Sisukord
Arvamus
Tänane leht
18.10.2016
Eesti Mida võiks Savisaare tiib pärast irdumist peale hakata? Rahandusministeerium hakkab uurima EASi toetust Ärma talule (1) Opositsioon valmistub Rõivast umbusaldama Ministeerium vaeb luba tehinguid enam avalikustada Vähem viina ja vigastussurmasid Lapsed õppisid elupäästmist Mida arvavad meremürast mereimetajad? EASist saab ettevõtlusagentuur (3) Laevaliikluse kurdistav mürataust ohustab Läänemere loomade elutegevust LHV sihib uue kodulaenuga jõukamat eestlast Tõnis Oja kommentaar: mis on Eesti Energia tõusude ja mõõnade taga (2) Ärma talu läbi aastate (1) Kaljurand lubab lähipäevil oma plaanides selgust (2) Majandus Tõnis Oja kommentaar: mis on Eesti Energia tõusude ja mõõnade taga (2) Tonnist põlevkivist jääb järele ligi pool tonni tuhka Välismaa Analüütiku sõnul Moskva Türgile läänt ei asenda Kataloonia: küsimus on demokraatias Türgi räägib venelastelt rakettide ostmisest Calais' põgenikelaager aetakse laiali Pilgud Marsile: ExoMars asub punaselt planeedilt elu otsima (1) ISISe liikmesse armunud Vene üliõpilast ähvardab vangistus Arvamus Risto Berendson: ma kirjutan Teile, härra president (32) Viktor Turkin: arstide ringkaitsest, ametieetikast ning võltsingutest (5) Juhtkiri: Reformierakonna varjuteater teelahkmel (1) Postimees 1993. aastal: «Tartu» kauplus jagas tasuta piima Pärtel-Peeter Pere: ooperimaja või mereäärne bensukas? (2) Alar Kilp: poliitik ei ole meeste amet (2) Kultuur Muusikalivõtmes vabadusvõitlus Sport Tartu Maraton päris FISilt aru Uudne olukord suunas tartlased õigete otsusteni Mattias Käidi tõi Inglismaale ka Gareth Bale’i avastanud talendikütt Lausanne – maailma spordi juhtimiskeskus või korruptsioonipesa? Tennise paha poiss kaotas meelega Tartu Jäätmejaamadel tekkis lootus rehvimägedest lahti saada Mõista või hukka mõista? Lasteaiatöötaja teipis teisi lapsi kiusanud marakrati sõrmed kinni (17) Kunstnik peidab aktid abstraktsioonidesse Tartu Ülikool läheb Austria klubi vastu uue mehega Tartu maratoni korraldajad plaanivad Tehvandile varurada Meelelahutus Koomiks Sudoku

Juhtkiri: Reformierakonna varjuteater teelahkmel

2 min lugemist
FOTO: Urmas Nemvalts

Võimuvõitlus Reformierakonna sees ei ole kurjade konkurentide või mõne seemneid söönud reporteri väljamõeldis ja ilmselt mitte ka tühine pinnavirvendus. Kas nimetada seda käärimiseks, tüliks või millekski kolmandaks, on peenhäälestuse küsimus, ent üha rohkem on nii avalikes kui ka omavahelistes vestlustes kinnitatud, et leerideks jagunemine ei saanud valimiskoguga kaugeltki läbi.

Nende leeride juurde tuleme veel tagasi, aga enne põige minevikku. Reformierakonnale on pigem olnud omane kuvand ühtsest meeskonnast, kelle sisemistele erimeelsustele leitakse lahendused isekeskis ja enamasti nii, et need suure kella külge ei lähegi. Kindlasti on see olnud oluline osa vundamendist, millele erakond on ehitanud oma pikalt kestnud edu Eesti poliitikas. Oravad võtsid juba ammu õppust teiste erakondade santidest kogemustest: neid, kes omavahel purelema lähevad, kalduvad kodanikud valimistel karistama. See õpetus on ka üks põhjus, miks poliitikud ei ole varmad avalikult rääkima erimeelsustest, vaid ikka kuuleme neilt ümmargust juttu üksmeelest ja heast koostööst isegi siis, kui igale vähegi informeeritud kõrvaltvaatajatele paistab see halva mängu juures hea näo tegemise või lausa valetamisena.

Seda kummastavamad on ühe leeri rünnakud sellesama oravapartei auesimehe Siim Kallase vastu. Sotsiaaldemokraatide esimees Jevgeni Ossinovski võttis selle nädalavahetusel tabavalt kokku, öeldes, et Kallasest tehakse uut Savisaart. Mingis vormis Kremli-meelsuses ei süüdistanud Kallast ju üksnes erakonna üsna värske peasekretär Reimo Nebokat oma kirjas, vaid juba eelmisel neljapäeval Äripäevale vastates ka Keit Pentus-Rosimannus (ÄP 17.10). Üks oravate grupeering, kes kuuldavasti on eelmisel nädalal tihedalt ühendust pidanud, on ilmselt otsustanud Kallase(d) sihipäraselt nurka mängida.

Kallase mõtteid presidendivalimistel juhtunust pole vaja oletada, neid võib lugeda tele- ja raadiokanalitele antud intervjuudest. Ta räägib noa selga löömisest omade poolt. Põhjusi on rohkem kui see, et teada olnud Marina Kaljuranna toetajad andsid valimiskogu esimeses voorus hääle oma lemmikule. Käivad jutud kahepalgelisusest ja sellest, et mitmedki avalikult Kallast toetanud mõjukad reformierakondlased tegid salamahti kihutustööd hoopis Kaljuranna hüvanguks. Ometi oli Kallas avalikkusele veel üsna tundmatu peasekretäri Nebokati rünnakust jahmunud ja vähemalt avalikult ei järgnenud sellele selget vasturünnakut.  

Varjuteater? Kummaski leeris pole praegu õigupoolest isikut, kes ühemõtteliselt tahaks ja saaks asuda praeguse, olgugi üpris nõrga ja kahevahel olemist harrastava esimehe Taavi Rõivase asemele. Ometi käib ses varjuteatris n-ö vanade liberaalide ja küünilisevõitu poliittehnoloogide koolkonna sõrmkooguvedu. Kusjuures selle tulemustel võib olla suur mõju kogu Eesti poliitikale.

Opositsioon on aga narri kombel tegemas isiklikku teenet Taavi Rõivasele – umbusaldushääletus peaministri vastu sunnib oravaid hetkeks purelusi unustama ja Rõivase taha koonduma. Umbusaldushääletuse läbikukkumine annab Rõivase mainele vähemalt mõneks ajaks plusspunkte. Kaval opositsioonistrateeg laseks valitsuserakonnal edasi käärida ja ootaks võimalust umbusaldus või mõni muu käik õigesti ajastada.

Seotud lood
17.10.2016 19.10.2016
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto