Sisukord
Arvamus
Postimees
17.02.2020
Toetuste arestimine külvas abivajajates segadust (9) Eesti Apteegireformi ilmselt enam ei väära (3) Soome meri andis välja pool aastat kadunud pärnaka (1) Valvekaamera õppesõiduautosse? Pigem mitte (2) Aevastamishooaeg varsti käes Majandus Galeriid ⟩ Eripärased hotellid raputavad Tallinna (1) Jahenev tööturg vähendab nõudlust töökäte järele 2500 ühendust taotlevad tuludeklareerijate annetusi (1) Välismaa Karmid piirangud näivad pidurdavat viiruse levikut Hiinas Kaljulaid: Euroopa peaks suutma rohkem ise hakkama saada (1) Tosin sõjandustrendi: mida ütleb maailma kohta raport «World Military Balance 2020»? (1) Põhilise julgeolekumurena jäid Müncheni konverentsil kõlama Hiina ja Liibüa Arvamus Juhtkiri: läänetuse lainetus (10) Toomas Toomsalu: sääsereis ja surmakutsar Mart Raudsaar: sõnavabadus ei tähenda ajuvabadust (28) Madis Somelar: minister peaks õpetajatega arvestama Kristjan Vassil: kliinikum vajab muutusi (1) Kultuur Svetlana Aleksijevitš: kirjutamisel juhindun vaistust Anu Raua kunstiteos kroonib Tartu rahu lepingut Elutoasõbralikuks tehtud õuduslugu Sport Taas maailmarekordit nihutanud Duplantis: kavatsen tulevikuski piire kompida Guardiola-ajastu lõpp Manchester Citys? PM ROOTSIS ⟩ Evans näitas, et MM-tiitel on tänavu väga lahtine Loginov jäi norralaste hammaste vahele Vana rekordi alistanud Nazarov: ma ei oodanud sellist aega Tartu Kümmekond entusiasti läbis pika Tartu maratoni raja joostes Laest kukkunud krohvilahmakas sundis spordisaali sulgema Linn tahab nõudeid äpitaksodele karmistada (1) Vehkleja Julia Beljajeva kella ei vaata Arvustus ⟩ Romantiline ja suviselt muretu «Talve» Meelelahutus Koomiks Sudoku

Juhtkiri: põhimõttelised küsimused keskerakondlastele

2 min lugemist
FOTO: Urmas Nemvalts

Keskerakonna uuteks pealikeks pürgijatel tuleb teha selge veelahe ja öelda välja oma seisukohad mitte üksnes erakonna sisemise asjaajamise kohta, vaid ka mitmes väga põhimõttelises küsimuses. Alustades putinistidega flirtimisest ja lõpetades korruptsiooniga.

Praeguses olukorras ei piisa hillitsetud seletustest, et Keskerakonna leping Ühtse Venemaaga polevat kunagi tööle hakanudki ja sel polevat mingit tegelikku tähendust. Kasvõi hüüatused, mida oleme televisiooni vahendusel Kremli võimupartei tegelastelt kuulnud, ei lase paraku uskuda, et nimetatud lepingul mingisugust sisulist kaalu pole.

End sõjakuritegusid toime panevast režiimist distantseerida on vältimatult vajalik ning Keskerakonna tulevastel juhtidel peab olema julgust ja südikust seletada seda ka Eesti venekeelsetele inimestele. Jah, keegi ei arvagi, et isegi keskerakondlastel oleks seda ida poolt tuleva massiivse (sõja)propaganda valguses lihtne teha, ent ometi peavad nad võtma selge positsiooni ning seda ka kõva häälega välja ütlema.

Arusaadav veelahe tuleb tõmmata ka korruptsiooni suhtes. Samuti selles, mida nad mõtlevad ette võtta maksumaksja raha eest üles ehitatud erakondliku propaganda kanalitega. Ka seda tuleb osata ja julgeda ausalt seletada üheselt mõistetavate eestikeelsete sõnadega ning rääkida sama ka neile Eesti inimestele, kelle emakeel on vene keel.

Ei tasu unustada, et juba järgmisel aastal seisavad ees kohalike volikogude valimised. Küsimus on selles, millised sõnumid on Jüri Ratasel ja teistel neile inimestele, kes on mitmetel järjestikustel valimistel andnud oma hääle Keskerakonnale nii Tallinna linnas kui ka mitmes teises omavalitsuses.

Laupäeval Keskerakonna volikogul toimunu osutab, et selle partei asutaja ja esimees Edgar Savisaar pole kunagi varem olnud juhtpositsiooni kaotamisele nii lähedal kui praegu. Aasta tagasi toimunud erakonna kongressil jäi ta konkurentsis Kadri Simsoniga mõnekümne häälega peale. Vahepeal on aga suur jagu erakonna piirkondadest tema kontrolli alt libisenud. Peale selle on oht, et erakond kannab oma kampaaniameistriga varem sõlmitud ja pikalt varjatud lepingute tõttu suurt majanduslikku kahju, äratanud ka palju neid, kes veel mullu Savisaare selja taga seisid. Hasartmängurid võivad praegu teha kihlvedudes üsna julgelt panuseid sellele, et kuu aja pärast on Keskerakonna esimees juba Jüri Ratas.

Võiksime ju kõrvaltvaatajatena jälgida ühe erakonna juhivahetust kui teatavat tragöödia elementidega meelelahutust. Isegi tunda kaasa mehele, kellel pole jätkunud taipu ja julgust astuda kõrvale, kuni seda sai veel teha ise naeruväärseks muutumata.

Valikud on aga põhimõttelised ning peale senise juhi tõrjumise ja partei sisemise arvepidamise kordategemise tuleb selle erakonna tulevastel juhtidel ka need välja öelda.

Seotud lood
15.02.2020 17.02.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Minu Meedia kontole.
LOGI SISSE
Sul ei ole kontot?
Loo Minu Meedia konto