Sisukord
Kultuur
Postimees
14.10.2016
Eesti Lugu kahest Lasnamäe kodutust ehk kuidas kohtusid väärkoheldud naine ja mõrvarist mees (3) Loomade varjupaiga vaenlase koer ründas Paljassaares inimesi Uus juht: me ei tea, mida on kulka raha eest tehtud (1) Kultuuritolmu intsident sai lahenduse (9) Liiklusmüra häirib pärnakaid Autoga Ülemiste Citysse pääsemine muutub lähitulevikus raskeks Uus suund: rohkem ajateenijaid ja tipptasemel luure (15) Majandus Øresundi silla rajaja: kriitika muudab Rail Balticu paremaks (2) Idufirmade ideid toetab kolm rahastut Parimate ettevõtjate seas oli vähe üllatajaid Välismaa Osa röövitud koolitüdrukutest pääses vabadusse Pettunud põgenikud naasevad Euroopast kodumaale (5) Eksperdid Kaliningradi rakette Kuuba kriisiga ei võrdle (4) Vene aktivistid ründavad näitusi KOHALIK VAADE: Ameerika presidendivalimiste kord vajaks reformi, mida aga ei tule Arvamus Taavi Minnik: idaeurooplane ootab isa ehk homo soveticus’e viimne ohe (2) Ivan Makarov: Venemaa kannatab NATO-foobia all (7) Päeva karikatuur Aivar Pau: laskem «hullusel» vohada ja idufirmadel elada Taavi Rõivas: tugev riigikaitse tagab vabaduse ja kindlustunde (6) Juhtkiri: kaitsekulud peavad kasvama ja liitlassuhted tihenema (2) Jaak Allik: presidendi valimise kord ei vaja muutmist (6) Henrik Roonemaa: küll me nutitelefonist ükskord ära tüdineme (1) Postimees 1938. aastal: värviline foto tõrjub must-valge arvatavasti välja Kultuur Karl Martin Sinijärv: Dylani tekstid on hea kirjandus (1) Alvar Loog: tänavune Nobel on paleepööre kirjandusmaailmas (4) Toomas Raudam: Dylan võiks Nobeli komiteele omanimelise auhinna anda Hannes Varblane: Bob Dylan on hea luuletaja, sest ta on hea luuletaja Tutvu Dylani loominguga eesti keeles Nobeli kirjandusauhinna laureaat selgunud! (4) Immo Mihkelson: Dylan on elav klassik Uus juht: me ei tea, mida on kulka raha eest tehtud (1) Filmimuuseumini juhatavad Tootsi maakera ja Agnese ratsamonument Sport Ravi, rumalus või nahaalne dopingu tarvitamine? (1) Reim: Eesti kaotab pidevalt talente Kas kiitust teeninud Klavan saab suure võimaluse matšis ManU vastu? Poksimaailm uue valitseja otsingul Tallinn Autoga Ülemiste Citysse pääsemine muutub lähitulevikus raskeks Tarbija Sri Lanka omapärane loodus on matkahuviliste paradiis Tartu Kohus: Madruse tänava nimi ei ole halvustav Linn otsustas suurperet siiski toetada Mess meelitab sauna ja voodisse Tartu valla elanikud pääsevad täna ERMi tasuta Vahi tüliõunale ei ole ikka veel lahendust A-festival toob lavale teatrielamusi mitmes keeles Sõprade sõit teeb suure tiiru ümber Tartu Muuseumid ootavad mänguvälju avastama Edukas kampaania tõi Giannile preemiaporgandid Hommikumaine kohtub õhtumaisega Meelelahutus Koomiks Sudoku

Karl Martin Sinijärv: Dylani tekstid on hea kirjandus

2 min lugemist
Bob Dylan FOTO: Postimees.ee

Hüva uudis, et Rootsi Akadeemia on kõrvad lahti teinud ning päramise poolsajandi ühe nimekama laulumeistri nimelt poeedina parnassile tõstnud. 

Laulutekstid on väljaspool Eestit enamasti paras kräpp, aga erandid on seda edevamad. Dylan on muidugi eriti käreda ütlemisega kuju ka, võiks meeldida isegi Donald Trumpile. Lisaks on ta juut ja küllap siis ka illuminaat, nii et sobib nii anti-establishment'ile kui establishment'ile.

Kui nüüd kogu Dylan algusest peale mitte niivõrd läbi kuulata kui läbi lugeda, saab vaieldamatult hea tüki head kirjandust, mis erinevalt suurest osast suurepärasest poeesiast pole kunagi varju jäänud, vaid end valjult kuulutanud ja kuulama sundinud.

Küllap võib olla kindel, et kes ka Bob Dylanit kuulanud pole, on teda kindlasti kuulnud või vähemalt temast kuulnud. Üks New Yorgi taksojuht – või oli see nüüd politseinik – väidetavalt ei olla olnud Bob Dylanist kuulnud. Dylan tegi talle muidugi uut ja vana. Ja nüüd on kõik sellest politseinikust – või oli see ikkagi taksojuht – kuulnud.

Ma ise pole tollest kõige heroilisema ajastu Dylanist, kuuekümnendate keskpaiga krestomaatilistest plaatidest kunagi liiga palju pidanud, pigem sellistest veidi hilisematest ja varjujäänumaist nagu «Infidels» või isegi «Modern times», aga vaieldamatult kehtestas Dylan end just kuuekümnendatel niivõrd märgilisena, et pärast seda on ta võinud teha ja teinudki mida iganes. Igatahes parem valik kui vait jääda või ära surra. Mida on mitmed samuti teinud.

Teeb rõõmu, et Nobeli auhind muutus üleöö hoopis rokenrollimaks, jääb vaid loota, et ei hakata vana hea poliitilise korrektsuse huvides mingeid ühepäevaseid roppsuuröökureid tunnustama, ikka äge pagas peab taga olema. Leidku nüüd näiteks Leonard Cohen üles.

Tuleb muidugi nentida, et kui rokenroll peakski uus paradigma olema, siis on väikestel keeltel vähe lootust. Sest kui parim luule on peaaegu tõlkimatu, siis parim lauldav luule on seda täielikult. Mis siis. Palju õnne igatahes, ei hakka veebist vaatamagi, mida ülbet vastne laureaat juba asjast arvanud on.

Seotud lood
13.10.2016 15.10.2016
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto