Sisukord
Eesti
Tänane leht
17.10.2016
Eesti Tervise ja heaolu infosüsteemi keskus püüab e-tervist jalule aidata Botaanikaaed näitab kuulsaid ja kummalisi taimi Vabaerakond osaleb kohalikel valimistel valimisliitudes Keskerakond valis volikogu esimeheks Kersti Sarapuu Ossinovski ennustab valitsusele Reformierakonna sisetülide tõttu keerulisi aegu Eesti on paarikümne aastaga muutunud kümme korda ohutumaks Tartu lennujaama juhi vallandamist ümbritseb piinlik vaikus (1) Kust tulevad sõna kadekops, viha ja missuguseid tunnetega sõnu kasutavad eestlased kõige rohkem (2) Majandus Puhas loodus aitab müüa piiritust ja kasekäsna Euroopa panganduse nõrkus on väike kasumlikkus (2) Välismaa AJA PEEGEL: Panfilovlaste legend on visa kaduma (7) Hiina ja Pakistani sõprus: magusam kui mesi, tugevam kui teras Hispaania välisminister: vahetame teemat (1) Poola endise presidendi säilmed kaevatakse üles PILTUUDIS: 5000 PEGIDA protestijat tähistasid teist aastapäeva Mosul elab läheneva veresauna hirmus «Hull vene teadlane» plaanib tõsta orbiidile esimese kosmoseriigi Arvamus Kaire Uusen: kas tervis on enda teha? Lea Danilson-Järg: sündimuse kasvuks on vaja ületada kahe lapse barjäär (33) Andres Ammas: õpetajale kümme protsenti palka juurde (4) Postimees 1936. aastal: viimane aeg ära hoida katastroofi Maive Rute: imperialistid ausate tööinimeste kallal (3) Sirje Niitra: kelle asi on tervis? (2) Juhtkiri: põhimõttelised küsimused keskerakondlastele (2) Päeva karikatuur Kultuur Professor Veidemanni veidemeekum Autor olla tähendab julgeda Väekas sissepühitsemine koos jalutuskäiguga ajaloos (2) Sport Rapla näitas Tarvale koha kätte Vägeva prantslase neljas triumf ja Tänaku tihedad tööpäevad rehvidega Peep Pahv: ullikesed sportlased, peksupoistest arstid ja riiklik ringkaitse (4) Selver võttis Pärnul kommi suust MotoGP noor staar tõusis tagasi troonile Eesti jalgpalli valitsejaks pürgija edu saladused Tarbija Lotte telefoni peidetud mängud tekitavad suuri arveid (1) Millise lotopiletiga on kõige suurem võimalus võita? (4) Pipragaasi kasutamine on omaette kunst Tartu Jää tuleku eel heitlesid sõudeoktetid Juhtkiri: Rail Balticust. Kas tagurlikult? (2) Miks me siis üldse prügi sordime, kui kõik kokku valatakse? (1) Teatrite linn Tartu saab juurde veel ühe teatrimaja Keda ikkagi kaasab meie kaasav eelarve? Sügispimeduses linna lisandub valgustust Väekas sissepühitsemine koos jalutuskäiguga ajaloos (2) Värske kala läheb järveäärses väikses tehases otse purki või ahju Tartus jäi neli kilomeetrit kruusatänavaid vähemaks Luikede rännuteel lendav inglanna jääb Tartusse hiljaks Meelelahutus Koomiks Sudoku

Tervise ja heaolu infosüsteemi keskus püüab e-tervist jalule aidata

5 min lugemist
E-tervise lahenduste üle nurisevad nii haiged kui ka arstid. FOTO: Joosep Martinson / Õhtuleht

Eesti on aastaid end Euroopas tutvustanud kui edukat  e-tervise riiki. Nüüd tunnistab sotsiaalministeeriumi e-teenuste arengu ja innovatsiooni asekantsler Ain Aaviksoo, et senine e-tervise mudel ei toimi ning uuest aastast hakkab selle arendamisega tegelema tervise ja heaolu infosüsteemi keskus. 

Tellijale Tellijale

- Eesti on suutnud e-tervist Euroopas turundada kui suurepärast lahendust, samas ei ole sellega rahul ei patsiendid, arstid ega ka riigikontroll. Mis omal ajal valesti läks, et seda korralikult käima ei saadud?

Meie ambitsioon oli lihtsalt erakordselt suur. Riigikontroll kritiseeris, et algselt lubatut ei  ole suudetud lõpuni realiseerida. Kui me välismaal  kiita saame, siis selle eest, mis me ära oleme teinud. Kui me ise kriitilised oleme, siis selles osas, mis on veel tegemata. Ega ma ei oska muud öelda, kui et me natukene ülehindasime ülesande keerukust. Aga kindlasti oleme aja jooksul targemaks saanud. Ning kui me poleks julgeid ambitsioone püstitanud, pole üldse kindel, kas oleksime nii kaugele jõudnud.

- Meedikute juttudest tuleb välja, et ka juba valmis tehtud e-tervise lahendused on kohmakad ja ei sobi neile. Haiglatelt nõuab see lisaraha. Kuidas uus asutus neid probleeme vältida kavatseb?

Kõigilt neilt, kes kritiseerivad, võiks küsida, kas nad on valmis hommepäev loobuma neist teenustest, mida riik ja haigla neile arvuti teel pakuvad. Ma julgen arvata, et neid on äärmiselt vähe.

15.10.2016 18.10.2016
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto