Sisukord
Arvamus
Tänane leht
12.10.2016
Eesti Vao keskuse süütamise uurimine lõpetati tulemuseta (10) Riigikohus andis tuulikuvaidluses õiguse kohalikule elanikule Tuleval aastal algab Tallinna-Tartu maantee ehitus Laevakaitsjatele pääseteed ei paista Koolilaste ranitsad on enamasti soovitatust raskemad Kroonilised haiged nii kiiresti enam arsti juurde ei pääse (5) Õnnetuse merepäästekoolitusel põhjustas instruktori eksimus Kuhu jäid lubatud parvlaevad? (7) Peksu ohver soovis mehe karistamata jätmist Segased lood Tehumardi lahinguga Majandus Galaxy Note 7 tootmine lõpetatakse Odav nael meelitab poodlejad Londonisse Vorstiga Rail Balticu vastu (3) Trump ja Buffett astusid maksude pärast sõnasõtta Putini sõnad tõstsid kütuse hinda (2) Pensionifondide investeeringud Eestisse (2) Välismaa KOHALIK VAADE: Leedu valimised tõid Facebooki põlvkonnale uut lootust Usbekistanis kaotas sünnitaja lapse, sest arst oli põllul tööl Ühendriike terroriseerib pahatahtlike klounide laine (3) Haiti orkaaniohvreid maetakse massihaudadesse Arvamus Avo-Rein Tereping: lapsed toovad õnne (11) Liina Kersna: uus normaalsus? (4) Dagmar Lamp: kui mind esimest korda löödi... (1) Erkki Bahovski: uduse Albioni hullumaja (2) Heido Ots presidendi nime käänamisest: keiser pole keelemehest kõrgemal (1) Maris Jõks presidendi nime käänamisest: kui keelereeglitega vastuolu pole, tuleb inimese soovidega arvestada (2) Juhtkiri: uurijad tegid, mis võimalik. Tõde Vao põlengu kohta ei selgunud (2) Postimees 1920. aastal: Liivi töilt langeb vari Päeva karikatuur: ilmajuttu kah Sport Jalgpallikoondis: üks mure sai lahendatud, teine ootab ja kolmas … Euroopa korvpalligurmaanide maiuspala jõudis uude ajastusse Balti riike ühendav võrkpallihooaeg algab: Midagi uut ja midagi vana Pearätt röövib malenaistelt unistuse Tarbija Kopsutromb võib lõppeda äkksurmaga Kroonilised haiged nii kiiresti enam arsti juurde ei pääse (5) Tartu Koht eralastehoius jättis suure pere linna soodustusest ilma Anne Schotter: vanglast vabanenu on tänaval ohtlikum kui varjupaigas (1) Väikese Karu lasteaia võtab üle Väike Päike Galerii: Veeriku kooli võimla tegi läbi kauaoodatud noorenduskuuri Kunstimuuseum pakub teadmisi linna loomisest Meelelahutus Koomiks Sudoku

Erkki Bahovski: uduse Albioni hullumaja

2 min lugemist
Diplomaatia peatoimetaja Erkki Bahovski. FOTO: Mihkel Maripuu / Postimees

Kui vahetult pärast Brexiti referendumit jaanilaupäeval tundus, et see on Mandri-Euroopa, mis asub brittide käsi väänama, lastes lendu igasugu ähvardusi, siis praegu on pigem uduse Albioni kord tuurid üles võtta. Üks mu Londonis elavatest tuttavatest nimetas Ühendkuningriigis valitsevat meeleolu hullumajaks.

Tellijale Tellijale

Ratsionaalse poole pealt on peaminister Theresa May avaldus alustada lahkumiskõnelusi järgmise aasta märtsis mõistlik. Mõlemad osapooled saavad valmistuda ega pea enam kobama pimeduses. Suure tõenäosusega möödub ka Eesti eesistumisaeg Euroopa Liidus brittide lahkumiskõneluste korraldamisega.

May avaldusele järgnenu kisub aga juba Edgar Allan Poe hullumajast kõneleva jutustuse kanti. Nii oli eelmisel nädalal üks uudis, et Briti valitsus keelas Londoni Majanduskoolil kasutada välisteadlaste analüüsi Brexiti kõneluste ettevalmistamiseks. Sinna juurde tuleb lisada, et kummalises olukorras on ka need britid, kes töötavad Brüsselis – nendel on suurim Euroopa Liidu ekspertiis, kuid valitsus neid nende väidetava euromeelsuse tõttu ei usalda. Aga kodumaiseid ja «nakatamata» eksperte napib.

See polnud veel kõik. Siseminister Amber Rudd tuli eelmisel nädalal peetud kõnes konservatiivide konverentsil välja plaaniga, mille järgi peaksid Ühendkuningriigis asuvad firmad esitama neis töötavate välismaalaste nimekirjad. Selle peale kirjutas ekspeaminister David Cameroni endine nõunik Steve Hilton Sunday Timesis, et sama hästi võiksid ministrid teatada välismaalastest töötajate tätoveerimisest numbritega käsivartel. Teadagi, mis riiki ja mis aega see kõik meenutaks. Seda riiki, mille vastu Ühendkuningriik ise võitles.

Praeguseks on Briti valitsusele siiski mingid ratsionaalsuse riismed alles jäänud ja välismaalaste nimekirjade esitamise nõudest on loobutud. Põhiline vaidlus näikse siiski keskenduvat küsimusele, kas britid lahkuvad ka siseturult ehk tuleb nn karm Brexit (Hard Brexit) või mitte. Ses küsimuses on ka parlamendis tekkinud mässuliste fraktsioon, kelle järgi hääletasid britid küll Euroopa Liidust, kuid mitte siseturult lahkumise poolt. May aga paistab toetavat karmi Brexitit.

11.10.2016 13.10.2016
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto