R, 30.09.2022
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.

KOHALIK VAADE: Leedu valimised tõid Facebooki põlvkonnale uut lootust

Vaidas Saldžiūnas
KOHALIK VAADE: Leedu valimised tõid Facebooki põlvkonnale uut lootust
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Värske peaministrikandidaat Gabrielius Landsbergis sisendab Leedus optimismi – ta oskab ühendada nii noori kui vanu.
Värske peaministrikandidaat Gabrielius Landsbergis sisendab Leedus optimismi – ta oskab ühendada nii noori kui vanu. Foto: Reuters/ScanPix

Muutused, mille Leedu parlamendivalimised pidid endaga kaasa tooma, näivad võtvat kuju, sest valitseva vasakkoalitsiooni kaotus sillutas paremtsentristlikele erakondadele tee võimule.

Kuigi teise vooru lahingud seisavad veel ees, on mitteametlikud läbirääkimised juba alanud. Esimese vooru tulemused näitavad, et võitja otsustasid maapiirkondades elavad pettunud vanemad valijad ning värske, niinimetatud Facebooki põlvkond.

Leedulastel on ütlus, et kui pääsuke lendab madalalt, tuleks oodata vihma. Kui pääsukesed möödunud nädalavahetusel üldse ringi liikusid, tegid nad seda nii madalalt, et peaaegu kedagi polnud näha. Ütlus tõestas sellegipoolest kehtivust, sest pühapäeval, kui leedulased valisid oma 141-kohalisele parlamendile ehk seimile uut koosseisu, sadas tugevalt.

Vihm osutus seni opositsioon kuulunud konservatiivsele Isamaaliidule heaks endeks. Pääsuke on ühtlasi konservatiivide ehk valimiste ühe peamise võitja sümbol. See pole kokkusattumus.

Märksõnad
Tagasi üles