Sisukord
Ilu & mood
Postimees
15.10.2016
Eesti Majanduse lühiuudised Mälumäng Omastamises süüdistatav raamatupidaja astus kohtu ette (1) Horoskoop Male Palju õnne Dilbert Eesti lühiuudised Sõnasõda Reformierakonnas: Kallas nõuab süüdistuste arutamist juhatuses Vaheperiood riigikaitses: mida saame, teeme ära (20) Kõik presidendid on olnud kimpus kinnisvaraga (2) ERMi esimesed nädalad ületavad prognoosi (3) Majandus Eesti professor: Samsungi äparduse taga on tootjate võidujooks Majanduse lühiuudised Tasakaal töö ja palve vahel Välismaa ELi liidrid kahtlevad nn pehme Brexiti võimalikkuses Naeratuste maa leinab kuningat Elupõletajast prints viivitab troonile asumisega Šotimaa esitab uue referendumiplaani (1) Raha jalaga segada: Tai kuningapere on maailma rikkamaid Arvamus Postimees 1994. aastal: Laimons Raudsepp meenutab Soome koondise külastuskäiku: mul oli Eesti pärast häbi Juhtkiri: Ärmagate’i õppetunnid (14) EKI keelekool. Argo Mund: mesimumm (1) Rein Veidemann: kummardamiseni! Soolane supp à la Ärma Peeter Langovitsi tagasivaade: ühine toetus nõrgematele Parts, raisk! (7) Troonipärija pisarad Nobeli suudlus Juudale Neeme Korv: mis saab Tallinnast? (4) Kaire Uusen: kes on kuulsaim surnud eestlane? (4) Kultuur Eesti kultuuri täheatlas: eesti filoloogia sünd Jürgen Rooste looming nagu takjatihnik Vastalisi mõistujutte Venemaalt Nädala plaat. Klassikaline Warpi plaat Aja auk. Heroiini õied Bob Dylani müradest ja mõradest autoriteet Kas kõik oleks teisiti, kui kõik oleks teisiti? Sport Tänak lõpetas raske rallipäeva üheksandana Võidu nimel peab raha kulutama targalt Puhtaid suusariike jääb aina vähemaks (1) Kalamehed ja postitantsijad tahavad olümpiale AK Jürgen Rooste looming nagu takjatihnik Urve Eslas: kolm kohtumist Valge Maja lähedal Vastalisi mõistujutte Venemaalt Eesti kultuuri täheatlas: eesti filoloogia sünd Rein Veidemann: kummardamiseni! Aja auk. Heroiini õied Küsimused lollide klubile Kas teadus on ainult rikaste privileeg? Kas kõik oleks teisiti, kui kõik oleks teisiti? Hanno Ojalo: legendaarne Tehumardi öölahing (2) Viimane praam Hiiumaale Tere, Kersti Kreeka tähistab triumfi Pavel Lobkov: valitsus ei aita kedagi, kui inimesed oma õiguste eest ei seisa (1) Vana kuld: Kalaranna fordi viimased päevad (1) Arter Eesti kalamehed põgenesid orkaani eest Nelli Kalikova: armastus ravib kõige paremini Unenäos näeme iseennast, ei midagi enamat Peidus pinna all Andrus Ansip: rahva kannatust ei tahaks enam proovile panna (6) Särtsu šokolaadist «Ma tahaksin Donald Trumpi näkku lüüa!» (2) Autolugu. Renault Scenic: Tagasi troonile Kuidas preili Eestist neiu Estonia sirgus ehk Kuidas armastuse wabariigist vabaarmastuse riik sai Moenädala maiuspalad Kired Eesti moeköögis Kui asfalt linnas ei sula… Reisile teiega 760 kilomeetrit tuule ja vihmaga väntamist heategevuse nimel Reportaaž sünnituselt: elu ilusaimat hetke simuleerides Hunt karjas Kuvarite kuumad kurvid Meelelahutus Koomiks Sudoku

Moenädala maiuspalad

3 min lugemist
  • Tallinn Fashion Week toob 19-22.10 lavale Eesti moe paremiku.
  • Tihedas moemaratonis palju põnevaid etendus, Kuldnõela Gala K. 19.10, kell: 20
  • Neljapäeva pärlid: 19.30 Iris Janvier, 21.00 Piret Ilves
  • Reede pärlid: 18.00 Mammu Couture, 21.00 Kirill Safonov.
Roberta Einer, kolmapäeval kell 20. FOTO: TFW

Eesti moedisain on maailmatasemel! Moelooja ise elab võib-olla su kõrvalmajas ning ostab sinuga ühest poest saia, kuid niisama lihtsalt sa tema loomingule sellegipoolest ligi ei pääse. Tallinn Fashion Week aga teeb kohaliku moeparemiku kõigile kättesaadavaks! Mõnes moepealinnas trambivad fashionista’d üksteist lapikuks, et uut kollektsiooni näha, igaüks lihtsalt ei pääsegi etendusele. Tallinna moenädalal saab igaüks endale pileti osta ja väärikalt punast vaipa pidi kohale jalutada. Ainult et – millist neist arvukatest etendustest vaadata?

Mood kütab kirgi, ja pole ka ime – kogu see kunst on ju kasutatav ja kantav ning teenib inimese ilusamaks muutmise üllast eesmärki. Aga siin ongi kõikvõimalike moeedetabelite nõrk koht. Selge see, et iga inimese muudab kõige kaunimaks just talle sobiv disain. Meil on erinev maitse, erinev elukogemus, igaühe argipäeval on kordumatu rütm ja tempo. Siin on mustmiljon pisiasja, mistõttu ühe vaataja lemmikkollektsioon võib teise täiesti ükskõikseks jätta ja kolmanda vihast podisema ajada. Siin pole nagu spordis, et mõõdad mingeid andmeid, kes on kiirem, tugevam või kaugemale kargab, ja ongi tipud käes. Moelaval ei vii tippu kleidile kulutatud sajad kangameetrid või viiemeetrine slepp. Ehkki Tallinn Fashion Weeki laval on kümne aasta jooksul nähtud nii seda kui ka teist. Loeb idee, oskus see meisterlikult vormistada ning laval stilistika, muusika, look’i ja miljoni pisiasjaga võimsaks terviklikuks kokku liita.

Ideid saab esitleda ka moenäituse vormis. TFW raames on neid tervelt kaks – Aldo Järvsoo juubelihõnguline isikunäitus «Paradiis» disaini- ja arhitektuurigaleriis on avatud 17. oktoobrist 5. novembrini. Kultuurikatlas näeb 19.–22. oktoobrini Erki moe-show näitust «Minimalism».

Aldo Järvsoo moenäitus «Paradiis», avatud juba nädala algusest, 17.10–5.11 disaini- ja arhitektuurigaleriis Pärnu mnt 6. FOTO: TFW

Moeloojad teavad, et elamused sünnivad laval, hilisem piltide sirvimine veebis annab vaid lahjalt aimu tegelikult toimunust. Ise restoranis naudelda on ju hoopis muu kui toidupiltide ees vesistada, eks ole? Just see tõsisasi toob moevaatemängudele täissaalid ja lükkab energia kohapeal lakke.

Erksa elamuse hoidmiseks pole disainerid enne suurt säravat esitlust tavaliselt ka ülearu jutukad. Samuti ei kipu nad piltidega liialdama. Ikka selleks, et inimene tuleks eelarvamuseta, avatud meeltega ning otse elusuuruses kogetud elamus oleks võimalikult kirgas.

Mõned vihjed, kuhu kõige ägedate moeelamuste jahile minna.

Lilli Jahilo, kolmapäeval kell 20. FOTO: TFW

Kuldne kolmapäev värskete ideedega

TFW debütandid tasub alati üle vaadata – nende karmis reaalsuses räsimata elurõõm tõstab tuju. Gita Siimpoeg kuulub Saaremaa moetalentide ridadesse, keda Eesti moepüünel toimetab ringi juba omajagu. Tahad teada, mis juhtub, kui panna ühte patta karvane rüiuvaip ja siidine kombinee? Kahtlemata midagi intrigeerivat! Raili Nõlvaku volditud detailid ja samuraipüksid löövad värske vormiga.

Raili Nõlvak, kolmapäeval kell 18. FOTO: TFW

Kuldnõela gala on aga koht, kuhu minna kontsentreeritud elamuse järele – nomineeritakse vaid parimad ning tase on kosmiline. Talentide vaimustavalt erinev käekiri tõotab vaheldusrikast vaatemängu. Näha saab Lilli Jahilo peent couture’i, Kristel Kuslapuu kootud hookuspookusi ja Athea maitsekat tänavamoodi. Hõbenõel pole kullast vähem kaalukas moeauhind – kes ei tahaks olla lõppeva moeaasta eredaim sähvatus! Lavale jõuavad Kätlin Kikkase rafineeritud jahedus, Margit Peura puhas leidlikkus ning mujal maailmas juba nime teinud, kuid kodupubliku hulgas veel vähe nähtud Roberta Eineri raske dekooriga värvijulge troopikakokteil. Kirgi küttev õhtu seisab kindlasti ees!

Suurlinliku energiaga neljapäev

Iris Janvier, neljapäeval kell 19.30. FOTO: TFW

Neljapäeva õhtu tasub vabaks teha neil, kellel on plaanis kohe garderoobi täiendada. Iris Janvieri unikaalne, šikk ja suurlinlik disain teeniks kandjale tunnustavaid pilke igas maailmanurgas. Hiljuti Kuldnõelaga tunnustatud esiminimalist Piret Ilves aga jätkab oma ainulaadses naiselikus ja helges stiilis, kus vähesed detailid suudavad öelda palju. Piretil on see lausa üheksas kord TFW laval üles astuda! Diana Arno aga laiendab kindlasti ka sel korral siinset maitsehorisonti.

Reede täis glamuuri

Mammu Couture, reedel kell 18. FOTO: TFW

Reede pulbitseb luksuslikust, naiselikust ja töömahukast glamuurist. Kirill Safonovi külluslik käekiri ning julgus mõelda suurelt ja dekoratiivselt pakub alati elamust. Kirill on enne suurt defileed kõige salapärasem, tema tuttuuest loomingust pole lekkinud ainsatki fotot. Intrigeeriv originaaltrükk, käsitöömahukad tikandid ja ohtralt kaunistusi – midagi sellist võib temalt oodata!

Mammu Couture jõudis laia moetaevasse eelmisel moenädalal ja ehmatas oma mahasurumata luksuseiha, ajaloo ja kaunistamiskirega nii mõndagi külmemat natuuri. Muinasjuttude ja ajaloo detailirikkal lainel jätkab Maria Tammeorg ka sügisel.

Vilve Unt ja Liia Leškin toovad päeva pillerkaarde rahulikumat disaini, kus isikupära ning hingestatud pinge loomiseks pole dekoori peaaegu üldse tarvis.

Vilve Unt & Liivia Leškin, reedel kell 19.30. FOTO: TFW

Laupäevane dessert

Laupäeva moeelamused on täiesti teisest puust – Kriss Soonik-Käärmann toob lavale intrigeeriva ja stiilse pesu-show ning Baltmani peadisainer Aivar Lätt ehk Antonio suurejoonelise brändi juubelikollektsiooni. Mm… hõrgutav pesu, šikid rõivad härrasmeestele – mis see on mingi meeste päev või? Mõnes mõttes tõesti, isegi moekaugemale härrale on elamus garanteeritud.

25 aastane Baltman tutvustab juubelikollektsiooni laupäeval, 20. FOTO: Herkki Erich Merila

Mõlemad moemeistrid on Kuldnõelaga tunnustatud, mistõttu tasub neilt palju oodata. Kriss on pesumaailma revolutsionäär ja Antonio on mitu korda näidanud, et asjalikkuse lipu all saab lavale tuua vägagi värvikaid etteasteid.

Kriss Soonik, laupäeval kell 18. FOTO: TFW

Tallinn Fashion Week toimub 19.–22. oktoobrini Kultuurikatlas.

Seotud lood
14.10.2016 17.10.2016
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
LOGI SISSE
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto