Sisukord
Arvamus
Postimees
13.10.2016
Eesti Parts peab kontrollikotta tööle saamiseks läbi käima katsumuste tee Vastne tee vajab remonti PPA asub looma transkriptsiooni tarkvara Õiguskantsler laidab konstitutsioonikohtu loomise mõtet Sõit luurelennukiga on nagu kõrgtehnoloogiline lõbustuspark Unistus ühtsusest – kongressi järel on SRR* asemel SSRR* (2) Maaklerite salajane andmebaas sattus uurimise alla (2) Majandus Maagia või kuritegu: paljastumas on Eesti läbi aegade suurim idupettus (10) Telefonide väljavahetamine ei aidanud Välismaa Saksamaa lõpetab ELi migrantide lahke toetamise Saksamaal rünnakut plaaninud süürlast aitasid tabada kaasmaalased Eesti ei soovi uusi pabertiigreid Makedooniat ootab detsembri alguses tõehetk Kool annab Keenia lapspruutidele vabaduse Persoon: mees, kes hülgas Donald Trumpi Arvamus Tarmo Noop: piirikaubandusel ei tohi lasta kasvada! (4) Aivar Voog, Katrin Männaste, Julia Aru: kuidas me soomlaste eeskujul vodkaturistideks hakkasime Andrus Loog: kas meil on vaja arsti või piisab dr Google’st? (4) Juhtkiri: paber kannatab kõike Aivar Aotäht: tahan maksta rändluse eest (2) Postimees 1905. aastal: kas rahva hääl maksab? Päeva karikatuur: EASi rahamägede saatus Kultuur Healoomulise hedonismi sümptomid Kirjandus kui pettus – Elena Ferrante lugu Kas Ott Sepp ajas oma uue huumorikavaga publiku naerma? Sport Naisepeksjast jääpurjetaja juhib koos isaga alaliitu (2) Mardna: dopinguküsimuses tuleks halli tsooni koomale tõmmata (1) Tartu imeline võit varjutas hetkeks mured, aga vigastused sunnivad otsima lisajõudu Ükskõikne MM naftariigi kõrbekuumuses Tarbija Päiksepaneelid asendavad metsatallu viivad elektriliinid Päiksejaamaga metsatalus jääb petrooleumilamp jõude seisma Tartu Raekoja uued kellad jõudsid Tartusse Rasmus Mägi ja Mika Keränen jätsid maha pronksist jäljed Töötukassa lubab: vastse büroo raske uks hakkab kergemalt käima (8) Konrad Mäe saladuses hoitud maalid said avalikuks Kas bussihange on kooskõlas tehnoloogia arenguga? (1) Ülenurme ehitab kitsa kooli suuremaks Kahe õnnetuvõitu tartlase kõrval mängib uues filmis peategelast Tartu ise Vanamutiks kehastumine apteegis käis suurema vaevata Härma kool tegi poistest inimesed Meelelahutus Koomiks Sudoku

Juhtkiri: paber kannatab kõike

2 min lugemist
EAS jagab stardiraha. FOTO: Elmo Riig / Sakala

Ühest väiksest idust on võrsunud miski, mida väetajast aednik näha ei osanud –suure pettuse kahtlusega taim. Ettevõtluse Arendamise Sihtasutusest (EAS) kena kopika saanud nii-öelda maagilise SIM-kaardi arendus, mille takerdumisele Postimees mullu tähelepanu juhtis, on nüüd päädinud kriminaalmenetlusega füüsiliste isikute ja ettevõtte suhtes. Riigiprokuratuuri kahtlustuse järgi ulatub EASilt välja petetud summa enam kahe ja poole miljoni euroni.

Paber kannatab tõepoolest kõike. EASile tehtud taotlustes kirjeldatud igas ilmakaares töötav universaalse ettemaksuga SIM-kaart (MagicSIM) hakkas oma elu elama nagu Tootsi kutsikas, kes pidi omaniku jutu järgi tantsima ja trummi lööma. Hämmastavalt kaua läks aga rahajagajail aega taipamaks, et võib-olla ei pruugi kõik, mis kirja pannakse, tõele vastata ning kutsikas, erinevalt Paunvere loomast, pole isegi loiku teinud.

Idufirmad (inglise keeles start-up) on igapidi ahvatlevad. Just idufirmadest loodetakse nüüdisaja «ajalehepoisist miljonäriks»-lugusid. Mullu investeeriti Eesti start-up-ettevõtetesse kokku 97 miljonit eurot. Sellest ligi kümnendiku moodustas Eesti kapital. Riskantse raha osakaal on siin tegelikult päris suur. Kümnest rahapaigutusest võivad vaid üks-kaks olla niisugused, mida saadab tõepoolest edu. Kuid üks asi on heitlus nelja- või viiekohaliste arengusummade nimel, kõnealune rahaeraldus ulatus ju miljonitesse.

Mida sellest kahetsusväärsest juhtumist järeldada? Idufirmat kui niisugust ei maksa stigmatiseerida. Musti lambaid leidub igas karjas, häid ideid tuleb kahtlemata toetada.

Hämmastavalt kaua läks rahajagajail aega taipamaks, et võib-olla ei pruugi kõik, mis kirja pannakse, tõele vastata.

Õiguskaitseorganid teevad oma tööd nii, nagu nad õigusriigis tegema peavad, ning lõpuks saavad süüdlased teenitud karistuse. Kuid tuleks ka tagada, et niisugused asjad ei korduks. Jah, sooduskelmuste avastamine infotehnoloogia valdkonnas ei ole lihtne, sest pahade kavatsustega taotluste vormistajad suudavad nende üle otsustajaid üle kavaldada. See ei vabasta aga vastutusest. Esmalt tuleb kõnealune juhtum põhjalikult läbi analüüsida.

EASil, aga ka teistel sellesarnastel asutustel, näiteks Põllumajanduse Registrite ja Informatsiooni Ametil (PRIA) ning Keskkonnainvesteeringute Keskusel (KIK) tuleb kontrolli palju tõsisemalt panustada. Mida suuremad summad, seda suurem peaks olema kahtlus, ütleb lihtne loogika.

Jääb mulje, et rahajagajail oleks paslik meenutada Pinocchio seiklusi. Muinasjutulised rahapuud kasvavad siiski vaid Lollidemaal. Alati leidub kurikavalaid kasse ja rebaseid, kes maad ja ilmad kokku luuletavad, kuid olulised institutsioonid ei saa olla nagu naiivsed puupoisid, kes on valmis kõike uskuma.

Seotud lood
12.10.2016 14.10.2016
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto