Sisukord
Arvamus
Postimees
18.10.2016
Eesti Mida võiks Savisaare tiib pärast irdumist peale hakata? Rahandusministeerium hakkab uurima EASi toetust Ärma talule (1) Opositsioon valmistub Rõivast umbusaldama Ministeerium vaeb luba tehinguid enam avalikustada Vähem viina ja vigastussurmasid Lapsed õppisid elupäästmist Mida arvavad meremürast mereimetajad? EASist saab ettevõtlusagentuur (3) Laevaliikluse kurdistav mürataust ohustab Läänemere loomade elutegevust LHV sihib uue kodulaenuga jõukamat eestlast Tõnis Oja kommentaar: mis on Eesti Energia tõusude ja mõõnade taga (2) Ärma talu läbi aastate (1) Kaljurand lubab lähipäevil oma plaanides selgust (2) Majandus Tõnis Oja kommentaar: mis on Eesti Energia tõusude ja mõõnade taga (2) Tonnist põlevkivist jääb järele ligi pool tonni tuhka Välismaa Analüütiku sõnul Moskva Türgile läänt ei asenda Kataloonia: küsimus on demokraatias Türgi räägib venelastelt rakettide ostmisest Calais' põgenikelaager aetakse laiali Pilgud Marsile: ExoMars asub punaselt planeedilt elu otsima (1) ISISe liikmesse armunud Vene üliõpilast ähvardab vangistus Arvamus Risto Berendson: ma kirjutan Teile, härra president (32) Viktor Turkin: arstide ringkaitsest, ametieetikast ning võltsingutest (5) Juhtkiri: Reformierakonna varjuteater teelahkmel (1) Postimees 1993. aastal: «Tartu» kauplus jagas tasuta piima Pärtel-Peeter Pere: ooperimaja või mereäärne bensukas? (2) Alar Kilp: poliitik ei ole meeste amet (2) Kultuur Muusikalivõtmes vabadusvõitlus Sport Tartu Maraton päris FISilt aru Uudne olukord suunas tartlased õigete otsusteni Mattias Käidi tõi Inglismaale ka Gareth Bale’i avastanud talendikütt Lausanne – maailma spordi juhtimiskeskus või korruptsioonipesa? Tennise paha poiss kaotas meelega Tartu Jäätmejaamadel tekkis lootus rehvimägedest lahti saada Mõista või hukka mõista? Lasteaiatöötaja teipis teisi lapsi kiusanud marakrati sõrmed kinni (17) Kunstnik peidab aktid abstraktsioonidesse Tartu Ülikool läheb Austria klubi vastu uue mehega Tartu maratoni korraldajad plaanivad Tehvandile varurada Meelelahutus Koomiks Sudoku

Risto Berendson: ma kirjutan Teile, härra president

2 min lugemist
Postimehe uuriva toimetuse juht Risto Berendson. FOTO: Peeter Langovits

Te olite kümmekond aastat minu, eestimaalase moraalne majakas. Te rääkisite meie põhjamaistest väärtustest kantud eesmärkidest. Sellest pidi saama Eesti tee. Teie loosung «Elagu Eesti!» kõlas uhkelt. Ma ei olnud rahul mõnede Teie  valikutega, mis sarnanesid katsetega osa Eesti osa eliiti ja meediat õukonnastada, kuid Te olite siiski meie president.

Meist keegi pole täiuslik, kuid ma arvestasin alati teadmisega, et vähim, mida president oma rahvale teha saab, on olla aumees. Kui Teilt ametiaja viimases intervjuus küsiti, mis saab Ärmast ja EASi toetusest, siis vastasite, et räägite sel teemal EASiga ja kui vaja, siis maksate.

Minu jaoks oli see selge sõnum: Te ei hoia kohustustest kõrvale. Ma eeldasin, et Te klaarite selle segasevõitu olukorra kohe pärast välismaalt puhkuselt naasmist. Oli ilmselge, et olukord, kus maksumaksja rahaga turismitaluks püstitatud hoonete kompleksist sai hoopis Teie kodu, peab lõppema toetusraha tagastamisega täies ulatuses. See olnuks Eesti seisukohalt aus.

Oli neljapäeva pärastlõuna, kui lugesin Bukarestis oma hotellitoas telefoniekraanilt jahmatavat uudist. Seal kirjutati, et Te maksite toetusest tagasi kümme protsenti, sest nii nägi ette neli aastat tagasi kuskil EASi ametikabinettides omavaheliste tutvuste abil sõlmitud leping.

Sel hetkel sai minu karikas täis. Te olite meid petnud. Ma eeldan, et Te teadsite oma talu rahaasju puudutavat lepingut kõik need neli aastat. Ma ei usu, et Teie eksnaine Evelin oli selle «sobingu» sõlminud Teiega asju kunagi arutamata. Ometi väitsite Te intervjuus, et räägite selle asja EASiga üle. Kuhu see vestlus jäi?

Eeldus, et Eesti inimesed peaksid leppima lakoonilise tõdemusega, et Te maksite 190 000 eurost tagasi 19 000 eurot, on naiivne ja lapsik. See on hale katse teha halva mängu juures head nägu. Teil oli suur võimalus näidata eeskuju, kuid te petsite meid.

Me eeldame, et meie riigi president ei ole samas nimekirjas Türkmenbaşide, Aliyevite, Lukašenkade, Janukovõtšite või Putinitega, kes kõik said endale maksumaksjate kulul uhked kodud. Nüüd me seal Teie tõttu oleme.

Miks kohtles EAS Teid raha mittesihtotstarbelise kasutamise pärast teisiti kui teisi reeglite rikkujaid, kes pidanud siiani tagasi maksma kogu raha? On ilmselge, et selle sobingu tagant paistavad kõik klassikalised majanduskuriteo tunnused, kuid tagantjärele midagi tõestada ei saa.

Isegi kui ma juriidilises mõistes olen Teie suhtes ülekohtune, on ometi üks tähtis tõdemus: inimesena pidite ju ometi mõistma, et asjade selline lahendus on äsjast valimiskogu presidendivalimiste krahhi arvestades Eesti vaatenurgast halvim. See õõnestab veelgi elanike usaldust riigi suhtes alates Narvast kuni Sõrve poolsaare tipuni. Siin pole mingeid pooltoone, see on täpselt nii.

Ma ei usu enam ühtegi Teie lubadust.

Seotud lood
    17.10.2016 19.10.2016
    Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
    LOGI SISSE
    Sul ei ole kontot?
    Loo Postimees konto