Sisukord
Arvamus
Tänane leht
12.10.2016
Eesti Vao keskuse süütamise uurimine lõpetati tulemuseta (10) Riigikohus andis tuulikuvaidluses õiguse kohalikule elanikule Tuleval aastal algab Tallinna-Tartu maantee ehitus Laevakaitsjatele pääseteed ei paista Koolilaste ranitsad on enamasti soovitatust raskemad Kroonilised haiged nii kiiresti enam arsti juurde ei pääse (5) Õnnetuse merepäästekoolitusel põhjustas instruktori eksimus Kuhu jäid lubatud parvlaevad? (7) Peksu ohver soovis mehe karistamata jätmist Segased lood Tehumardi lahinguga Majandus Galaxy Note 7 tootmine lõpetatakse Odav nael meelitab poodlejad Londonisse Vorstiga Rail Balticu vastu (3) Trump ja Buffett astusid maksude pärast sõnasõtta Putini sõnad tõstsid kütuse hinda (2) Pensionifondide investeeringud Eestisse (2) Välismaa KOHALIK VAADE: Leedu valimised tõid Facebooki põlvkonnale uut lootust Usbekistanis kaotas sünnitaja lapse, sest arst oli põllul tööl Ühendriike terroriseerib pahatahtlike klounide laine (3) Haiti orkaaniohvreid maetakse massihaudadesse Arvamus Avo-Rein Tereping: lapsed toovad õnne (11) Liina Kersna: uus normaalsus? (4) Dagmar Lamp: kui mind esimest korda löödi... (1) Erkki Bahovski: uduse Albioni hullumaja (2) Heido Ots presidendi nime käänamisest: keiser pole keelemehest kõrgemal (1) Maris Jõks presidendi nime käänamisest: kui keelereeglitega vastuolu pole, tuleb inimese soovidega arvestada (2) Juhtkiri: uurijad tegid, mis võimalik. Tõde Vao põlengu kohta ei selgunud (2) Postimees 1920. aastal: Liivi töilt langeb vari Päeva karikatuur: ilmajuttu kah Sport Jalgpallikoondis: üks mure sai lahendatud, teine ootab ja kolmas … Euroopa korvpalligurmaanide maiuspala jõudis uude ajastusse Balti riike ühendav võrkpallihooaeg algab: Midagi uut ja midagi vana Pearätt röövib malenaistelt unistuse Tarbija Kopsutromb võib lõppeda äkksurmaga Kroonilised haiged nii kiiresti enam arsti juurde ei pääse (5) Tartu Koht eralastehoius jättis suure pere linna soodustusest ilma Anne Schotter: vanglast vabanenu on tänaval ohtlikum kui varjupaigas (1) Väikese Karu lasteaia võtab üle Väike Päike Galerii: Veeriku kooli võimla tegi läbi kauaoodatud noorenduskuuri Kunstimuuseum pakub teadmisi linna loomisest Meelelahutus Koomiks Sudoku

Heido Ots presidendi nime käänamisest: keiser pole keelemehest kõrgemal

2 min lugemist
Heido Ots FOTO: Postimees.ee

See Konstanzi kirikukogul keiser Sigismundi (kes ütles, et tal keisrina on õigus skisma-sõna kasutades keelereegleid ümber teha) hurjutamiseks 602 aastat tagasi öeldud ja maksiimiks muutunud lause tuleb igale mõtlevale kodanikule meelde, kui ta hakkab küsima etoloogi kombel: miks olendid vahel niimoodi, kaljukindlana näivate tavade ja reeglite ning esmapilgul oma huvidegi vastaselt käituvad? Mis «olendid»? Antud juhul igati silmapaistvad homo sapiens’id.

Tellijale Tellijale

Nt kirjanik ja president Lennart Meri. Kirjanik Merega grammatilisi probleeme ei olnud, kuid presidendiga need tekkisid. Täpsemalt, pärast sellesse rolli jõudmist hakkas president oma alamatelt nõudma, et tema nime käänataks nagu Muri oma. (Ega teistelt saanudki nõuda ja nt soomlased ei allunud sellele nõudele kunagi.)

Vastupidi levinud arvamusele, et põhjuseks pidi olema sõbrunemine sellenimelise koeraga, arvan, et põhjus oli keerulisem.

Meri oma tähtsusest teadliku ja ühtlasi keeletundliku inimesena võis muretseda tema auks tulevikus nimetatavatele objektidele kantava teksti rahvusvahelise mõistetavuse pärast. Nt kui hoonel on tekst LENNART MERI LENNUJAAM, siis välismaalasele on pärisnimeline osa selge, üldnimega pole probleemi, see leitakse reisivestmikust nagunii. (Olnuks … MERE …, võinuks võõral tekkida küsimus, kas ta on õiges kohas.)

Teiselt poolt, kui eestlasi poleks enne harjutatud meie tseesari nime üleviimisega Muri-tüüpi, siis ta ei tajuks MERI omastavana ega seetõttu kogu nimetust eestikeelsena – see läheks siis ühte ritta prahi ehk matskaupmehekeel­sete KOLUMBUS KRUIIS- või CHRYSOSTOMOS REISID-tüüpi ebanimetustega. Niisiis, oletan, pidi Muri-tüüp olema lahendus nii võõrastele kui ka omadele.

11.10.2016 13.10.2016
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto