Sisukord
Kultuur
Tänane leht
17.10.2016
Eesti Tervise ja heaolu infosüsteemi keskus püüab e-tervist jalule aidata Botaanikaaed näitab kuulsaid ja kummalisi taimi Vabaerakond osaleb kohalikel valimistel valimisliitudes Keskerakond valis volikogu esimeheks Kersti Sarapuu Ossinovski ennustab valitsusele Reformierakonna sisetülide tõttu keerulisi aegu Eesti on paarikümne aastaga muutunud kümme korda ohutumaks Tartu lennujaama juhi vallandamist ümbritseb piinlik vaikus (1) Kust tulevad sõna kadekops, viha ja missuguseid tunnetega sõnu kasutavad eestlased kõige rohkem (2) Majandus Puhas loodus aitab müüa piiritust ja kasekäsna Euroopa panganduse nõrkus on väike kasumlikkus (2) Välismaa AJA PEEGEL: Panfilovlaste legend on visa kaduma (7) Hiina ja Pakistani sõprus: magusam kui mesi, tugevam kui teras Hispaania välisminister: vahetame teemat (1) Poola endise presidendi säilmed kaevatakse üles PILTUUDIS: 5000 PEGIDA protestijat tähistasid teist aastapäeva Mosul elab läheneva veresauna hirmus «Hull vene teadlane» plaanib tõsta orbiidile esimese kosmoseriigi Arvamus Kaire Uusen: kas tervis on enda teha? Lea Danilson-Järg: sündimuse kasvuks on vaja ületada kahe lapse barjäär (33) Andres Ammas: õpetajale kümme protsenti palka juurde (4) Postimees 1936. aastal: viimane aeg ära hoida katastroofi Maive Rute: imperialistid ausate tööinimeste kallal (3) Sirje Niitra: kelle asi on tervis? (2) Juhtkiri: põhimõttelised küsimused keskerakondlastele (2) Päeva karikatuur Kultuur Professor Veidemanni veidemeekum Autor olla tähendab julgeda Väekas sissepühitsemine koos jalutuskäiguga ajaloos (2) Sport Rapla näitas Tarvale koha kätte Vägeva prantslase neljas triumf ja Tänaku tihedad tööpäevad rehvidega Peep Pahv: ullikesed sportlased, peksupoistest arstid ja riiklik ringkaitse (4) Selver võttis Pärnul kommi suust MotoGP noor staar tõusis tagasi troonile Eesti jalgpalli valitsejaks pürgija edu saladused Tarbija Lotte telefoni peidetud mängud tekitavad suuri arveid (1) Millise lotopiletiga on kõige suurem võimalus võita? (4) Pipragaasi kasutamine on omaette kunst Tartu Jää tuleku eel heitlesid sõudeoktetid Juhtkiri: Rail Balticust. Kas tagurlikult? (2) Miks me siis üldse prügi sordime, kui kõik kokku valatakse? (1) Teatrite linn Tartu saab juurde veel ühe teatrimaja Keda ikkagi kaasab meie kaasav eelarve? Sügispimeduses linna lisandub valgustust Väekas sissepühitsemine koos jalutuskäiguga ajaloos (2) Värske kala läheb järveäärses väikses tehases otse purki või ahju Tartus jäi neli kilomeetrit kruusatänavaid vähemaks Luikede rännuteel lendav inglanna jääb Tartusse hiljaks Meelelahutus Koomiks Sudoku

Autor olla tähendab julgeda

2 min lugemist
Rein Veidemann raamatu esitlus FOTO: Toni Läänsalu

Rein Veidemann on väga tundeline inimene. Ent temas on nii palju ruumi, et ühelgi eesti kirjanikul, kellest ta on kirjutanud väga põhjalikult, uurinud allikaid, selgitanud enesele fooni, pannud oma sõnadega teose otse särama – ja pöördunud järgmises Postimehes hoopis uue teose ja autori juurde –, ei ole põhjust kiivuseks.

Tellijale Tellijale

Meie kirjanduse heal hoidjal lihtsalt ongi vaimustust kõigi jaoks! Ta on aastaid nii Tartu kui Tallinna Ülikoolis professorina lugenud kursust «Eesti kultuuri alused ja tähendus». Ent see ometi ei sunni teda koostama praegu pooleli olevat koguteost «Eesti kultuuri semiootika», kokku panema ja kommenteerima raamatut «101 eesti kirjandusteost» ning valmistama antoloogiat «Sada hetke eesti luules». Lisaks täitma Postmehes rubriiki «Eesti kultuuri täheatlas», mis praeguseks on üle kasvanud veelgi avaramat haritust eeldavaks tekstiks, ning avama veerge värskele algupärasele luulesõnale. Kuid ta teeb seda kõike.

Olen nii palju kuulnud öeldavat: kui ei oleks Reinu tormilist tegutsemist kultuuriajakirjanduses, siis kes veel märkaks ja mäletaks veel meie kirjanduslikke suurvaime nende tähtpäevadel. Kes reageeriks juba enne ilmumist eesti algupärandile, ja seda just teose kultuuriväärtusest lähtudes, kellel oleks veel selline eruditsioon ja võrdlusväli. Ja kirjutamiskiirus. Ning sõnavalitsemine. Lisaksin veel: nii avar süda, et nende kirjutiste ajel võib küll mõnigi järgmiseks sammuks tuule tiibadesse saada, kui tiivad ise peaks kandma. Kuid sellest tähtsamgi on, et tema reageeringud pole kunagi kellelgi kirjutamistahet halvanud.

15.10.2016 18.10.2016
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto