Sisukord
Arvamus
Tänane leht
18.10.2016
Eesti Mida võiks Savisaare tiib pärast irdumist peale hakata? Rahandusministeerium hakkab uurima EASi toetust Ärma talule (1) Opositsioon valmistub Rõivast umbusaldama Ministeerium vaeb luba tehinguid enam avalikustada Vähem viina ja vigastussurmasid Lapsed õppisid elupäästmist Mida arvavad meremürast mereimetajad? EASist saab ettevõtlusagentuur (3) Laevaliikluse kurdistav mürataust ohustab Läänemere loomade elutegevust LHV sihib uue kodulaenuga jõukamat eestlast Tõnis Oja kommentaar: mis on Eesti Energia tõusude ja mõõnade taga (2) Ärma talu läbi aastate (1) Kaljurand lubab lähipäevil oma plaanides selgust (2) Majandus Tõnis Oja kommentaar: mis on Eesti Energia tõusude ja mõõnade taga (2) Tonnist põlevkivist jääb järele ligi pool tonni tuhka Välismaa Analüütiku sõnul Moskva Türgile läänt ei asenda Kataloonia: küsimus on demokraatias Türgi räägib venelastelt rakettide ostmisest Calais' põgenikelaager aetakse laiali Pilgud Marsile: ExoMars asub punaselt planeedilt elu otsima (1) ISISe liikmesse armunud Vene üliõpilast ähvardab vangistus Arvamus Risto Berendson: ma kirjutan Teile, härra president (32) Viktor Turkin: arstide ringkaitsest, ametieetikast ning võltsingutest (5) Juhtkiri: Reformierakonna varjuteater teelahkmel (1) Postimees 1993. aastal: «Tartu» kauplus jagas tasuta piima Pärtel-Peeter Pere: ooperimaja või mereäärne bensukas? (2) Alar Kilp: poliitik ei ole meeste amet (2) Kultuur Muusikalivõtmes vabadusvõitlus Sport Tartu Maraton päris FISilt aru Uudne olukord suunas tartlased õigete otsusteni Mattias Käidi tõi Inglismaale ka Gareth Bale’i avastanud talendikütt Lausanne – maailma spordi juhtimiskeskus või korruptsioonipesa? Tennise paha poiss kaotas meelega Tartu Jäätmejaamadel tekkis lootus rehvimägedest lahti saada Mõista või hukka mõista? Lasteaiatöötaja teipis teisi lapsi kiusanud marakrati sõrmed kinni (17) Kunstnik peidab aktid abstraktsioonidesse Tartu Ülikool läheb Austria klubi vastu uue mehega Tartu maratoni korraldajad plaanivad Tehvandile varurada Meelelahutus Koomiks Sudoku

Viktor Turkin: arstide ringkaitsest, ametieetikast ning võltsingutest

3 min lugemist
Viktor Turkin FOTO: Erakogu

Vandeadokvaat Viktor Turkin hoiatab Eesti meditsiinis leviva tendentsi eest: kohtutele ja teistelegi ametiasutustele esitatavad dokumendid on kohati muutunud kaubaks, mida saab soetada mõõduka tasu eest.

Tellijale Tellijale

Puudujääkidest ravivigade tuvastamisel enam teeb muret lihtsus, millega on võimalik saada kõikvõimalikke meditsiinilisi tõendeid kohtutele ja muudele ametiasutustele esitamiseks. Turunõudluse tingimustes on lühikese aja jooksul meie riigis kerkinud igat liiki psühholoogide ja psühhiaatrite äriettevõtteid, kust võib suuremate probleemideta ja väikese tasu eest soetada «spetsialisti arvamusi» isikute kohta, keda arvamuse koostajad pole üldjuhul näinudki, lähematest uuringutest rääkimata.

Karistusõiguslikult on sellise tõendi või arvamuse andmist võimalik kvalifitseerida intellektuaalse võltsinguna, st dokumendina, mille on allkirjastanud küll selleks pädev isik, kuid mis sisuliselt koosneb ebaõigetest andmetest ehk teisisõnu võltsingutest. Niimoodi saadud psühholoogide-psühhiaatrite arvamusi üritatakse laialdaselt kasutada näiteks perekonnaõiguslikes (laste hooldusõiguse) kohtuasjades tõendamaks, et üks vanem on lapsele ohtlik või vähemasti ilma igasuguste vanemlike võimeteta.

Mul endal on tulnud pöörduda ühe Tallinnas äärmiselt halva kuulsuse omandanud psühholoogilis-psühhiaatrilise raviasutuse tegevuse asjus nii Eesti Arstide Liidu eetikakomisjoni kui ka sotsiaalministeeriumi juures tegutseva Terviseteenuse Kvaliteedi Hindamise Ekspertkomisjoni poole.

Esimene neist keeldus asja arutamast põhjendusel, et neil puuduvat vajalikud ressursid sedavõrd tõsise kaebuse uurimiseks, teisest tuli keerutav ning teemast täielikult mööda libisev vastus, et tagantjärele polevat neil võimalik tuvastada kõiki vajalikke asjaolusid (kuigi mõjuv asjakohane materjal oli kaebusele lisatud).

Mis sa siin ikka enam öelda oskad? Äriks muudetud meditsiiniteenuste vallas hakkab üha sagedamini juhtuma, et arst või psühholoog ei pea mingilgi määral veenduma oma kliendilt (patsiendilt) saadava teabe õigsuses ning kliendi soovitavaid seisukohti õigusvaidluses ollakse kohe valmis vormistama meditsiinilise või psühholoogise arvamusena.

Ning edasi hakkab paber oma elu elama ja rändab rõõmsalt kohtutoimikusse kui ilmselge ja ainuõige ekspertarvamus. Arvamuse koostaja üldjuhul ise kohtusse ei ilmu ja ega kohtud seda nii väga nõuagi.

Minu kunagisele sellekohasele küsimusele vastas aastaid tervishoiu järelevalvega tegelenud dr Peeter Mardna, et arst peaks eelduslikult oma patsiendi juttu uskuma. On ju ka advokatuuri eetikakoodeksis selge säte, et advokaat ei ole kohustatud kontrollima kliendi poolt talle usaldatud teabe õigsust ega vastuta selle tõele vastavuse eest.

Siin on aga selge ja põhimõtteline erinevus. See, kui advokaat klienti kaitseb või esindab, ei ole iseseisev tõend kliendi süütuse või teatud õiguste olemasolu kohta. Kui aga arst esitab patsiendi soovil talle teist isikut kompromiteeriva sisuga arvamuse, ületab see lubamatult arsti kutsetöö ning ametieetika piiri.

Viimasel juhul on tegu olukorraga, kus arst vormistab patsiendi subjektiivse seisukoha raviasutuse blanketile ning tekitab niimoodi tõendi, millel mõnel juhul on olnud oluline kaal ka kohtumenetlustes. Näiteks esitab psühhiaater arvamuse, soovitades keelustada kõik kohtumised väikelapse ja lahus elava vanema vahel, kuna need mõjuvat lapse tervisele halvasti.

17.10.2016 19.10.2016
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto