Sisukord
Arvamus
Tänane leht
12.10.2016
Eesti Vao keskuse süütamise uurimine lõpetati tulemuseta (10) Riigikohus andis tuulikuvaidluses õiguse kohalikule elanikule Tuleval aastal algab Tallinna-Tartu maantee ehitus Laevakaitsjatele pääseteed ei paista Koolilaste ranitsad on enamasti soovitatust raskemad Kroonilised haiged nii kiiresti enam arsti juurde ei pääse (5) Õnnetuse merepäästekoolitusel põhjustas instruktori eksimus Kuhu jäid lubatud parvlaevad? (7) Peksu ohver soovis mehe karistamata jätmist Segased lood Tehumardi lahinguga Majandus Galaxy Note 7 tootmine lõpetatakse Odav nael meelitab poodlejad Londonisse Vorstiga Rail Balticu vastu (3) Trump ja Buffett astusid maksude pärast sõnasõtta Putini sõnad tõstsid kütuse hinda (2) Pensionifondide investeeringud Eestisse (2) Välismaa KOHALIK VAADE: Leedu valimised tõid Facebooki põlvkonnale uut lootust Usbekistanis kaotas sünnitaja lapse, sest arst oli põllul tööl Ühendriike terroriseerib pahatahtlike klounide laine (3) Haiti orkaaniohvreid maetakse massihaudadesse Arvamus Avo-Rein Tereping: lapsed toovad õnne (11) Liina Kersna: uus normaalsus? (4) Dagmar Lamp: kui mind esimest korda löödi... (1) Erkki Bahovski: uduse Albioni hullumaja (2) Heido Ots presidendi nime käänamisest: keiser pole keelemehest kõrgemal (1) Maris Jõks presidendi nime käänamisest: kui keelereeglitega vastuolu pole, tuleb inimese soovidega arvestada (2) Juhtkiri: uurijad tegid, mis võimalik. Tõde Vao põlengu kohta ei selgunud (2) Postimees 1920. aastal: Liivi töilt langeb vari Päeva karikatuur: ilmajuttu kah Sport Jalgpallikoondis: üks mure sai lahendatud, teine ootab ja kolmas … Euroopa korvpalligurmaanide maiuspala jõudis uude ajastusse Balti riike ühendav võrkpallihooaeg algab: Midagi uut ja midagi vana Pearätt röövib malenaistelt unistuse Tarbija Kopsutromb võib lõppeda äkksurmaga Kroonilised haiged nii kiiresti enam arsti juurde ei pääse (5) Tartu Koht eralastehoius jättis suure pere linna soodustusest ilma Anne Schotter: vanglast vabanenu on tänaval ohtlikum kui varjupaigas (1) Väikese Karu lasteaia võtab üle Väike Päike Galerii: Veeriku kooli võimla tegi läbi kauaoodatud noorenduskuuri Kunstimuuseum pakub teadmisi linna loomisest Meelelahutus Koomiks Sudoku

Postimees 1920. aastal: Liivi töilt langeb vari

1 min lugemist
Juhan Liiv FOTO: Repro

Juhan Liiv Soome keeles. Vähe on üleüldse väikerahval kirjanikke, veel vähem aga meil, kes tuntud väljaspool oma rahvuse kitsaid piire. Selles peitubki traagika kõigile kirjanikele, kelle rahvas alles astumas iseseisvana kultuurirahvaste perre.

Nii ka meil. Asjata ei laula Suits – saatuseist trööstituim sündida laulikuks Eestis. Jumaldatakse suurrahvaste kuulsusi, omi aga lastakse nälgida, ei mõisteta neid hinnata.

Juhan Liiv elas suures puuduses ja tema tööd ei leidnud kirjastajat. Alles hauale rutati loorbereid viima.

Ometi, nagu langeks vari uuesti Liivi töilt, nagu kostaks Peipsi kohin jälle temale kord selgemalt. Ilmuvad uued sihid juba tolmunud teoste avaldamise maailma: Juhan Liivi luuletused ilmuvad varsti soomekeelses tõlkes.

Soome silla aatest juhituna on kasvanud mõte soetada mõlemil pool lahte kummagi vennasrahva tõlkelist kirjandust.

Ei võiks ka olla juttu vaimlisest ühendusest, silla mõlemi rahva vahel, kui ei tunta teine teise kirjandust. Ainult kirjandus võiks olla see, mis kaarena ulataks üle lahe – mida mööda siduneks sõprus, üksteisest arusaamine.

Juba aastate eest on meil hakatud tõlkima Soome keelest. See on kestnud vaheaegadega kuni viimase ajani, mille tõttu võime siiski väikest pilku heita Soome kirjandusele. Tüsedamad teosed aga ootavad veel tõlkimist.

12.10.1920

Seotud lood
11.10.2016 13.10.2016
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto