarse kujuga heledad või täiesti valged laigud. Ehkki üks kuulsamaid vitiliigo diagnoosi saanud inimesi, popikuningas Michael Jackson pleegitas tõenäoliselt oma nahka ka ise, on see raske haigus, mida põeb üks kuni kaks protsenti elanikkonnast. See on piisavalt suur hulk, et seda tõbe ei arvata haruldaste haiguste hulka. Ometigi valitses haiguse uurimisel seni suhteliselt tume maa.

Eile õhtul ajakirjas Nature Genetics ilmunud ja eestlaste kaastööl kirjutatud artiklis kirjeldatakse aga rahvusvahelist uuringut, mille käigus leiti 23 vitiliigot põhjustavat geeni. Selleks uuriti 4680 haiget ning 39 586 kontrollisikut. Leitud geenid aitasid määratleda täiesti uued vitiliigo tekkimise mehhanismid. Eesti poolt viisid uuringu läbi Tartu Ülikooli patofüsioloogia professor Sulev Kõks ja dermatoloogia ja veneroloogia professor Külli Kingo.

Kõksi sõnul tähendab geeni olemasolu mõnel juhul seda, et inimene võib haiguse saada 70–80-protsendise tõenäosusega. Tulevikus võib geenide avastamine viia ravimiarenduseni, milles hakkaksid osalema ka eestlased.

«Ehkki vitiliigot põevad miljonid inimesed, uuritakse seda vähe, sest tegu pole surmava haigusega,» nentis Kõks ja lisas, et sellest hoolimata häirib see inimesi päris tugevalt. Otsest ravi haigusele praegu pole. «Pigem kasutavad inimesed kosmeetilisi kreeme või tehakse pigmendirakkude siirdamisi. Meie uuring näitab täpsemalt, mis vitiliigot põhjustab, ja see on esimene töö, kust võib kooruda vitiliigo patogeneetilise ravi võimalus,» rääkis Kõks.

Uuring on oluline sellegi tõttu, et vitiliigot põdevatel inimestel on ka keskmisest kõrgem risk haigestuda nahavähki ehk melanoomi. Nüüdne uuring näitab, et vitiliigot põhjustavad geenid võivad seostuda melanoomiga, mistap paistab lootuskiir ka selle haiguse ravis.

Kuigi tegu on perspektiivse suunaga, möönis Kõks, et eestlased jätkavad koostööd vitiliigo ravimi arendamiseks, tehakse edasised uuringud välismaal. «Ka saadav intellektuaalne omand jääb välismaale, sest Eestis pole riiklikul tasandil huvi ega tahtmist kliinilisi uuringuid rahastada,» ütles ta.

Seotud lood
10.10.2016 12.10.2016
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto