Sisukord
Arvamus
Tänane leht
17.10.2016
Eesti Tervise ja heaolu infosüsteemi keskus püüab e-tervist jalule aidata Botaanikaaed näitab kuulsaid ja kummalisi taimi Vabaerakond osaleb kohalikel valimistel valimisliitudes Keskerakond valis volikogu esimeheks Kersti Sarapuu Ossinovski ennustab valitsusele Reformierakonna sisetülide tõttu keerulisi aegu Eesti on paarikümne aastaga muutunud kümme korda ohutumaks Tartu lennujaama juhi vallandamist ümbritseb piinlik vaikus (1) Kust tulevad sõna kadekops, viha ja missuguseid tunnetega sõnu kasutavad eestlased kõige rohkem (2) Majandus Puhas loodus aitab müüa piiritust ja kasekäsna Euroopa panganduse nõrkus on väike kasumlikkus (2) Välismaa AJA PEEGEL: Panfilovlaste legend on visa kaduma (7) Hiina ja Pakistani sõprus: magusam kui mesi, tugevam kui teras Hispaania välisminister: vahetame teemat (1) Poola endise presidendi säilmed kaevatakse üles PILTUUDIS: 5000 PEGIDA protestijat tähistasid teist aastapäeva Mosul elab läheneva veresauna hirmus «Hull vene teadlane» plaanib tõsta orbiidile esimese kosmoseriigi Arvamus Kaire Uusen: kas tervis on enda teha? Lea Danilson-Järg: sündimuse kasvuks on vaja ületada kahe lapse barjäär (33) Andres Ammas: õpetajale kümme protsenti palka juurde (4) Postimees 1936. aastal: viimane aeg ära hoida katastroofi Maive Rute: imperialistid ausate tööinimeste kallal (3) Sirje Niitra: kelle asi on tervis? (2) Juhtkiri: põhimõttelised küsimused keskerakondlastele (2) Päeva karikatuur Kultuur Professor Veidemanni veidemeekum Autor olla tähendab julgeda Väekas sissepühitsemine koos jalutuskäiguga ajaloos (2) Sport Rapla näitas Tarvale koha kätte Vägeva prantslase neljas triumf ja Tänaku tihedad tööpäevad rehvidega Peep Pahv: ullikesed sportlased, peksupoistest arstid ja riiklik ringkaitse (4) Selver võttis Pärnul kommi suust MotoGP noor staar tõusis tagasi troonile Eesti jalgpalli valitsejaks pürgija edu saladused Tarbija Lotte telefoni peidetud mängud tekitavad suuri arveid (1) Millise lotopiletiga on kõige suurem võimalus võita? (4) Pipragaasi kasutamine on omaette kunst Tartu Jää tuleku eel heitlesid sõudeoktetid Juhtkiri: Rail Balticust. Kas tagurlikult? (2) Miks me siis üldse prügi sordime, kui kõik kokku valatakse? (1) Teatrite linn Tartu saab juurde veel ühe teatrimaja Keda ikkagi kaasab meie kaasav eelarve? Sügispimeduses linna lisandub valgustust Väekas sissepühitsemine koos jalutuskäiguga ajaloos (2) Värske kala läheb järveäärses väikses tehases otse purki või ahju Tartus jäi neli kilomeetrit kruusatänavaid vähemaks Luikede rännuteel lendav inglanna jääb Tartusse hiljaks Meelelahutus Koomiks Sudoku

Juhtkiri: põhimõttelised küsimused keskerakondlastele

2 min lugemist
FOTO: Urmas Nemvalts

Keskerakonna uuteks pealikeks pürgijatel tuleb teha selge veelahe ja öelda välja oma seisukohad mitte üksnes erakonna sisemise asjaajamise kohta, vaid ka mitmes väga põhimõttelises küsimuses. Alustades putinistidega flirtimisest ja lõpetades korruptsiooniga.

Praeguses olukorras ei piisa hillitsetud seletustest, et Keskerakonna leping Ühtse Venemaaga polevat kunagi tööle hakanudki ja sel polevat mingit tegelikku tähendust. Kasvõi hüüatused, mida oleme televisiooni vahendusel Kremli võimupartei tegelastelt kuulnud, ei lase paraku uskuda, et nimetatud lepingul mingisugust sisulist kaalu pole.

End sõjakuritegusid toime panevast režiimist distantseerida on vältimatult vajalik ning Keskerakonna tulevastel juhtidel peab olema julgust ja südikust seletada seda ka Eesti venekeelsetele inimestele. Jah, keegi ei arvagi, et isegi keskerakondlastel oleks seda ida poolt tuleva massiivse (sõja)propaganda valguses lihtne teha, ent ometi peavad nad võtma selge positsiooni ning seda ka kõva häälega välja ütlema.

Arusaadav veelahe tuleb tõmmata ka korruptsiooni suhtes. Samuti selles, mida nad mõtlevad ette võtta maksumaksja raha eest üles ehitatud erakondliku propaganda kanalitega. Ka seda tuleb osata ja julgeda ausalt seletada üheselt mõistetavate eestikeelsete sõnadega ning rääkida sama ka neile Eesti inimestele, kelle emakeel on vene keel.

Ei tasu unustada, et juba järgmisel aastal seisavad ees kohalike volikogude valimised. Küsimus on selles, millised sõnumid on Jüri Ratasel ja teistel neile inimestele, kes on mitmetel järjestikustel valimistel andnud oma hääle Keskerakonnale nii Tallinna linnas kui ka mitmes teises omavalitsuses.

Laupäeval Keskerakonna volikogul toimunu osutab, et selle partei asutaja ja esimees Edgar Savisaar pole kunagi varem olnud juhtpositsiooni kaotamisele nii lähedal kui praegu. Aasta tagasi toimunud erakonna kongressil jäi ta konkurentsis Kadri Simsoniga mõnekümne häälega peale. Vahepeal on aga suur jagu erakonna piirkondadest tema kontrolli alt libisenud. Peale selle on oht, et erakond kannab oma kampaaniameistriga varem sõlmitud ja pikalt varjatud lepingute tõttu suurt majanduslikku kahju, äratanud ka palju neid, kes veel mullu Savisaare selja taga seisid. Hasartmängurid võivad praegu teha kihlvedudes üsna julgelt panuseid sellele, et kuu aja pärast on Keskerakonna esimees juba Jüri Ratas.

Võiksime ju kõrvaltvaatajatena jälgida ühe erakonna juhivahetust kui teatavat tragöödia elementidega meelelahutust. Isegi tunda kaasa mehele, kellel pole jätkunud taipu ja julgust astuda kõrvale, kuni seda sai veel teha ise naeruväärseks muutumata.

Valikud on aga põhimõttelised ning peale senise juhi tõrjumise ja partei sisemise arvepidamise kordategemise tuleb selle erakonna tulevastel juhtidel ka need välja öelda.

Seotud lood
15.10.2016 18.10.2016
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto