Sisukord
Arvamus
Postimees
11.10.2016
Eesti Ülemistel kaevatakse raudtee alla trammitunnelit Soome juhiloa vahetamine nõuab rahvusvahelist pingutust (1) Opositsioon ei taha Partsi kontrollikotta lubada Ossinovski: astusime sammu tagasi, sest koht ei saa tühjaks jääda (2) Laps jäi kraavi vajunud traktori alla Roolijoodikute karistused muutuvad karmimaks Vitsur mõtleb Kennedy kombel Kübar panustab armsasse valdkonda Ilvesed lahkusid Kadriorust helesinise Cadillaciga Vallapoliitiku ühingute nimed viitavad Natsi-Saksamaale Terviseportaali on kantud olematud arstivisiidid Sügis näitab oma värvikirevat palet Eesti teadlaste abiga leiti Michael Jacksoni nahahaigust põhjustavad geenid Majandus Nobeli majanduspreemia tõi lepinguteooria Norralasest spordirõivaste tootja ehitab Pärnusse uue tehase Välismaa Presidendidebati muljed: Hillary ei esinda mind, aga Trump on liiga bravuurikas Trump läks teleekraanil otserünnakule Leedu parlamendivalimiste esimene voor läks skandaalide saatel Keskkonnakaitsja: Venemaale tuleb maailma suurim tuumajäätmete hoidla (3) Arvamus Lugeja kiri: Rail Baltic soodsamalt ja vähem valulikult (2) Ahto Lobjakas: unistus Rail Estonicast (9) Erik Prozes: sõnum Kersti Kaljulaidile ja tema seniteadmata avalike suhete nõunikule (3) Juhtkiri: musta pori näkku Ameerika moodi (1) Postimees 1995. aastal: siseministri nõunik tunnistas end poliitiliste vestluste salvestajaks Jarmo Mäkelä: Soome, «paha maa» Kultuur Blairi nõid jäi jälle leidmata Suur tõe kujutaja lahkus Eesti koomikute edetabel (1) Sport Milline võiks olla jalgpallikoondise nägu lähiaastatel? See, mis klubile keelatud, on kohtunikele lubatud Võidusõidusari, mis päästab planeeti Surmasuust Hawaii Ironmani finišisse Nadal ja Federer 13 aasta jooksul esimest korda esinelikust väljas Tartu Katoliku kirik lubab tondilossi ohutuks muuta Töötukassa uue kontori leidmine on paras pähkel Ihastes käib hiline heinategu Fotograaf jäädvustas maju ja elu sajandivanuses Karlovas Koolitund lavalaudadel võttis võhmale Loomad väärivad lugupidamist Meelelahutus Koomiks Sudoku

Juhtkiri: musta pori näkku Ameerika moodi

2 min lugemist
Republican U.S. presidential nominee Donald Trump and Democratic U.S. presidential nominee Hillary Clinton appear together during their presidential town hall debate at Washington University in St. Louis, Missouri, U.S., October 9, 2016. REUTERS/Mike Segar FOTO: MIKE SEGAR/REUTERS

Ameerika Ühendriikide presidendivalimised on jõudmas lõpusirgele. Läbi on kaks presidendikandidaatide debattide raundi ning jäänud veel viimane Hillary Clintoni ja Donald Trumpi vaheline väitlusvoor Las Vegases 19. oktoobril. Clintoni ja Trumpi senised sparringud ei ole olnud kuigi sisukad ega ka nii tulised, nagu paljud varem olid oodanud. Sellest annab tunnistust seik, millest kujunes üks viimaste debattide peamisid uudiseid: nimelt, et telekaamerate ees maandus Clintoni peal kärbes.

Taas oli palju ebameeldivat. Räpasus ongi see, millega käimasolev presidendikampaania ajalukku läheb, sest Clintoni ja Trumpi näol on vastamisi kaks ebapopulaarseimat kandidaati, kes on selgelt otsustanud panustada oma vastasmängija negatiivse reitingu suurendamisele enne otsustavat valimispäeva, 8. novembrit. Kõnekas on, et seni viimanegi debatt St. Louisiski algas küsimusega eeskujudest, ent läks kiiresti ja sujuvalt üle Trumpi skandaalsete salvestiste arutamiseks, mille käigus Hillary Clinton süüdistas teda seksismis ja naiste solvamises, millele Trump vastas: «Bill Clinton tegi oma ajal palju hullemaid asju.»

Kui  kogu see näotus kõrvale jätta, peab St. Louisis toimunud debattide puhul möönma, et Trump esines tugevamalt kui 26. septembril esimesel presidendikandidaatide väitlusel, kus Hillary Clinton oli selgelt parem ning mis tuntavalt kasvatas ka Clintoni edu Trumpi ees debatijärgsetel küsitlustel. Trumpil õnnestus välja tulla võrdlemisi halvast olukorrast, kui kõne alla tuli tema seksistlik ja äärmiselt ebameeldiv käitumine, ning panna oma oponent  raskesse olukorda, esitades muuhulgas ettepaneku luua Hillary Clintoni kadunud e-kirjade skandaali uurimiseks riikliku uurija ametikoht.

Trump on välispoliitikas kahtlemata võhik ning eelkõige tema Venemaa-teemalisi naiivseid ja rumalaid väljaütlemisi on Clintoni meeskond üritanud Trumpi vastu ära kasutada. Teoreetiliselt võiks küll Venemaa-teema olla ebameeldiv Clintonile endalegi kui ühele Obama administratsiooni läbikukkunud reset-algatuse  peaarhitektile. Lõppkokkuvõttes aga saavad Ameerika Ühendriikide valimistel otsustavaks siiski sise-, mitte välispoliitilised küsimused, mis pakuvad küll huvi neile, kes jälgivad valimisi väljastpoolt Ameerikat, kuid pole valdava osa Ameerika kodanike silmis kaugeltki esmajärgulise tähtsusega.

Kõigest hoolimata on täna raske öelda, kes siis ikkagi kolib tuleva aasta algul Valgesse Majja. Lõppkokkuvõttes saab otsustavaks see, millisel määral suudab üks või teine kandidaat kaasa tõmmata valijaid, kes praegu veel nendes ja nende toimetulekus presidendina kahtlevad.

Seotud lood
10.10.2016 12.10.2016
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto