Sisukord
Arvamus
Tänane leht
17.10.2016
Eesti Tervise ja heaolu infosüsteemi keskus püüab e-tervist jalule aidata Botaanikaaed näitab kuulsaid ja kummalisi taimi Vabaerakond osaleb kohalikel valimistel valimisliitudes Keskerakond valis volikogu esimeheks Kersti Sarapuu Ossinovski ennustab valitsusele Reformierakonna sisetülide tõttu keerulisi aegu Eesti on paarikümne aastaga muutunud kümme korda ohutumaks Tartu lennujaama juhi vallandamist ümbritseb piinlik vaikus (1) Kust tulevad sõna kadekops, viha ja missuguseid tunnetega sõnu kasutavad eestlased kõige rohkem (2) Majandus Puhas loodus aitab müüa piiritust ja kasekäsna Euroopa panganduse nõrkus on väike kasumlikkus (2) Välismaa AJA PEEGEL: Panfilovlaste legend on visa kaduma (7) Hiina ja Pakistani sõprus: magusam kui mesi, tugevam kui teras Hispaania välisminister: vahetame teemat (1) Poola endise presidendi säilmed kaevatakse üles PILTUUDIS: 5000 PEGIDA protestijat tähistasid teist aastapäeva Mosul elab läheneva veresauna hirmus «Hull vene teadlane» plaanib tõsta orbiidile esimese kosmoseriigi Arvamus Kaire Uusen: kas tervis on enda teha? Lea Danilson-Järg: sündimuse kasvuks on vaja ületada kahe lapse barjäär (33) Andres Ammas: õpetajale kümme protsenti palka juurde (4) Postimees 1936. aastal: viimane aeg ära hoida katastroofi Maive Rute: imperialistid ausate tööinimeste kallal (3) Sirje Niitra: kelle asi on tervis? (2) Juhtkiri: põhimõttelised küsimused keskerakondlastele (2) Päeva karikatuur Kultuur Professor Veidemanni veidemeekum Autor olla tähendab julgeda Väekas sissepühitsemine koos jalutuskäiguga ajaloos (2) Sport Rapla näitas Tarvale koha kätte Vägeva prantslase neljas triumf ja Tänaku tihedad tööpäevad rehvidega Peep Pahv: ullikesed sportlased, peksupoistest arstid ja riiklik ringkaitse (4) Selver võttis Pärnul kommi suust MotoGP noor staar tõusis tagasi troonile Eesti jalgpalli valitsejaks pürgija edu saladused Tarbija Lotte telefoni peidetud mängud tekitavad suuri arveid (1) Millise lotopiletiga on kõige suurem võimalus võita? (4) Pipragaasi kasutamine on omaette kunst Tartu Jää tuleku eel heitlesid sõudeoktetid Juhtkiri: Rail Balticust. Kas tagurlikult? (2) Miks me siis üldse prügi sordime, kui kõik kokku valatakse? (1) Teatrite linn Tartu saab juurde veel ühe teatrimaja Keda ikkagi kaasab meie kaasav eelarve? Sügispimeduses linna lisandub valgustust Väekas sissepühitsemine koos jalutuskäiguga ajaloos (2) Värske kala läheb järveäärses väikses tehases otse purki või ahju Tartus jäi neli kilomeetrit kruusatänavaid vähemaks Luikede rännuteel lendav inglanna jääb Tartusse hiljaks Meelelahutus Koomiks Sudoku

Kaire Uusen: kas tervis on enda teha?

3 min lugemist

Üha rohkem on kuulda sõnavõtte, et inimene vastutagu oma tervise eest ise ja haigus on inimese enda süü. Tahaks nõustuda, aga elus kehtivad paraku tervise puhul sageli Murphy seadused.

Tellijale Tellijale

Elus on nii, et haigeks jäävad ootamatult ka need, kes on olnud tublid, korralikud või raskeks haiguseks liiga noored. Kui olin kaheteistkümnene, nägin pealt pinginaabri pikka rasket haigust, hääbumist ja surma. Tema, kes oli varem olnud sportlik ja energiline, arutles oma surma eel haiglavoodis lamades täiskasvanulikult, et ei tea, miks nii läks või mida ta valesti tegi. Tema lause «Küll sa oled õnnelik inimene, et oled terve» lõi minust tookord terava jutina läbi ja jäi kauaks hinge vaevama. Aastaid tundus mulle, et märkan oma kehas samasuguseid märke nagu tema – selliseid, mis ennustasid raske haiguse tulekut. See kurb lugu aga kinnitas mulle juba noorena, et mitte keegi pole ühegi haiguse eest kaitstud.

Kui aastakümneid füüsilist tööd teinud naine arsti juurde läks, ütles viimane talle, et ärge tehke nii palju tööd – see olevat ainus raviretsept. Kui naine küsis vastu, kes selle töö siis ära teeb ja kust ta raha peaks saama, kehitas arst õlgu. Kui küsida Eesti tööandjatelt, on enamik seisukohal, et eestlane teeb liiga vähe tööd ja on pigem laisk. Kui aga tavaline töötaja haigeks jääb, heidetakse ta kõrvale süüdistustega, et on ise oma tervise nahka pannud. Sööb valesti ja üldse elab valesti. Kui suurel osal inimestel on võimalik elada ja töötada nii, et töö saaks hästi tehtud, tervis jääks alles ja ka tööandja rahule?

15.10.2016 18.10.2016
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto