Sisukord
Arvamus
Postimees
18.10.2016
Eesti Mida võiks Savisaare tiib pärast irdumist peale hakata? Rahandusministeerium hakkab uurima EASi toetust Ärma talule (1) Opositsioon valmistub Rõivast umbusaldama Ministeerium vaeb luba tehinguid enam avalikustada Vähem viina ja vigastussurmasid Lapsed õppisid elupäästmist Mida arvavad meremürast mereimetajad? EASist saab ettevõtlusagentuur (3) Laevaliikluse kurdistav mürataust ohustab Läänemere loomade elutegevust LHV sihib uue kodulaenuga jõukamat eestlast Tõnis Oja kommentaar: mis on Eesti Energia tõusude ja mõõnade taga (2) Ärma talu läbi aastate (1) Kaljurand lubab lähipäevil oma plaanides selgust (2) Majandus Tõnis Oja kommentaar: mis on Eesti Energia tõusude ja mõõnade taga (2) Tonnist põlevkivist jääb järele ligi pool tonni tuhka Välismaa Analüütiku sõnul Moskva Türgile läänt ei asenda Kataloonia: küsimus on demokraatias Türgi räägib venelastelt rakettide ostmisest Calais' põgenikelaager aetakse laiali Pilgud Marsile: ExoMars asub punaselt planeedilt elu otsima (1) ISISe liikmesse armunud Vene üliõpilast ähvardab vangistus Arvamus Risto Berendson: ma kirjutan Teile, härra president (32) Viktor Turkin: arstide ringkaitsest, ametieetikast ning võltsingutest (5) Juhtkiri: Reformierakonna varjuteater teelahkmel (1) Postimees 1993. aastal: «Tartu» kauplus jagas tasuta piima Pärtel-Peeter Pere: ooperimaja või mereäärne bensukas? (2) Alar Kilp: poliitik ei ole meeste amet (2) Kultuur Muusikalivõtmes vabadusvõitlus Sport Tartu Maraton päris FISilt aru Uudne olukord suunas tartlased õigete otsusteni Mattias Käidi tõi Inglismaale ka Gareth Bale’i avastanud talendikütt Lausanne – maailma spordi juhtimiskeskus või korruptsioonipesa? Tennise paha poiss kaotas meelega Tartu Jäätmejaamadel tekkis lootus rehvimägedest lahti saada Mõista või hukka mõista? Lasteaiatöötaja teipis teisi lapsi kiusanud marakrati sõrmed kinni (17) Kunstnik peidab aktid abstraktsioonidesse Tartu Ülikool läheb Austria klubi vastu uue mehega Tartu maratoni korraldajad plaanivad Tehvandile varurada Meelelahutus Koomiks Sudoku

Alar Kilp: poliitik ei ole meeste amet

4 min lugemist
Politoloog Alar Kilp. FOTO: Margus Ansu

Riigi tasandi poliitikasse ei jõua keegi pelgalt tänu soole, vanusele või haridustasemele. Seda, millist ressurssi on vaja poliitikasse pääsemiseks, saab tuvastada, kui vaadata, kes ja kuidas on jõudnud riigikokku ning kes sai või keda peeti tõsiseltvõetavaks kandidaadiks viimastel presidendivalimistel, kirjutab politoloog Alar Kilp.

Tellijale Tellijale

Suurde poliitikasse jõudmiseks tähtsaid omadusi on erinevaid – mõnedes neist on mehed ja naised võrdsed, teistes võrdsemad ning kolmandaid valdavad ainult mehed –, ent soo, vanuse või haridustaseme põhjal üksi ei ole võimalik tuvastada, miks konkreetne inimene on poliitikasse jõudnud.

Kui presidenti valinud valimiskogu puhul tuvastati, et vähem kui neljandik seal esindatutest on naised, kirjutas Karoliina Vasli (20.09.2016, Õhtuleht), et selline valimiskogu sooline koosseis tõestab naiste tõrjumist tippu jõudmisel. Presidendikandidaatide hulgas oli naisi palju võrdsemalt (riigikogu esimeses kolmes voorus, valimiskogus ja siis jälle tagasi riigikogus kokku kolm naist ja neli meest), ent ka sel puhul tõdeti, et naistel naistena on kandideerida raskem kui meestel (Rein Toomla, «Kandideeriv naine peab meestest rohkem töötama», Pealinn, 24.09.2015).

Ent mida ja kas üldse saab põhjendatult selgitada ainuüksi esinduskogu või esitatud kandidaatide soolise jaotuvuse põhjal?

Selle asemel, et selgitada tipp-poliitikasse jõudnud meeste ja naiste suhtarvu, tasub pigem küsida: «Milline ühine tunnus iseloomustab kõiki neid kandidaate, kellest said reaalsed või tõsiselt arvestatavad presidendikandidaadid?»

17.10.2016 19.10.2016
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto