Sisukord
Arvamus
Tänane leht
15.10.2016
Eesti Majanduse lühiuudised Mälumäng Omastamises süüdistatav raamatupidaja astus kohtu ette (1) Horoskoop Male Palju õnne Dilbert Eesti lühiuudised Sõnasõda Reformierakonnas: Kallas nõuab süüdistuste arutamist juhatuses Vaheperiood riigikaitses: mida saame, teeme ära (20) Kõik presidendid on olnud kimpus kinnisvaraga (2) ERMi esimesed nädalad ületavad prognoosi (3) Majandus Eesti professor: Samsungi äparduse taga on tootjate võidujooks Majanduse lühiuudised Tasakaal töö ja palve vahel Välismaa ELi liidrid kahtlevad nn pehme Brexiti võimalikkuses Naeratuste maa leinab kuningat Elupõletajast prints viivitab troonile asumisega Šotimaa esitab uue referendumiplaani (1) Raha jalaga segada: Tai kuningapere on maailma rikkamaid Arvamus Postimees 1994. aastal: Laimons Raudsepp meenutab Soome koondise külastuskäiku: mul oli Eesti pärast häbi Juhtkiri: Ärmagate’i õppetunnid (14) EKI keelekool. Argo Mund: mesimumm (1) Rein Veidemann: kummardamiseni! Soolane supp à la Ärma Peeter Langovitsi tagasivaade: ühine toetus nõrgematele Parts, raisk! (7) Troonipärija pisarad Nobeli suudlus Juudale Neeme Korv: mis saab Tallinnast? (4) Kaire Uusen: kes on kuulsaim surnud eestlane? (4) Kultuur Eesti kultuuri täheatlas: eesti filoloogia sünd Jürgen Rooste looming nagu takjatihnik Vastalisi mõistujutte Venemaalt Nädala plaat. Klassikaline Warpi plaat Aja auk. Heroiini õied Bob Dylani müradest ja mõradest autoriteet Kas kõik oleks teisiti, kui kõik oleks teisiti? Sport Tänak lõpetas raske rallipäeva üheksandana Võidu nimel peab raha kulutama targalt Puhtaid suusariike jääb aina vähemaks (1) Kalamehed ja postitantsijad tahavad olümpiale AK Jürgen Rooste looming nagu takjatihnik Urve Eslas: kolm kohtumist Valge Maja lähedal Vastalisi mõistujutte Venemaalt Eesti kultuuri täheatlas: eesti filoloogia sünd Rein Veidemann: kummardamiseni! Aja auk. Heroiini õied Küsimused lollide klubile Kas teadus on ainult rikaste privileeg? Kas kõik oleks teisiti, kui kõik oleks teisiti? Hanno Ojalo: legendaarne Tehumardi öölahing (2) Viimane praam Hiiumaale Tere, Kersti Kreeka tähistab triumfi Pavel Lobkov: valitsus ei aita kedagi, kui inimesed oma õiguste eest ei seisa (1) Vana kuld: Kalaranna fordi viimased päevad (1) Arter Eesti kalamehed põgenesid orkaani eest Nelli Kalikova: armastus ravib kõige paremini Unenäos näeme iseennast, ei midagi enamat Peidus pinna all Andrus Ansip: rahva kannatust ei tahaks enam proovile panna (6) Särtsu šokolaadist «Ma tahaksin Donald Trumpi näkku lüüa!» (2) Autolugu. Renault Scenic: Tagasi troonile Kuidas preili Eestist neiu Estonia sirgus ehk Kuidas armastuse wabariigist vabaarmastuse riik sai Moenädala maiuspalad Kired Eesti moeköögis Kui asfalt linnas ei sula… Reisile teiega 760 kilomeetrit tuule ja vihmaga väntamist heategevuse nimel Reportaaž sünnituselt: elu ilusaimat hetke simuleerides Hunt karjas Kuvarite kuumad kurvid Meelelahutus Koomiks Sudoku

Rein Veidemann: kummardamiseni!

6 min lugemist
Rein Veidemann FOTO: Peeter Langovits

Inimeseks saamine oli kõigepealt vabanemine kummargil olekust. Homo sapiens’i ja tema vahetute eellaste päritoluteed kujutatakse reana, kus nelja jäset võrdselt kasutavatest inimahvidest saab ühel ajal kahel jalal kõndiv olend.

Tellijale Tellijale

Tema selgroog omandab viiulivõtme kuju; ta kätest saavad tööriistad ja tööriistade valmistajad, mingil hetkel sotsiaalse suhtlemise (žestidest embamise või tõukamiseni) vahendid ja siis juba kunstniku käed (koopamaalingutest kirjani). Püstiasendiga kaasneb kõneorgani areng. Nii jõuab ta keele ja kõneni. Ta mitte ainult ei aisti ega tunne, nüüd on tal ka teadvus ja eneseteadvus. Kõik need kokku teevadki temast mõistusliku (resp targa) olendi.

Kui ta nüüd uuesti kummardab, teeb ta seda eesmärgipäraselt. Ta hangib toitu korilasena või harib maad, nii et piht kange. See on küürutamine. Ja nõnda on tänapäevani nii, et üks osa meie kummardamisest on küürutamine. See, füsioloogilise elu tagamiseks vajalik kehaasend (meile lähim on muidugi sirbiga viljalõikus ja kartulivõtt, aga tohutul hulgal inimkonnast riisitaimede istutamine) võtab metafoori kuju üht tüüpi inimestevahelise suhtlemise kirjeldamisel. Küürutamine on eneseuhkuse ja väärikuse vastand. Eks me kõik tea ju seda uuemat rahvalaulu matsist, kes alati on tubli mees, ei kummardu saksa ees ega tõmba küüru selga.

14.10.2016 17.10.2016
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto