Sisukord
Eesti
Postimees
14.10.2016
Eesti Lugu kahest Lasnamäe kodutust ehk kuidas kohtusid väärkoheldud naine ja mõrvarist mees (3) Loomade varjupaiga vaenlase koer ründas Paljassaares inimesi Uus juht: me ei tea, mida on kulka raha eest tehtud (1) Kultuuritolmu intsident sai lahenduse (9) Liiklusmüra häirib pärnakaid Autoga Ülemiste Citysse pääsemine muutub lähitulevikus raskeks Uus suund: rohkem ajateenijaid ja tipptasemel luure (15) Majandus Øresundi silla rajaja: kriitika muudab Rail Balticu paremaks (2) Idufirmade ideid toetab kolm rahastut Parimate ettevõtjate seas oli vähe üllatajaid Välismaa Osa röövitud koolitüdrukutest pääses vabadusse Pettunud põgenikud naasevad Euroopast kodumaale (5) Eksperdid Kaliningradi rakette Kuuba kriisiga ei võrdle (4) Vene aktivistid ründavad näitusi KOHALIK VAADE: Ameerika presidendivalimiste kord vajaks reformi, mida aga ei tule Arvamus Taavi Minnik: idaeurooplane ootab isa ehk homo soveticus’e viimne ohe (2) Ivan Makarov: Venemaa kannatab NATO-foobia all (7) Päeva karikatuur Aivar Pau: laskem «hullusel» vohada ja idufirmadel elada Taavi Rõivas: tugev riigikaitse tagab vabaduse ja kindlustunde (6) Juhtkiri: kaitsekulud peavad kasvama ja liitlassuhted tihenema (2) Jaak Allik: presidendi valimise kord ei vaja muutmist (6) Henrik Roonemaa: küll me nutitelefonist ükskord ära tüdineme (1) Postimees 1938. aastal: värviline foto tõrjub must-valge arvatavasti välja Kultuur Karl Martin Sinijärv: Dylani tekstid on hea kirjandus (1) Alvar Loog: tänavune Nobel on paleepööre kirjandusmaailmas (4) Toomas Raudam: Dylan võiks Nobeli komiteele omanimelise auhinna anda Hannes Varblane: Bob Dylan on hea luuletaja, sest ta on hea luuletaja Tutvu Dylani loominguga eesti keeles Nobeli kirjandusauhinna laureaat selgunud! (4) Immo Mihkelson: Dylan on elav klassik Uus juht: me ei tea, mida on kulka raha eest tehtud (1) Filmimuuseumini juhatavad Tootsi maakera ja Agnese ratsamonument Sport Ravi, rumalus või nahaalne dopingu tarvitamine? (1) Reim: Eesti kaotab pidevalt talente Kas kiitust teeninud Klavan saab suure võimaluse matšis ManU vastu? Poksimaailm uue valitseja otsingul Tallinn Autoga Ülemiste Citysse pääsemine muutub lähitulevikus raskeks Tarbija Sri Lanka omapärane loodus on matkahuviliste paradiis Tartu Kohus: Madruse tänava nimi ei ole halvustav Linn otsustas suurperet siiski toetada Mess meelitab sauna ja voodisse Tartu valla elanikud pääsevad täna ERMi tasuta Vahi tüliõunale ei ole ikka veel lahendust A-festival toob lavale teatrielamusi mitmes keeles Sõprade sõit teeb suure tiiru ümber Tartu Muuseumid ootavad mänguvälju avastama Edukas kampaania tõi Giannile preemiaporgandid Hommikumaine kohtub õhtumaisega Meelelahutus Koomiks Sudoku

Kultuuritolmu intsident sai lahenduse

4 min lugemist

2014. aasta suvel palju avalikkuse tähelepanu pälvinud intsident politsei ja üritusele Kultuuritolm tulnute vahel sai nüüd lõpliku lahenduse kohtus. Nii esimene kui ka teine kohtuaste – vastavalt Harju maakohus ja Tallinna ringkonnakohus – leidsid, et võimuliialduses süüdistatud politseinik Stanislav* tuleb õigeks mõista.

Kuigi Tallinnas endise Patarei vangla territooriumil toimunust sattus avalikkuse ette mitu videot, mis olid illustreeritud emotsionaalse jutuga, osutus kohtumenetluses üheks peamiseks tõendiks video, mida Eesti avalikkus tollest 12. juuli varahommikust seni näinud polegi. Seda videot on võimalik vaadata Postimehe veebiväljaandest.

Kolmandate isikute kaitseks on videot lühendatud.

Kes lõi keda? Seniavaldamata videomaterjal andis sündmustele hoopis uue vaate.

Kõnealusel videol on seni avaldatutega võrreldes palju paremini näha juhtum, mille pärast algatati kriminaalasi nii korrakaitsja Stanislavi kui ka ühe ürituse külastaja Marguse* suhtes. Video autor seda tollal ei avaldanud ja politsei silmis oli see kriminaalmenetluse tõend, mida avalikustada ei tohtinud.

Video algab olukorraga, kus abipolitseiniku rollis olnud kodanikuaktivist Sergei Metlev üritab ohjeldada publiku hulgas olnud Margust. Toona ütles Metlev Postimehele, et suutis vastase põlvili suruda, kuid mees üritas uuesti püsti tõusta.

Appi ka teenistuskoer

«Ehkki selleks hetkeks oli kohal juba kolm politseipatrulli, tekkis mul tunne, et see inimene võib mind lüüa. Haarasin tal kaelast, et ta maha tõmmata. Kui ma koos temaga maha kukkusin, tulid mulle appi kaks juures olnud politseinikku. Ütlesid mulle, et lase lahti, sest nad saavad olukorraga hakkama,» rääkis kodanikuaktivist.

Videost ongi näha, kuidas Margus, kellest Metlev kinni hoiab, lööb üht politseinikest vähemalt kolm korda järjest käega nii tugevasti, kui tema asend hetkel võimaldab. Seejärel kukuvadki nad koos Metleviga maha ja kaks politseinikku üritavad Margust kinni hoida. Samal ajal jõuab sündmuskohale koerajuht politseikoeraga, kes mitu korda haugatab.

Ühtlasi on videost näha, et sealsamas kõrval üritab politseinik Stanislav koos kaaslasega kinni pidada lõpuks kohtuasjas kannatanuna tunnistusi andnud Heigot*, kes on pikali maas. Pärast koera esimesi haugatusi lööb politseinik Heigot esimest korda rusikaga. Möödub mõni sekund, Stanislav vaatab ringi ja lööb Heigot siis veel kaks korda järjest käega. Seejärel tõuseb politseinik püsti, võtab hoogu ja lööb maas lebavat meest jalaga.

Need kaks episoodi ongi kahe  kriminaalasja põhjuseks. Üks algatati Marguse suhtes, kes politseinikke rusikatega lõi, ning teine politseinik Stanislavi suhtes, kes uurijate hinnangul liigset jõudu kasutas.

Kahjuks ei jäänud kumbki neist intsidentidest pealtnägijate videotele, mis kaks aastat tagasi palju kõneainet pakkusid. Vaid jalalööki võib ühe video äärest näha, kui vaataja teab seda sealt otsida. Pärast neid kahte intsidenti suudeti käeraudu panna rusikakangelane Margus, kes hakkas vastu ka siis, kui teda rauduskäsi politseiauto poole eskorditi.

Kuid Heigot, keda korrakaitsja Stanislav neli korda lõi, ei suutnud politseiametnikud nii kiiresti raudu panna ning tema ohjeldamiseks kasutati erivahendina politseikoera, pärast mida mehe vastupanu lakkas. Toona tema ümber olnud sõbrad ütlesid hiljem, et Heigo reaktsioon oli põhjustatud pisargaasist, mida oli talle enne näkku lasknud Dussmann Security turvamees. Olukord lahenes Heigo viimisega politseibussi.

Kohtumenetluse käigus nentis kohtusaali turvataktika eksperdina kutsutud Jaak Kiviste, et jalalöögi otstarbekus jäi talle arusaamatuks. «Antud videos ma ei näinud ohtu kellegi elule, ma ei leia, et see oleks olnud proportsionaalne,» sõnas ta kohtule.

Kohus aga leidis, et kuna Heigo osutas politseinikele vastupanu, siis oli füüsilise jõu kasutamine tema suhtes vältimatu. Vaidlus käiski pigem selle üle, kas see oli proportsionaalne. Kohus leidis, et politseinike lööke hinnates tuleb arvestada tolleks hetkeks kujunenud olukorda tervikuna. Nagu videolt näha, oli siis juba  politseiametnikke rünnatud.

Kohus kaalus lööke

Oluliseks said ka abipolitseinik Metlevi vande all antud tunnistused, et hetkel, kui ta koos Margusega maha kukkus, peksis Heigo teda ägedalt jalgadega. See kinnitab ka teiste politseinike tunnistusi, et Heigo osutas kinnipidamisel selget vastupanu – korrakaitsjate korraldustele oleks ta seaduse järgi pidanud alluma igal juhul.

Kuna Heigo hakkas sel hetkel, kui teda löödi, kõvasti vastu, tõlgendas kohus selle Stanislavi kasuks, sest ta võis märgata midagi, mis nõudis tema kiiret sekkumist. Videost seda ei selgu.

Luges ka see, et Stanislavi lööke ei saanud pidada mitte raske, vaid keskmise füüsilise jõu kasutamiseks, sest jalalöök ei tabanud Heigo pead, vaid tõenäoliselt pigem vasakut puusa või reit.

Kohus kaalus ka seda, kas Heigot oli üldse põhjust kinni pidada, ning jõudis seisukohale, et tema eelnev tõrges käitumine, isikutuvastusest keeldumine ja ebatsensuursed väljendid politseiametnike aadressil andsid selleks alust. Alkoholijoobes olnud mees tõrjus korrakaitsjaid ka kätega eemale.

Kõigi nende argumentide ja muude tõendite põhjal leidiski kohus, et Stanislavi tegevus oli proportsionaalne soovitud eesmärgiga: Heigo käed raudu panna ja füüsiline konflikt lõpetada. Seetõttu mõistetigi Stanislav õigeks.

Marguse suhtes kriminaalmenetlus kestab.

* Loos on kasutatud vaid Stanislavi ja Marguse eesnime, sest kumbagi ei ole tehtu eest kriminaalkorras karistatud. Kannatanuks olnud Heigo on ise oma eesnime avaldanud hiljem antud intervjuudes.

------

Stanislav jäi tööst ilma

Mõni nädal hiljem vabastati politseinik Stanislav siiski teenistusest, ent mitte Kultuuritolmul juhtunu pärast.

«2014. aasta 29. juulil sundis ta tööst vabal ajal ja isikliku sõiduautoga liigeldes Tallinnas Pärnu maanteel korduvalt peatuma ühe sõidukijuhi ning hirmutas oma käitumisega kaasliiklejaid. Stanislav ei teatanud juhtunust häirekeskusele ega oma vahetule juhile. Distsiplinaarmenetluses ei leidnud kinnitust, et teine autojuht oleks käitunud ohtlikult või provotseerivalt,» võttis asja kokku Põhja prefekt Kristian Jaani.

Nii vabastatigi Stanislav teenistusest vääritu käitumise pärast liikluses. Asjaosaline ise ei soovinud seda sündmust kommenteerida.

Seotud lood
13.10.2016 15.10.2016
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto