Sisukord
Arvamus
Tänane leht
14.10.2016
Eesti Lugu kahest Lasnamäe kodutust ehk kuidas kohtusid väärkoheldud naine ja mõrvarist mees (3) Loomade varjupaiga vaenlase koer ründas Paljassaares inimesi Uus juht: me ei tea, mida on kulka raha eest tehtud (1) Kultuuritolmu intsident sai lahenduse (9) Liiklusmüra häirib pärnakaid Autoga Ülemiste Citysse pääsemine muutub lähitulevikus raskeks Uus suund: rohkem ajateenijaid ja tipptasemel luure (15) Majandus Øresundi silla rajaja: kriitika muudab Rail Balticu paremaks (2) Idufirmade ideid toetab kolm rahastut Parimate ettevõtjate seas oli vähe üllatajaid Välismaa Osa röövitud koolitüdrukutest pääses vabadusse Pettunud põgenikud naasevad Euroopast kodumaale (5) Eksperdid Kaliningradi rakette Kuuba kriisiga ei võrdle (4) Vene aktivistid ründavad näitusi KOHALIK VAADE: Ameerika presidendivalimiste kord vajaks reformi, mida aga ei tule Arvamus Taavi Minnik: idaeurooplane ootab isa ehk homo soveticus’e viimne ohe (2) Ivan Makarov: Venemaa kannatab NATO-foobia all (7) Päeva karikatuur Aivar Pau: laskem «hullusel» vohada ja idufirmadel elada Taavi Rõivas: tugev riigikaitse tagab vabaduse ja kindlustunde (6) Juhtkiri: kaitsekulud peavad kasvama ja liitlassuhted tihenema (2) Jaak Allik: presidendi valimise kord ei vaja muutmist (6) Henrik Roonemaa: küll me nutitelefonist ükskord ära tüdineme (1) Postimees 1938. aastal: värviline foto tõrjub must-valge arvatavasti välja Kultuur Karl Martin Sinijärv: Dylani tekstid on hea kirjandus (1) Alvar Loog: tänavune Nobel on paleepööre kirjandusmaailmas (4) Toomas Raudam: Dylan võiks Nobeli komiteele omanimelise auhinna anda Hannes Varblane: Bob Dylan on hea luuletaja, sest ta on hea luuletaja Tutvu Dylani loominguga eesti keeles Nobeli kirjandusauhinna laureaat selgunud! (4) Immo Mihkelson: Dylan on elav klassik Uus juht: me ei tea, mida on kulka raha eest tehtud (1) Filmimuuseumini juhatavad Tootsi maakera ja Agnese ratsamonument Sport Ravi, rumalus või nahaalne dopingu tarvitamine? (1) Reim: Eesti kaotab pidevalt talente Kas kiitust teeninud Klavan saab suure võimaluse matšis ManU vastu? Poksimaailm uue valitseja otsingul Tallinn Autoga Ülemiste Citysse pääsemine muutub lähitulevikus raskeks Tarbija Sri Lanka omapärane loodus on matkahuviliste paradiis Tartu Kohus: Madruse tänava nimi ei ole halvustav Linn otsustas suurperet siiski toetada Mess meelitab sauna ja voodisse Tartu valla elanikud pääsevad täna ERMi tasuta Vahi tüliõunale ei ole ikka veel lahendust A-festival toob lavale teatrielamusi mitmes keeles Sõprade sõit teeb suure tiiru ümber Tartu Muuseumid ootavad mänguvälju avastama Edukas kampaania tõi Giannile preemiaporgandid Hommikumaine kohtub õhtumaisega Meelelahutus Koomiks Sudoku

Ivan Makarov: Venemaa kannatab NATO-foobia all

2 min lugemist
Ivan Makarov FOTO: Erik Prozes

Eesti ja Soome piiri näidisrikkumine Vene sõjalennukite poolt on sümptom: Venemaa eirab rahvusvahelisi norme juba immunoglobuliini tasemel, kirjutab arvamusportaali kolumnist Ivan Makarov.

Septembris Krynicas toimunud XXVI majandusfoorumil hoiatas Putini endine nõunik Andrei Illarionov, et Venemaa hõivab «Vene maailma» raames Transnistria, suurema osa Ukrainast, osa Valgevenest ja Gruusiast, ka Ida-Läti ning Kirde-Eesti.

«Me teame, kuidas vastavad NATO ja läänemaailm: see on nördimapanev, rahvusvahelise õiguse rikkumine, lubamatu, kõigi II maailmasõja järgsete põhimõtete rikkumine, kuid konkreetselt ei tehta midagi,» ütles ta. Eestil jääb sõjaka suurriigi naabrina loota ikkagi liitlastele, seda teab ka Venemaa.

Sellest ka hiljutine NATO-vastane meeleavaldus Tallinnas, milles osales ka paar eestlast ja mis tiivustas üht rublasööjat Eesti uudisteportaali väitma, et liikumisse tuleb kaasata veel rohkem eestlasi ja et kindlasti liitub sellega EKRE. «Oleme koos Ameerika sõjardite ja NATO käsilaste vastu,» oldi optimistlikud. Selle hüüdlause saatel on sirgunud terved venelaste põlvkonnad.

Nagu vanaemad räägivad oma lastelastele muinasjutte heast Dobrõnja Nikititšist ja halvast lohest Gorõnõtšist, nii on kindlalt paigas ka vaenlase pale: ameeriklased ja NATO, boonusena need, keda parajasti rünnatakse – «kurjadest» grusiinidest ukraina «fašistideni». Peterburi lastemööbli vabrik turustab juba raketikompleksikujulist lastevoodit BUK M-1. Ostja saab kingituseks numbrimärgi maimukese nimega. See on haige, sest BUKi rakett tappis Ukraina kohal 298 lennureisijat, nende hulgas lapsi...

«NATO on Venemaa psüühiline haigus»

Eesti kaitsevägi ei ole ründearmee. Teised NATO riigid näitavad siin valmidust tulla appi, kui selline vajadus peaks tõesti tekkima. Ja mida selgem see sõnum on, seda vähem tõenäoline on sissetung.

Yana Toom ütles hiljuti vene pressile, et kõlistada relvi tuumariigi külje all on hullumeelsus. Tema loogika järgi tuleks Lõuna-Koreal loobuda piiri valvamisest ja lasta Kim Jong-unil end okupeerida.

«Nagu ütles hiilgavalt hea vene kirjanik Aleksandr Nikonov, on NATO Venemaa psüühiline haigus. Väga täpne hinnang! Me tahame näha ümberringi ainult vaenlasi. Karl Marx kirjutas, et ainus põhjus, miks Euroopas eksisteerib militarism, on Venemaa, kes on ainus despotismi ja sõjardluse kants, mis süütab enda ümber sõja. Friedrich Engels väitis, et Venemaad võib eksitada ükskõik kui sügavale vabaduse ja õiguse tihnikusse, kuid ta leiab alati tagasitee koju – diktatuuri, harimatuse ja despotismi juurde. NATO laienemine on vastus sellele pitekantrooplikule tagumisele vastu rinda, sõjanuiaga vehkimisele, vihasele mulla kaevamisele esi- ja tagajalgadega,» ütles Peterburi teleajakirjanik ja ajaloolane Aleksandr Nevzorov.

Kirjanik Vladimir Voinovitš märkis, et NATO-vastase hirmu ja vaenu propaganda tagajärjel hakkas muutuma venemaalaste psühholoogia, mis väljendub koduvägivalla kasvus ja kaaskodanike ründamises, kuna «vaenlane» ise on kaugel.

Eestis on NATO sõdurid aga käepärast ja teise nahavärviga liitlasi on ka rünnatud, väidetavalt on teinud seda piiri tagant palgatud provokaatorid. Kuid imelikke vaatenurki, kasutades Miilinõmme ja härra Mauruse dialoogi sõnastust, on meil omalgi küll. «Meil läheb 2 protsenti sõjaeelarvesse, et me NATO vägesid üleval peame ja toidame neid sealt saabunud erivärvilisi NATO sõjardeid,» ütles Tallinna TV meediasaates poliitikavaatleja Mart Ummelas.

Järgnes elav arutelu: kes lõbustab Tapal NATO sõdureid, sest meie noored naised lahkuvad riigist? Leiti ka lahendus: toome moslemi naised ja laseme neil burkiinides supelda koos Ameerika sõduritega. «Ja üldse vallutavad meie kesklinna poode ju nüüd välismaalased – iga päev, kui kõnnin kesklinnas, näen mustanahalisi ja igasuguseid muid moslemeid seal kogu aeg... meil elavad seal üle koridori kah need mustad,» kurtis ajakirjanik.

Nikonovi diagnoos peab paika. Õnneks kestab Eestis vaimse tervise kuu: toimuvad tasuta töötoad, mida korraldavad professionaalsed terapeudid, psühholoogid ja psühhiaatrid.

Seotud lood
13.10.2016 15.10.2016
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto